Çarşı Davası'nda savcı mütalaasını açıkladı

Çarşı Davası'nda savcı mütalaasını açıkladı
Çarşı Davası'nda savcı mütalaasını açıkladı
Çarşı Davası'nda savcı mütalaasını açıkladı, "hükümeti devirmeye teşebbüs" le suçlanan 35 sanığın beraatini istedi.

Çarşı Davası'nda savcı mütalaasını verdi. Savcı, "hükümeti devirmeye teşebbüs" le suçlanan 35 sanığın beraatini isterken, "Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet" suçundan ise  en çok 3'er yıl hapis cezasıyla cezalandırılmalarını  talep etti.

Gezi eylemlerinde 'hükümeti devirmeye teşebbüs' ettikleri iddiasıyla suçlanan 35 sanığın yargılanmasına İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi. Duruşmada, 24 sanık ve avukatları hazır bulundu. Çok sayıda Beşiktaş formalı taraftar da davayı izlemek için duruşma salonuna geldi. Duruşma Savcısı Abdullah Mirza Coşkun bu duruşma mütalaasını açıkladı. 7 sayfalık mütalaada, tüm sanıklar hakkında " Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya ve görevini yapmasını engellemeye teşebbüs" suçundan beraatlerine karar verilmesini talep etti.

 T.C.HÜKÜMETİNİ ORTADAN KALDIRMAYA VE GÖREVLERİNİ YAPAMAZ HALE GETİRMEYE ÇALIŞTIKLARI İDDİA EDİLMİŞSE DE..

Mütalaada şu ifadelere yer verildi; "Sanıkların Taksim Gezi Parkı projesine karşı düzenlenen gösterilere katılarak İstanbul ve Ankara 'daki Başbakanlık çalışma ofisini işgal etmek isteyerek sürdürdükleri eylemlerde, Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya ve görevlerini yapamaz hale getirmeye çalıştıkları iddia edilmişse de sanıkların atılı suçu uygun vasıtalarla işleyerek amaca ulaşmaya yetecek plan ve organizasyon dahilinde görev paylaşımlı, hiyerarşik yapıda bir eylem şeması ile ve birbirleriyle önceden tasarlanan şekilde hareket ettiklerine dair suçun maddi ve sanıkların kasıtlarının bu suça yöneldiğine dair de manevi unsurlarını oluşturmaya yeterli, kesin ve somut olgular bulunmadığından bu suçtan tüm sanıklar hakkında ayrı ayrı beraatlerine..."

 "TERÖR ÖRGÜTÜ KURMAK VE YÖNETMEK" SUÇUNDAN 32 SANIĞIN BERAATİ İSTENDİ

32 sanık hakkında "terör örgütü kurmak ve yönetmek" suçundan dava açıldığı hatırlatılan mütalaada, 3 sanık dışındaki sanıkların ne şekilde silahlı terör örgütü kurduklarına dair, sanıkların hangilerinin yönetici olduğu, ne şekilde yönetsel faaliyetlerde bulundukları, üyelerinin kimler oldukları, silahlı örgütün amacı ve bu amaç için kullandığı araçlar, maddi kaynağı, gizlilik esasları gibi terör örgütlerini teşkil eden somut olgu tespit edilmediğine göre bu suçtan tüm sanıkların suçun yasal unsurlarının oluşmadığı gerekçesiyle beraatlerine karar verilmesi talep edildi.  

 "SUÇ İŞLEMEK AMACIYLA ÖRGÜT KURMAK VE ÜYE OLMAK" SUÇLARINDAN BERAATLERİ İSTENDİ

Mütalaada, sanıklardan Numan Bülent Ergenç, ve Erol Özdil hakkında "Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak", Günay Sözmen hakkında, "Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak ve üyesi olmak", diğer sanıklar hakkında ise "Suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmak" suçundan dava açıldığı belirtilerek, Erdener Karataş hakkında hem suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma suçu ile birlikte, örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işleme nedeniyle örgüt üyesi sayılma suçlarından dava açıldığı hatırlatıldı. Bu suçlardan tüm sanıkların beraatinin talep edildiği mütalaada şu ifadelere yer verildi. "Sanıkların hem terör örgütü kurmak, üye olmak hem de suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, üye olmak, üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek suçlarından yargılanmalarının mümkün olmadığından dava açılan tüm sanıkların beraatlerini talep etti."   

"YASADIŞI GÖSTERİ"DEN CEZALANDIRILSINLAR"

Mütalaada, sanıkların örgütsel bir durumlarının tespit edilmedikleri hatırlatılarak, sanıklardan Numan Bülent Ergenç, Cem Yakışkan, Güray Sözmen, Halil İbrahim Erol, Erol Özdil, İbrahim Halilullah Turan, Ayhan Güner, Mahmut İli, Yusuf Demirci ve İbrahim Aydın'ın yasadışı gösterilerde, Beşiktaş taraftar grupları içerisinde  önde gelen ve şahısları yöneten isimler olduğu, diğer sanıkların ise yasadışı gösterilere katılanlar konumunda oldukları ifade edilerek tüm sanıkların 2911 sayılı yasanın ilgili maddeleri uyarınca 1,5 yıldan 3 yıla kadar cezalandırılmaları istendi.

