Casa'lar mercek altında

Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu, düşen Casa tipi uçakların 1991 ve 1998 yılında ANAP iktidarları döneminde yapılan iki ihaleyle alındığını söyledi.

ANKARA - Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu, düşen Casa tipi uçakların 1991 ve 1998 yılında ANAP iktidarları döneminde yapılan iki ihaleyle alındığını söyledi.
Bakan Çakmakoğlu, 1991 döneminde 52 uçak için yapılan ihale döneminde ANAP'lı Yıldırım Akbulut'un Başbakan, 1998 yılında dokuz uçak için yapılan ihalenin de
ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'ın Başbakan olduğunu anımsattı. Çakmakoğlu, bakanlık bünyesinde kurulan inceleme heyetinin ihale sürecini ve teknik özelliklerin yanı sıra tüm iddiaları da araştıracağını söyledi.
ANAP dönemi ihaleleri
Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu, MHP Grup Toplantısı'nın kapalı bölümünde Malatya ve Ankara'da düşen Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ait İspanyol yapımı Casa tipi uçaklarla ilgili bilgi verdi. Kaza nedenleri, uçakların teknik özellikleri ve ihale dönemlerinin bakanlığı içinde bulunan teknik bir grup tarafından incelemeye alındığını belirten Bakan Çakmakoğlu, verdiği isim ve tarihlerle ihalelerin ANAP dönemine denk düştüğüne dikkat çekti.
Casa tipi uçak ihalelerinin 1991 ve 1998 dönemlerinde yapıldığını belirten Bakan Çakmakoğlu, "1991'de 52 uçak ihalesi yapılmış. MSB'ye bağlı olmasına rağmen müsteşarlığın özel yanları bulunuyor. 1998'de ise dokuz uçak ihalesi yapılmış" dedi. İlk ihalenin yapıldığı 1991 yılında Yıldırım Akbulut'un Başbakan, Sefa Giray'ın Savunma Bakanı, Necip Torumtay'ın Genelkurmay Başkanı, Vahit Erdem'in de bakanlık müsteşarı olduğunu anımsatan Bakan Çakmakoğlu, ikinci ihalenin de 1998 yılında ANASOL-D hükümeti döneminde yapıldığını belirtti. O dönemde ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'ın Başbakan, DTP'den İsmet Sezgin'in Milli Savunma Bakanı, İsmail Hakkı Karadayı'nın Genel Kurmay Başkanı olduğunu hatırlatan Bakan Çakmakoğlu şöyle konuştu:
'En çok Türkiye'de var'
"Bu dönemlerde yapılan ihalelerin üstüne sonuna kadar gideceğiz. Bu uçaklar sıkı bir denemeden geçirilerek alınıyor. Mürted Hava Üssü'nde düşen uçak da halen deneme halindeydi. Bu nedenle bu uçak halen İspanya üzerinde görünüyor. Ancak biz herşeyi detayıyla araştırıp bunları hem Bakanlar Kuruluna hem de kamuoyuna açıklayacağız."
İspanyya'nın Casa tipi uçaklardan 230 tane ürettiğini kaydeden Çakmakoğlu, Türkiye'nin bu uçaklardan 61 tane satın almasına karşın İspanya'nın 20 tanesini kullandığına işaret etti. 81 uçak dışında diğerlerinin başka ülkelerde kullanıldığını kaydeden Çakmakoğlu, "Bunlardan 30 tanesi de Fransa'da kullanılıyor" dedi.
Çakmakoğlu'na konunun üstüne ciddiyetle eğilmesi emri veren Devlet Bahçeli de, hem TSK'nın hem de MSB'nın başlattığı araştırmaların titizlikle sürdürülmesi gerektiğini kaydetti.