Casus denilen İranlı 'rap'çi ABD'ye gidiyor

Casus denilen İranlı 'rap'çi ABD'ye gidiyor
Casus denilen İranlı 'rap'çi ABD'ye gidiyor
Ankara'da gözaltına alınan ve basında casus olduğu iddia edilen Shayan Shamloo için Birleşmiş Milletler Yüksek Komiserliği devreye girdi
Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

İSTANBUL -  Ankara ’da, 1 Haziran’daki Gezi Parkı gösterilerinde gözaltına alınan ve basında hakkında “İran ajanı” diye haber yapılan 20 yaşındaki rap’çi Shayan Shamloo, İstanbul’a getirilerek, Kumkapı’daki Yabancılar Misafirhanesi’ne konuldu. On gündür burada tutulan Shamloo için devreye giren Birleşmiş Milletler Yüksek Komiserliği (BMYK), gencin ABD’ye gönderilmesi için bu ülkeden bir yardım kuruluşuyla görüşüyor. Bu arada İçişleri Bakanlığı’nın iki ay süreceği tahmin edilen bu prosedür süresince Shamlo’nun diğer sığınmacılardan farklı olarak uydukente gönderilmeyip misafirhanede tutulması talimatı verdiği öğrenildi.

Ülkesindeki baskılar nedeniyle iki yıl önce kaçak yollarla Türkiye ’ye gelen Shamloo kulaklık almak için gittiği Kızılay’da gözaltına alınmıştı. Hakkında “İran ajanı” diye haberler yapılan Shamloo’nun, Emniyet’teki sorgusunda, ajan değil, rap’çi olduğu ortaya çıkmıştı. BMYK, Türkiye’nin İran’a geri göndermek istediği Shamloo’ya mültecilik hakkı vererek, genci kurtarmıştı.

Ankara’da bir hafta tutulan Shamloo, ABD’li Uluslararası Katolik Muhecerat Komisyonu (ICMC) ile görüştürülmek amacıyla 7 Haziran’da İstanbul’a getirildi. Kumkapı’daki Yabancılar Misafirhanesi’ne konulan Shamloo’nun ABD’ye gönderilmesi için BMYK devreye girdi. Bu görüşmelerin iki ay daha sürmesi bekleniyor. Bu arada İçişleri Bakanlığı’nın, görüşmeler süresince Shamloo’nun misafirhanede idari gözaltında tutulması yönünde talimat verdiği belirtiliyor. Oysa bu statüdeki mülteciler çeşitli illerde kurulmuş uydukentlerde iskân ediliyor.