Çatal bıçakla ucak kaçırmaya kalktı

Mısır Havayolları'na ait İstanbul-Kahire seferini yapan yolcu uçağı, kalkışından yaklaşık bir saat sonra Akdeniz semalarında, Sudanlı hava korsanı tarafından metal yemek bıçağıyla kaçırılmak istendi. Korsanın etkisiz hale getirildiği ve uçağın Kahire Havaalanı'na indiği bildirildi.İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan, saat 20.35 sıralarında 87 yolcu, iki bebek ve 7 mürettabatı ile havalanan MS 736 sefer sayılı Boing 736-800 tipi uçak, Akdeniz semalarında elinde metal yemek bıçağı bulunan Sudanlı hava korsanı tarafından kaçırılmak istendi. Mısır Hava Yolları'ndan alınan bilgiye göre, korsan uçaktaki güvenlik görevlisi tarafından etkisiz hale getirildi ve uçağın saat 22.52'de Kahire Havaalanı'na inmesi sağlandı. Hava korsanı, polise teslim edilirken, yolcuların havalimanındaki emniyet birimlerince ifadeleri alındı.
Devlet Hava Meydanları (DHM) yetkilileri ise uçağın Türk hava sahası dışında kaçırılmak istendiğini belirterek, kaçırılma durumlarında gönderilen 'hijakc' sinyalinin kendilerine ulaşmadığını söylediler. Ayrıca yetkililer uçakta yemek için plastik bıçak dağıtıldığını, metal bıçakların sadece buiness class yolcularına verildiğini belirttiler.

SARHOŞ SUDANLI YOLCU, "KUDÜS’Ü KURTARMAK" İSTEMİŞ

Mısır Havayolları’nın İstanbul-Kahire seferini yapan uçağını dün kaçırma girişiminde bulunan Sudanlı yolcunun sarhoş olduğu ve "Kudüs’ü kurtarmak için" böyle bir girişimde bulunduğu bildirildi. Kahire havaalanının güvenlik yetkililerinin soruşturmasına göre, uçağın İstanbul’dan havalanmasının ardından, birinci sınıfta yolculuk eden 26 yaşındaki Sudanlı yolcu, yemek için kendisine verilen bıçakla hostesi tehdit etti. Uçağın "Kudüs’ü kurtarmak için" bu kente yönelmesini isteyen Sudanlı yolcuya müdahale eden güvenlik yetkilileri sarhoş yolcuyu etkisiz hale getirdi. 87 yolcuyu taşıyan Boeing 737 tipi uçağın Kahire’ye sorunsuz iniş yaptığı belirtildi. Mısır’ın MENA ajansına göre, ticaretle uğraştığı belirlenen Sudanlı,
sorgulanmak üzere gözaltına alındı.