'Casusluk' savcısına inceleme izni çıktı

'Casusluk' savcısına inceleme izni çıktı
'Casusluk' savcısına inceleme izni çıktı

Eski Donanma Komutanı Güner, adının geçtiği casusluk iddianamesini ağır bir dille eleştirmişti.

HSYK, askeri casusluk soruşturmasını yapan İzmir Savcısı Zafer Kılınç hakkında inceleme izni verdi. Müfettiş incelemesine göre HSYK, savcıya soruşturma açılıp açılmayacağına karar verecek. HSYK incelemesinde, Donanma Komutanı Emekli Oramiral Nusret Güner’i görevinden istifasına götüren sürecin etkili olduğu ileri sürüldü.
HSYK, İzmir merkezli askeri casusluk soruşturmasını tamamlayarak iddianame hazırlayan Savcı Zafer Kılınç hakkında müfettiş görevlendirerek inceleme başlattı. Kılınç hakkında inceleme başlatılmasında, iddianamede adı geçen eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Nusret Güner’in istifasının etkili olduğu belirtildi. Güner, iddianamede küçük kızının isminin verilmesini ağır bir dille eleştirerek “İstifa talebimden iki ay sonra 30 Kasım 2012’deki YAŞ’ı müteakip, 3 Aralık 2012’de öğrendiğim İzmir’deki görevim sırasında bana, kızıma (kızım 14 yaşındayken) komplo kurulduğunun gündeme getirilmesi nedeniyle mağdur sıfatıyla da olsa başsavcılığa ifade verme durumunda kaldım. Özellikle bana ve kızıma komplo kuranların, çoğunun düzmece olduğuna inandığım olayları ifşa etme tehdidi ile bana şantaj yapmalarını beklerken, kızımın psikolojisi de gözardı edilerek iddianamede söz konusu olaylara, ilgili savcılık ve mahkeme tarafından ayrıntılı olarak yer verilmesini takdirinize bırakıyorum” demişti.

Özel hayat bilgisi var mı?
HSYK, olayın araştırılması için bir müfettiş görevlendirdi. Görevlendirmede savcının ismi yer almazken müfettişin İzmir Başsavcılığı’nda inceme yapacağı, iddianamede özel hayata ilişkin bilgilerin yer alıp almadığını araştıracağı belirtildi. Müfettişin sunacağı rapor doğrultusunda savcı için soruşturma açılıp açılmayacağına karar verilecek.