Çarşıdan aldım 1 YTL, eve geldim baktım 10 Tayland Bahtı!

Almanya'da iki avroluk otomatik kahve makinelerinin, onunla aynı ebat ve ağırlıktaki 1 YTL'yle çalıştırılması, Avrupa çapında haber olmuştu.

İZMİR - Almanya'da iki avroluk otomatik kahve makinelerinin, onunla aynı ebat ve ağırlıktaki 1 YTL'yle çalıştırılması, Avrupa çapında haber olmuştu. Şimdi 1 YTL'nin de dengi bulundu: Türk parasıyla değeri sadece 30 YKr olan 10 Tayland Bahtı!
Bugünlerde cebinizden Türk parası yerine metal Tayland Bahtları çıkarsa şaşırmayın! Piyasada bol miktarda bulunan sahte 1 YTL'lerin yerini Tayland Bahtları aldı. Cebinizden çıkan her metal 10 Tayland Bahtı, 70 YKr kazıklandığınızın göstergesi.
İzmir Nümismatik Derneği 2. Başkanı Güçlü Kayral uyardı: "1996'dan beri tedavülde bulunan Tayland 10 Bahtı, 1 YTL'yle aynı boyutta, aynı fiziksel özelliklerde. Tek farkı, Atatürk resmi yerine Tayland 9. Raması'nın resmi ve tabii yazılar. Ama dikkat edilmediği takdirde 1 YTL'den ayırt etmenin pek imkânı yok. Bu para son günlerde piyasada çok sayıda sahtesi bulunan 1 YTL yerine kullanılmaya başlandı. Özellikle birkaç parayla birlikte ve altta kaldıysa, ayırt etmek mümkün değil. Bu konuda tüketicileri dikkatli olmaya çağırıyorum. Tayland 10 Bahtı, Türk parası karşılığının yaklaşık 30 YKr'ye denk. Yani bunu bir şekilde Tayland menşeli elde eden birisi, 1 YTL'lik harcama yerine 30 YKr vermiş gibi oluyor ve yüzde 70 avantaj sağlıyor."
Taklitlerinden sakınınız
Kayral, sahte 1 YTL'lerin de foyasını anlattı: "Birkaç çeşit var. Birincisi, metali farklı olan paralar. Bunlar çok çabuk kararıyor ve beyaz olan nikel alaşımlı kısmı sararıyor. Bazılarında şekiller kötü bir işçilikle yapılmış. Bir de paranın kenarlarındaki yükseltiler, normalden daha düşük seviyede ya da hiç çerçeve yok. Bu yüzden aldığınız paralara mutlaka bakın."