Çarşıda alışveriş çağrısı

Anafartalar Çarşısı girişindeki olay yerine dün sabah saatlerinde Ankara Emniyet Müdürü Ercüment Yılmaz geldi. İşyerleri hasar gören esnaf, polis tarafından tek tek kimlik kontrolünden geçirilerek işyerlerine alınmaya başlandı.

ANKARA - Anafartalar Çarşısı girişindeki olay yerine dün sabah saatlerinde Ankara Emniyet Müdürü Ercüment Yılmaz geldi. İşyerleri hasar gören esnaf, polis tarafından tek tek kimlik kontrolünden geçirilerek işyerlerine alınmaya başlandı. Basın kartı olmayan gazeteciler dahi olay yerine sokulmadı. Ankara Ticaret Odası esnafa Türk bayrağı dağıtırken, tüm dükkânlar bu bayraklarla donatıldı. Esnafın bir kısmının 'Cenaze nedeniyle kapalıyız' yazısı astığı gözlendi.
Çarsıyı ziyaret eden Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, "Bu cumartesi ve pazar, birlik ve beraberliği sergilemek için bütün Ankaralıları alışveriş yapmaya Anafartalar Çarşısı'na davet ediyorum" diye konuştu.
Mehter Marşı'yla açılış
Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün, çarşının mehter takımı ve İstiklal Marşı'yla açılacağını belirtti. Bir grup ADD üyesi dün akşam olay yerine gelerek "Kahrolsun PKK" sloganı attı ve çarşının önüne karanfil bıraktı.
Çarşı esnafının daha önce beş kez güvenlik talebinde bulunduğu ortaya çıktı. Ulus Anafartalar Çevresi Esnafları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Yusuf Tanrıverdi, dün bazı dernek üyeleri ile birlikte yazılı bir açıklama yaptı. Altındağ Belediye Başkanlığı, Ankara Valiliği, Altındağ İlçe Emniyet Müdürlüğü ve Altındağ Kaymakamlığı nezdinde 2003 ile 2006 yılları arasında değişik tarihlerde beş kez güvenlik talebinde bulunulduğu, ancak her hangi bir yanıt alınamadığı ifade edilen açıklamada özetle şöyle denildi: "Kendi bünyemizde güvenlik görevlileri tuttuk, ancak mali sıkıntı nedeniyle bu uygulamayı yürütemedik. Bölgemize yönelik ilgisizliklerin bu terör saldırısını kolaylaştırdığını ve kontrol dışı bıraktığını görmekteyiz."