'Casa olayı' kitap olmuştu

Gazeteci Nezih Tavlaş'ın 'Casa Olayı' adlı kitabında 'ihale skandalı' anlatıldı. Kitapta, Yıldırım Akbulut'un başbakan, Safa Giray'ın da Milli Savunma Bakanı olduğu dönemde yapılan ihalenin altında...

ANKARA - Gazeteci Nezih Tavlaş'ın 'Casa Olayı' adlı kitabında 'ihale skandalı' anlatıldı. Kitapta, Yıldırım Akbulut'un başbakan, Safa Giray'ın da Milli Savunma Bakanı olduğu dönemde yapılan ihalenin altında, Casa'nın Türkiye temsilcisi Zeynel Abidin Erdem, Turgut Özal, Semra Özal, Ercan Vuralhan, Vahit Erdem, Hasan Celal Güzel ve Mustafa Sarıgül'ün olduğu öne sürüldü. İşte kitaptan bazı bölümler:
"Hava Kuvvetleri, 17 Nisan 1989'da iki firmadan uçaklarını test için göndermelerini istedi. 24-29 Nisan 1989'da İtalyanların G-222 uçağı denendi. Hiçbir sorunla karşılaşılmadı. Bundan 10 gün sonra
İspanyolların CN-235 uçakları denendi. Tutulan raporlar, kamuoyundan gizlendi.
Daha sonra test sonucuna ait tutanakta; Casa uçağının indiği zeminin bozuk olması gerekirken, buldozerlerle pürüzsüz hale getirildiği, hidrolik sistemin tek devreden olduğu, kumandayı kolaylaştıran sistemin çalışmadığı, yükün kaydırılmasına yarayan ikili rayın olmadığı, yakıt boşaltma sisteminin bulunmadığı belirtildi.
İki uçak parasına tek uçak
Dönemin Başbakanı Turgut Özal, ANAP milletvekilleri ve işadamlarıyla birlikte 15 Eylül 1989'da İspanya'ya gitti ve CN-235'lerin üretildiği fabrikayı gezdi.
15 Ocak 1990 günü dönemin Başbakanı Yıldırım Akbulut, Milli Savunma Bakanı Safa Giray, Genelkurmay Başkanı Necip Torumtay ve Savunma Sanayii Müsteşarı Vahit Erdem, tercihin Casa'dan yana olduğunu açıkladı. Casa, 1983'te verdiği teklifte uçakların çifti için 11 milyon dolar önerdi. Ancak yedi yıl sonra açıklanan ihalede bir uçağı 9.6 milyon dolardan sattığı görüldü."