Casa'yı düşüren hata

Casa firması Ankara AkıncıÜssü'nde
düşen uçakla ilgili kaza kırım raporunu tamamladı.

ANKARA - Casa firması Ankara Akıncı
Üssü'nde düşen uçakla ilgili kaza kırım raporunu tamamladı. Kazaya kanatçıkların uçağa yön vermesini sağlayan aileron kontrol sistemindeki arızanın neden olduğu belirtildi.
Casa firmasının, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için üretilen CN-235 tipi uçağın Akıncı Üssü'ndeki ilk deneme uçuşunda düşmesiyle ilgili kaza kırım raporu TAI'ye gönderildi. Raporda, uçağın dönüşlerini sağlayan aileron kontrol sisteminin bağlantılarında hata saptandığı ifade edildi. TAI'nin ilk incelemesinde de kazanın aileron kontrol sistemindeki aksaklıktan kaynaklanmış olabileceği belirtilmişti.
Casa uçaklarına ilişkin bir diğer dikkat çekici gelişme de CN-235 uçakların bir kısmında kumanda sistemi pim yuvalarında çatlaklar tespit edilmesiyle ortaya çıktı.
Bir süre uçmadılar
Bu çatlakların kumanda sistemlerini devreden çıkarabileceği, havada istikamet, irtifa ve kanatçık sistemlerini kilitleyebileceği ifade edildi. Bunun üzerine uçaklar Kayseri'deki Hava İkmal Bakım Üssü'nde bakıma alındı ve arızalı parçalar yenileriyle değiştirildi. Bu süre zarfında uçuş izni verilmeyen uçakların yeniden görev yapmaya başladığı kaydedildi.