@ismailsaymaz

Casuslukla suçlanan er Utku Kalı 'terör mahkemesi'nde yargılanacak

Casuslukla suçlanan er Utku Kalı 'terör mahkemesi'nde yargılanacak
Casuslukla suçlanan er Utku Kalı 'terör mahkemesi'nde yargılanacak
Reyhanlı katliamına ilişkin jandarma istihbarat belgelerini Redhack grubuna sızdırmakla suçlanarak tutuklanan er Utku Kalı, Terörle Mücadele Kanunu'nun 10. maddesiyle yetkili ağır ceza mahkemesinde yargılanacak.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Reyhanlı patlamasıyla ilgili askeri istihbarat belgelerini Redhack adlı hack grubuna sızdırdığı gerekçesi ve “casusluk” iddiasıyla tutuklanan er Utku Kalı’nın dava dosyası, özel yetkili mahkemelerin yerine kurulan Samsun’daki Terörle Mücadele Kanunu’nun (TMK) 10. maddesiyle yetkili ağır ceza mahkemesine gönderildi. Bu arada, er Kalı’ya yönelik kötü muamele iddialarını incelemek üzere inceleme heyeti oluşturmak isteyen Türk Tabipleri Birliği’nin başvurusu Milli Savunma Bakanlığı’nca (MSB) reddedildi. Er Kalı’nın ablası ve avukatı Ceren Kalı, “İstihbarat örgütlerinin beceriksizliğinin faturası kardeşim Utku’ya devlet zulmüyle ödettiriliyor.
Amasya’daki birliğinde görev yaparken, 24 Mayıs’ta tutuklanıp cezaevine konulan ve hakkında “devletin gizli belgelerini ele geçirme ve yayma” iddiasıyla 25 yıla kadar hapis cezası istenen er Utku Kalı, geçen 15 Ağustos’ta hakim karşısına çıktı. İddianame geç tebliğ edildiği için, avukatlığını yapan ablası Ceren Kalı, Sivas 5. Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı’nda görülen duruşmaya katılamadı. Duruşmada Kalı’yı Sivas Barosu’nca atanan bir zorunlu avukat savundu. Er Kalı, savunmasında, “askeri disiplinin korunması” gereği tutuklandığını, oysa bunun bir ceza uygulaması olduğunu, haklarının ihlal edildiğini ve tutuksuz yargılanması gerektiğini savundu. Askerlik görevinin sürdüğünü kaydeden Kalı, kaçma şüphesinin de bulunmadığını vurguladı.

Duruşma sonunda askeri savcı, er Kalı’ya atfedilen suçlamanın, Türk Ceza Kanunu’na (TCK) göre “devletin sırlarına karşı suçlar ve casusluk” başlığı altında sıralandığını, bu suça bakmakla yükümlü merciinin de, TMK’nın 10. maddesiyle yetkilendirilmiş ağır ceza mahkemeleri olduğunu savundu. Dolayısıyla görevsizlik kararı verilerek, dosyanın Samsun’daki TMK 10 ile yetkili ağır ceza mahkemelerine gönderilmesini istedi. Savcının bu talebini kabul eden mahkeme, Kalı’nın tutukluluğunun devamına hükmetti.

Bu arada er Kalı’nın ablası Ceren Kalı, babası Mahmut Kalı ve annesi Gönül Çeçen bugün bir basın toplantısı düzenleyerek, dava hakkında bilgi verdi. Avukat Ceren Kalı, kardeşine gözaltında, suçu kabul etmesi için baskı uygulandığını, avukatı olmaksızın bilirkişi incelemesi yapıldığı, ikisi çöpten çıkan ve biri boş A4 kağıdı olmak üzere, üç kağıdın delil sayıldığını, cezaevinde defalarca çıplak aramanın dayatıldığını, elleri kelepçeli ve yanında askerler olduğu halde muayene götürüldüğünü ileri sürdü. TTB’nin bağımsız bir heyet kurup inceleme yapması talebinin MSB tarafından reddedildiğini kaydeden Kalı, kardeşine sistematik işkenceye maruz bırakıldığını iddia etti. Hali hazırda, “gözaltında baskı, çıplak arama, doktora kelepçeli götürme” gibi iddialarla beş ayrı suç duyurusunda bulunduklarını ve konuyu Anayasa Mahkemesi’ne taşıdıklarını belirten Kalı, “İstihbarat örgütlerinin beceriksizliğinin faturası kardeşim Utku’ya devlet zulmuyle ödettiriliyor. Utku masumdur” dedi. Baba Mahmut Kalı, cezaevi ziyareti sırasında oğluyla görüşürken başlarında askerin bekletildiğini anlatarak, “Bir çocuğa bu kadar baskı yapmayı ben kendi onuruma yediremiyorum” dedi. Anne Gönül Çeçen ise göz yaşlarını tutamadı.


