Casusluk faaliyetinden üç kişi gözaltında

İzmir´de casusluk faaliyetinde bulunduğu öne sürülen üç kişi İzmir Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından gözaltına alındı.

 

 

İZMİR - Casusluk faliyetinde bulunduğu öne sürülen 3 kişi İzmir Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından gözaltına alındı. 3'ü de Türk olan şüpheliler Emniyette sorgulamaya alındı.

 

 

BİR YILDIR TAKİPTELERMİŞ

 

 

Soruşturmayı yürüten Özel yetkili Cumhuriyet Savcısı'nın sorguya katılmak üzere Emniyet Müdürlüğü'ne geldiği öğrenildi.
Kentteki ve çevresindeki çok özel devlet sırlarının, yabancı ülke adına toplanıp servis yapıldığı bilgisini alan Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri çalışma başlattı. Ekiplerin bir yıl boyunca gizlilik içerisinde sürdürdüğü teknik ve fiziki takip sonrasında bugün sabah saatlerinde operasyon düzenlendi.
Polisin eş zamanlı baskınlarında, Türk oldukları bildirilen 3 erkek gözaltına alındı. İsimleri açıklanmayan kişilerin, casusluk yaptıkları ülkeye özellikle askeri bölgelerin bilgilerini servis yaptıkları ileri sürüldü. Gözaltındakilerin ekonomik durumlarının da iyi olmadığı öğrenildi.

 

 

ŞİFREYLE ANLAŞIYORLARMIŞ

 

 

Polisin takibi sırasında casusuların, kendi aralarında ve bilgi servisini yaptıkları ülkenin yetktilileriyle özel şifrelerle haberleştikleri de öne sürüldü.
Bu arada soruşturmayı yürüten Özel yetkili Cumhuriyet Savcısı da sorguya katılmak üzere Terörle Mücalede Şube Müdürlüğü'ne gitti. Şüphelilerin vereceği bilgiler doğrultusunda operasyonun genişletilebileceği de polis kaynaklarınca açıklandı.
En son 22 yıl önce İzmir'de, Yunanistan için casusluk faaliyetinde bulunan kişiler yakalanmıştı.

 

 

SIK SIK YUNANİSTAN'A GİDİYORMUŞ

 

 


İzmir Emniyet Müdürlüğü'nün yürüttüğü casusluk operasyonda gözaltına alınan 3 kişiden birinin Muğla'nın Bodrum İlçesi'nde gözaltına alındığı öğrenildi. Bodrum'da fırıncılık yapan evli ve 2 çocuk babası 40 yaşındaki A.H.'nin evine sabah 04.30 baskın yapıldı. Polis bu kişiyi gözaltına alarak evinde ve otomobilinde arama yaptı. Otomobilde arama yapılırken çevreden görünmemesi için aracın branda ile örtüldüğü ve çalışmanın kameraya çekildiği öğrenildi. Şüpheli A.H., daha sonra sorgulanmak için İzmir'e götürüldü. Tanınyanlar, A.H.'nin sık sık Yunanistan'a gidip geldiğini söyledi.(dha)