Çatı tehlike saçıyor

Bayındırlık Bakanlığı'nca kamu binaları, benzin istasyonları ve patlayıcı madde depolarına takılması zorunlu kılınan
'radyoaktif' kaynaklı...

İSTANBUL - Bayındırlık Bakanlığı'nca kamu binaları, benzin istasyonları ve patlayıcı madde depolarına takılması zorunlu kılınan 'radyoaktif' kaynaklı paratonerler, çevre ve halk sağlığı açısından büyük riskler taşıyor. Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) iki hafta önce yayımladığı bir genelgeyle, 'radyoaktif' kaynaklı paratonerlerin kaldırılmasını istedi. Genelgede, yenilerinin kurulmasına izin verilmeyeceği de vurgulandı.
15 bin tane var
TAEK Başkanvekili Dr. Erdener Birol, sayıları
son yıllarda hızla artan 'radyoaktif' kaynaklı paratonerlerden Türkiye genelinde 15 bin, İstanbul'da da 3 bin tane kurulu olduğunu söyledi. Bu paratonerlerin alternatifinin bulunduğuna işaret eden Dr. Birol, bu konuda hazırladıkları 30 Temmuz 2001 tarihli genelgenin, Bayındırlık Bakanlığı'nın da aralarında bulunduğu ilgili kurum ve kuruluşlara iletildiğini, bakanlıktan mevzuattaki gerekli düzenlemenin yapılmasını da istediklerini ifade etti.
'Hasta eder'
Çekmece Nükleer Araştırma ve Eğitim Merkezi Müdürü Yaşar Özal da, hiçbir radyoaktif maddenin başıboş ortalıkta dolaşmaması gerektiğini belirterek, "Radyasyonla bilinçsizce muhatap olunması durumunda vücutta komplikasyonlar meydana gelir. Bu da lösemi gibi pek çok hastalığa neden olabilir" dedi. Bayındırlık Bakanlığı yetkilileri de, TAEK'in genelgesinin ellerine ulaştığını, bu konuda gerekli çalışmalara başlandığını belirtti.
Üretimi durduruldu
TAEK'in 30 Temmuz 2001 tarihli genelgesi şöyle: "Ülkemizde montajı yapılmış ve halen kullanılmakta olan '(226) Ra' radyoaktif kaynaklı paratonerlerin, deprem, yangın, sel felaketi, şiddetli rüzgâr vb. doğal afetlerden dolayı düşmesi, kaybolması, çalınması, uzun yıllar kullanılmasıyla, kullanıcıların değişmesi, bilgisi olmayan insanların ellerine kolayca geçebilmesi gibi nedenlerle halk sağlığı, özellikle gelecek nesiller üzerinde oluşturabileceği potansiyel tehlikeler göz önüne alınarak, üretimi durdurulmuş olup, artık montajına ve kullanımına izin verilmeyecektir."