  http://www.radikal.com.tr/114725911472599

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Neresiden bakarsan... - Heathenpride

  Devlete ait gizli belgelere bir er nasıl erişebiliyor? Erişebiliyorsa devlet bizden neyi saklıyor? Bu gencimizin başını göz göre göre yakıyorlar, Allah kendisine ve ailesine ve hatta hepimize sabır versin. Zamanı gelince bütün bunların hesabı bir bir sorulacak.

  utanıyorum - genel

  türk halkı kendinden utanmalı. bu kadar hukuksuzluk olurken, hala o oyun bu oyun diyip haksızlıklara göz yumuyor. belgeleri sızdırmış olsa bile, bu halkın arkasında durması gerekir. devletin göz göre göre halkını nasıl katlettirdiğini gözler önüne serdiği için. abd'de aynı sebepten bradly manning 35 yıl aldı. snowden rusyaya sığındı. insanlığa hizmet edenler vatan hainliği ile yaftalanıp cezalandırılıyorlar. peki insanların insanlığı kalmış mı? tüm zulümlere göz yumuyor...

  Devlet eliyle terör örneği!! - ozguruludag

  Esas terör sizin yaptığınızdır, gidip Suriye'ye, Mısır'a, İsrail'e, Amerika'ya laf atacağınıza kendi ülkenizin adaletiyle ilgilenin burası düzeldikten sonra dış ülkelerin işine burnunuzu sokarsınız Sayın Başbakan ve Saz Arkadaşları! Askerlerin sorunları bugüne kadar hep görmezden gelindi, bu böyle süremez. Er Utku KALI sizin beceriksizliğinizin cezasını çekmek zorunda değil, ayrıca Er KALI'ya yönelik eminim ki yaptığınız bir kötü muamele ve darp vardır. Bu yüzden Türk Tabipleri Birliği?nin heyet başvurusunu reddediyorsunuz! Bu şekilde devam ederseniz merak etmeyin halkın yumruğu suratınıza BALYOZ gibi iner!

  ... - Dopchik

  hükümet çözmediği sorumlularını bulup çıkarmadığı sürece Reyhanlı saldırısının 1.dereceden sorumlusudur.. Utku arkadaşa gelince belki de sızdırabilseydi bugün hangi belgeler dolayısıyla içerde olduğunu Redhack'ten etraflıca öğrenebilirdik.. ama maalesef sızdırma gerçekleşememiş ki Utku'nun tutuklu olmasına sebep belgeler hakkında birinin boş A4 olması dışında hiçbirşey bilmiyoruz.. yazık oluyor gencecik bir insana.. Ablasına dirayet ebeveynlerine sabır diliyorum..

  Ters iş. - eracon

  Reyhanlıda olanlar devletin gizli sırları değil, var olanı kamuoyundan saklama çabaları.

  Ya gereğini yapmayanlar ne olacak. - gokhangokhan

  Diyelim bu çocuk gerçekten suçlu, devletin gizli belgelerini terörist gruplara verdi ki ben öyle olmadığını düşünüyorum. Bu soruşturma belgelerin gerçek olduğunu yani devletin istihbarat birimlerinin Reyhanlı'da gerçekleşen patlamadan günler öncesinden haberdar olduğunu gösteriyor. Tüm suçu er rütbesindeki bir çocuğa yüklemektense istihbaratçıların neden görevlerini yapmadıklarını, neden onlarca yurttaşımızın öldüğünü sorgulamak gerekmiyor mu?

  SUÇ NEDİR - hektor62

  İstihbaratı önceden sağlanan kanlı bir saldırıyı önlemeye yönelik hiç bir adım atmamak suç değil ama (yaptığını var sayaraktan) bu rezilliği ortaya çıkarmak terör suçu. Kim terörüst, kim kurban anlamadımki ...