Çarşı Grubu'na operasyon: Liderler gözaltında

Çarşı Grubu'na operasyon: Liderler gözaltında
Çarşı Grubu'na operasyon: Liderler gözaltında

Cem Yakışkan

Beşiktaş'ın taraftar grubu Çarşı, bu sabah gözaltına alınan üyeleri hakkında yapacağı açıklamayı Kartal heykeli yerine Abbasağa'da yapmaya karar verdi.

Radikal.com.tr - Beşiktaş Çarşı Grubu kurucularından Sarı Cem lakaplı Cem Yakışkan ile Çarşı'nın pankartlarını yazan Deve Erol lakaplı Erol Özil bu sabah polisler tarafından evlerinden gözaltına alındı.  Yakışkan ile Özil gözaltına alınmadan önce polis evlerinde arama yaptı. Bu arada Siyah-Beyazlı taraftarlar saat 16.30'da yaşananları anlatmak için Beşiktaş Köyiçi’nde yer alan Kartal heykelinin önünde bir açıklama yayımladı.

Çarşı grubu yaptığı açıklamada, “22 arkadaşımız sabah saat 09.00 civarında gözaltına alındı. Suçlama niteliğiyle ilgili ayrıntılı bilgi edinemiyoruz. Açıklamamızı saat 19.03’te yineleyeceğiz. Sağlıklı bilgi için zaman istiyoruz. Bize çete kurma suçlaması yapıldığı söyleniyor. Şiddet ve illegal işlerden yana değiliz. Sizleri sağduyulu davranışlara davet ediyoruz” ifadeleri yer aldı. “ Güvenlik güçlerine karşı eylemimiz olmayacaktır” denilen açıklamanın ardından taraftara ve oturma eylemine katılan destekçilere “Çarşı’nın haklılığını haksız duruma düşürmeyelim” uyarısı yapıldı.

 

MÜDAHALE GELDİ

Bu açıklamanın ardından taraftarlar oturma eylemine geçti. TOMA'larla Beşiktaş'a gelen polisler oturma eylemi yapan Çarşı Grubu'na müdahale etti. Çarşı grubu, 19:03'te Beşiktaş'ta yapmayı planladığı basın açıklamasını, polisin Kartal heykeli etrafında yapılan oturma eylemini dağıtması sebebiyle, Abbasağa Parkı'nda yapacağını duyurdu.

 

TOPKAPI İDDİASI

Bu arada Çarşı Grubu'nun üyeleri AKP 'nin vatandaşlara üzerinde Çarşı yazan flamalar dağıttığını iddia etti. Twitter'dan yapılan açıklamada orjinal haliyle
"Topkapı'da Akpliler vatandaşlara "Siyah, Beyaz ve Çarşı" yazılı flama dağıtıyor. HİÇ BİR ALAKAMIZ YOKTUR BUNLARLA!!!! " ifadesi kullanıldı ve aşağıdaki fotoğraf paylaşıldı.