 POLİSE DİRENMEK" TEN DEN BERAAT

Mütalaada ayrıca, polise direnmekle suçlanan 32 sanık hakkında bu yönde delil bulunmadığı için beraat talep edildi.  Sanık Kaan Kabaş'tan muşta ele geçirildiğini ifade eden savcı, sanığın 6 aydan 1 yıla kadar hapsini talep etti. Sanık Numan Bülent Ergenç'ten ele geçen silah nedeniyle sanığın 1 yıldan 2 yıla kadar hapsi istendi. Sanık Arda Mutludoğan'dan ele geçen kurusıkı tabacanın, ses ve gaz atan tabancalar hakkında 2008 yılında çıkan yasadan önce üretilmiş olduğuna dair rapor geldiği için sanığa bu suçtan beraat verilmesi talep edildi. Savcı, sanıklar Erol Özdil ve İbrahim Halilullah Turan'dan ele geçirilen gaz fişeklerinin patlayıcı ve patlayıcı ateşlemesinde kullanılan materyaller içerdiğine dair rapor verildiğini kaydetti. Bu nedenle sanıkların 3 yıldan 8 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

DURUŞMA ERTELENDİ

Mütalaanın açıklanmasının ardından mahkeme heyeti sanıkların ve avukatların mütalaaya karşı beyanda bulunmak ve esas hakkındaki beyanlarını bildirmek üzere gelecek duruşmaya kadar süre verilmesine hükmederek duruşmayı 29 Aralık 2015 tarihine erteledi.

HEPSİ İÇİN "AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET" İSTENİYORDU

Şüpheliler bölümündü 35 kişinin adının yazdığı davanın iddianamesinde  "Cebir ve şiddet kullanarak, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek" suçundan sanıkların ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılması isteniyor. Ayrıca, yine şüpheliler hakkında ayrı ayrı, "Örgüt kurmak ve yönetmek, örgüte üye olmak, görevi yaptırmamak için direnme, kamu malına zarar verme, toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet" gibi çeşitli suçlardan 2 yıldan 50 yıla kadar değişen hapis cezaları talep ediliyor.

Duruşmaya Berkin Elvan'ın ailesi de katılmıştı 

İLK DURUŞMA 16 ARALIK 2014'TE GÖRÜLDÜ
Çarşı Davası'nın ilk duruşması 16 Aralık 2014'te görüldü. Çağlayan Adliyesi'nde görülen davanın ilk duruşmasına Beşiktaş taraftarları büyük ilgi gösterdi. Binlerce kişi adliye binası önünde toplanarak, "Çarşı vicdandır, yargılanamaz' sloglanları attı. İlk duruşmaya çok sayıda CHP milletvekillerinin yanı sıra, Gezi olayları sırasında yaşımını yitiren Berkin Elvan'ın babası Sami Elvan ve annesi Gülsüm Elvan da (üstte) katıldı.

100 AVUKAT SAVUNDU
'Hükümeti devirmeye teşebbüs'le suçlanan Çarşı Grubu üyelerini, aralarında İstanbul Baro Başkanı Ümit Kocasakal'ın da bulunduğu 100 avukat savundu. Katılımcı sayısının fazla olması nedeniyle ilk duruşmada mahkeme salonunda izdiham yaşandı. Bunun üzerine mahkeme başkanı Metin Tamirci, basın mensupları ve milletvekilleri dışındakilerin salondan çıkarılmasını istedi. Ancak avukat sayısının çok olması nedeniyle izdihama engel olunamadı.

'DARBE YAPACAK GÜCÜMÜZ OLSAYDI, BEŞİKTAŞ'I ŞAMPİYON YAPARDIK!'
Çarşı Davası'nın duruşmaları sırasında sanıklar ile duruşmanın hakimi arasında komik diyaloglar da yaşanmıştı. İşte onlardan bazıları:
Hakim: Darbeyle suçlanıyorsunuz.
Sanık Cem Yakışkan: Darbe yapacak gücümüz olsaydı Beşiktaş'ı şampiyon yapardı.

'SHOW TV MUHABİRİNİN KARTINA EL KOYMUŞSUN!'
Hakim: Gezi'de Show Tv muhabirinin basın kartına el koyarak boynuna takıp dolaştığın söyleniyor.
Sanık Musa Fırat: Yoooo.

'BAHATTİN DİYE BİR KARAKTER VAR, ONUN LAFI!'
Hakim: Twitter'da "pıçaklarım" yazmışsın.
Sanık Engin Sarar: Bahattin diye karakter var onun lafı.
Hakim: Bahattin çift a mı?


'KORAY MORAY HEP BERABER SAVAŞIYORUZ'
Hakim: Koray moray hep beraber savaşıyoruz diye mesaj atmışsın?
Sanık İbrahim Erol: Ya basket maçları vardı, tribün savaşı o.

'KIZ ARKADAŞIMA HAVA ATMAK İÇİN YAZDIM'
Hakim: Benim davam var, ya öleceğim ya direneceğim diye mesaj atmışsın?
Sanık Işık: Evdeydim. Kız arkadaşıma hava atmak için yazdım.


'POLİSE BİR ŞEY YAPTIN MI?'
Sanık Ayhan Unayıktürk: Milletvekillerini televizyonda görünce çıktım sokağa ben.
Hakim: Polise bir şey yaptın mı?
Sanık: Ne yapayım?


'HÜKÜMET DÜŞER DİYE MESAJ ATMIŞSIN'
Hakim: "Beşiktaş'ta biri ölürse hükümet düşer hop hop asker el koyar" mesajı atmışsın?
Sanık Ayhan Uyanıktürk:Endişeydi o ya.

'BİR ARKADAŞ 'HEPSİ ÖLDÜ' DEMİŞTİ'
Erol Özdil: Çarşı'nın kurucuları arasında yer alıyorum.
Hakim: Bir arkadaş hepsi öldü demişti?

"KENDİMİZİ ÖYLE HİSSEDİYORUZ, NE İHTİLALİ!'
Hakim: Telefonda Çarşı yürürse ihtilal olur demişsin?
Sanık Güray Sözmen: Ya Çarşı'yız, hissederiz öyle kendimizi, ne ihtilali?

DHA