@ismailsaymaz

Casuslukla suçlanan Erman Paçalı beraat etti!

Casuslukla suçlanan Erman Paçalı beraat etti!
Casuslukla suçlanan Erman Paçalı beraat etti!
Reyhanlı patlamasına ilişkin bilgileri aldığı iddia edilen gazeteci Erman Paçalı, 'casusluk' suçlamasıyla açılan davada beraat etti. Silivri Ağır Ceza Mahkemesi'nde dün biten davada mahkeme heyeti, "Paçalı'nın  suçu işlediğine dair savunmasının aksine mahkumiyetine yeteterli delil olmaması" beraata hükmetti. Kalı'nın yargılaması ise devam ediyor.   
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - ‘Redhack’ adlı hacker grubuna Reyhanlı patlamasına ilişkin askeri istihbarat belgelerini sızdırdığı iddiası ve casusluk suçlamasıyla yargılanan Utku Kalı’nın belgeleri cep telefonu yolu ve ‘WhatsApp’ adlı anlık mesajlaşma programı üzerinden gönderdiği iddia edilen gazeteci Erman Paçalı hakkında da olaydan iki yıl sonra, ‘casusluk’ iddiasıyla dava açılmıştı. Paçalı’nın, “devletin güvenliğine ilişkin gizli belgeleri temin etme ve yayma” suçlarından 18 yıla kadar hapis cezası istemiyle Silivri Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülüyordu.

İddianamede, Utku Kalı’nın bulunduğu muhabere bürosuna gelen ve ‘gizlilik derecesini haiz’ bir kısım belgeleri, Silivri’de gazetecilik yapan Erman Paçalı’nın kullandığı telefona, ‘WhatsApp’ sistemi üzerinden gönderdiği ileri sürülmüştü. Paçalı’nın da bu belgeleri internet ve basın yolu ile kamuya dağıttığı savunulmuştu. Olay tarihinde Kalı’nın Amasya’da, Paçalı’nın ise İstanbul ’un Silivri ilçesinde bulunduğu, belgelerin de veri aktarımı yoluyla Paçalı’nın Silivri’de bulunduğu esnada gönderildiği iddia edilmişti. Bu gerekçeyle Paçalı hakkında Türk Ceza Kanunu’nun 327. maddesinde düzenlenen “devletin güvenliğine ilişkin gizli belgeleri temin etme” suçundan 3 yıldan 8 yıla, 329. maddeye göre bu belgeleri “açıklama” suçundan da beş yıldan on yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı.