Çarşı'daki eski-yeni çekişmesi artık kanlı

Beşiktaş Çarşı tribününden Ferdi Aslan'ın öldürülmesinin ardından gözler, taraftar gruplarına çevrildi. Bedava dağıtılan biletler, zengin taraftarlardan alınan harçlıklar, tribünde sağlanan gücün semtlerde ranta dönüştürülmesi yine gündemde.
Haber: TİMUR SOYKAN / Arşivi

İSTANBUL - Beşiktaş Çarşı tribününden Ferdi Aslan'ın öldürülmesinin ardından gözler, taraftar gruplarına çevrildi. Bedava dağıtılan biletler, zengin taraftarlardan alınan harçlıklar, tribünde sağlanan gücün semtlerde ranta dönüştürülmesi yine gündemde. Aslan'ın yine Çarşı tribününün önde gelen isimlerinden Alpay K. tarafından öldürülmesinin arkasında 'kulüp tarafından dağıtılan bedava biletler ve bunların satılmasından elde edilen gelir' olduğu öne sürüldü. Ancak Çarşı'nın içindeki kişiler, bu iddiaları yalanlıyor. Onların anlatımlarına göre cinayet, tribündeki iktidar mücadelesinden kaynaklandı.
Tribün liderlerinin büyük paralar kazandığı, lüks araçlarla gezdiği, büyük işletmelere sahip oldukları bir şehir efsanesi olarak yıllardır anlatılıyor. Çeşitli tribünlerde bunun örnekleri var. Ancak bu iddialar Çarşı için geçerli değil. Çarşı'nın önde gelen isimlerinin çoğu, bahsedilen servetlere sahip değil. Sadece bazılarının Beşiktaş'ta küçük dükkânları var. Çarşının içinde yıllardır yer alan ve isminin açıklanmasını istemeyen bir taraftar, "Büyük rantlar yok. Bilet dağıtılması söz konusu değil. Az miktarda kombine verilir. Sınırlı sayıda kişi için kapıya isim yazdırılıyor. Deplasmanlara gidişi kulüp karşılar" diye konuştu.
Ancak tribündeki saygınlık semtte bir güç yaratıyor. Tribün ilişkileri sayesinde iş bulunuyor, zor durumda olanlara yardım toplanıyor. Bazı suç örgütlerinin, gözü karalığını tribünlerde kanıtlamış kişileri yanlarına çektiği de konuşuluyor. Alpay K.'nın bir suç örgütünün içinde yer aldığı öne sürülüyor. Aslan'ın da haraç topladığının tanıkları var.
Çarşı tribününden kişiler, nedeni rant olmasa da Çarşı içinde huzursuzluğun uzun süredir var olduğunu anlatıyor. Bir taraftar, Ferdi Aslan'ın öldürülmesinin arkasındaki nedenlerin başında 'iktidar mücadelesi'nin yer aldığını anlatıyor. İsminin açıklanmasını istemeyen taraftar, "Bir süredir Çarşı içinde kutuplaşma var. Çarşı'nın popüler olması, sürekli gündeme gelmesiyle bu gerilim arttı. Özellikle gençler eskiler tarafından haklarının yendiğini düşünüyor. Son zamanlarda tepki gösterenlerden biri Ferdi Aslan'dı. Tribün lideri olmaya çabalıyordu" dedi.
Umut 'Optik Mehmet'teydi
İddialara göre, bu gerilim uzun süre devam etti. Gerilimi sonlandırılması umulan kişi cezaevinde bulunan efsane tribün lideri 'Optik Mehmet' lakaplı Mehmet Işıklar'dı. Ancak Optik Mehmet cezaevinden çıktıktan kısa süre sonra kalp krizinden öldü. Genç taraftarlarla, onları tribünlerde yetiştiren 'abileri'nin arası ise daha da açıldı. 'Çarşı Sinan Engin'e karşı' pankartının açılması da gerilimde etkili oldu.
Beşiktaş'ta duvarlara 'Tek Abi Optik Abi' ve tribün liderlerine yönelik küfürler yazıldı. Aslan, bu yazıları kendilerinin yazmadığını söyledi. Ancak ipler kopmuştu. Kayserispor'la cumartesi günü oynanan maçtan önce, Aslan'ın arkadaşlarından ikisi dövüldü. Aslan'ın öldürüldüğü olayda yaralanan Turgay Kösedağ ifadesinde şunları söyledi:
"Çarşamba günü Alpay, Ferdi Aslan'ı dövdü. Birkaç gün sonra Kayseri-Beşiktaş maçı için stada gittim. Bizi dövdüler. Ferdi Abi'ye olanlardan bahsetmedim. Ama öğrendi. Karşılıklı mesajlar atıldı. Maç bitimine yakın Alpay K. ile Hazım geldi. Alpay bir şey sormadan doğrudan Ferdi'nin kafasına ateş etti."