Casusu yakaladık kaymakam bey!

Casusu yakaladık kaymakam bey!
Casusu yakaladık kaymakam bey!
Elazığ'da köylüler ayağında ibranice yazılar yazılı halka bulunan kuş yakaladı. Kuş casusluk faaliyetinde kullanıldığı düşünerek Kaymakamlığa teslim edildi.Çekilen röntgen filmine ise 'İsrail ajan' yazılması dikkat çekti.

Ağın İlçesi'nin Altınayva Köyü'nde köylüler, bitkin halde bir ayağında halka takılı olan kerkenez kuşu buldu. Köylüler casusluk faaliyetinde kullanıldığını düşünerek kuşu Ağın Kaymakamı Nedim Akmeşe'ye götürdü. Kaymakam kuşu Doğa Koruma Milli Parklar 15’inci Bölge Müdürlüğü Şube Müdürlüğü’ne teslim etti. Kuş en son Elazığ Fırat Üniversitesi Hayvan Hastanesi'nde sağlık muayenesi yapıldıktan sonra çip, verici, dinleyici gibi cihazlar taşıyabilme ihtimaline karşı röntgeni çekildi.

İBRANİCE YAZILAR VAR

Kuşun ayağındaki halkada İbranice '-24311 Tel Avivunia İsrael' yazılı olduğu tespit edildi. Kuşun çekilen röntgen filminin üzerine ' İsrail ajan' yazılması dikkat çekti. Kerkenez, bugün Harput Buzluk Mağaraları Mevkii'nde doğaya salındı.

İSRAİL'DEN GELDİ

Orman ve Su İşleri 15’inci Bölge Müdürlüğü Şube Müdür Vekili Güntaç Kayapınar, kerkenez kuşunun İsrail’den geldiğinin anlaşıldığını belirterek, "Kuşla ilgili çalışmaları daha çok onlar yapıyorlar. Halka dışında başka bir şey yok kuşun üzerinde. Tespitlerimizi yaptıktan sonra doğaya saldık. Konuyla ilgili gerekli bilgiler gerekli yerlere verdik" dedi. DHA