Çatıcının AB'lisi geliyor

Bir süredir İstanbul'da otobüs duraklarında, vapur iskelelerinde Avrupa Birliği logolu afişler asılı: 'Yetiştirilmek üzere işsiz ve çatı ustası aranıyor'. Bu ilanlar, 'Çatı-Der'in Avrupa Birliği (AB) destekli eğitim projesinin afişleri.
Haber: MELİS DABAĞOĞLU / Arşivi

İSTANBUL - Bir süredir İstanbul'da otobüs duraklarında, vapur iskelelerinde Avrupa Birliği logolu afişler asılı: 'Yetiştirilmek üzere işsiz ve çatı ustası aranıyor'. Bu ilanlar, 'Çatı-Der'in Avrupa Birliği (AB) destekli eğitim projesinin afişleri. Projenin tam adı 'Çatı Sistemleri Eğitim Merkezi ve İş Kulübü Projesi' (Çatısem).
Proje kapsamında istekli usta adaylarına hem teorik hem de pratik çatıcılık dersleri veriliyor. Bunun için İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'yle işbirliği yapılmış. Teorik dersler okulun salonunda, pratik derslerse bahçede kurulan eğitim çatılarında veriliyor. Üniversitenin öğretim görevlileri teorik derslere katılıyor. Pratik dersleri de sektördeki Çatı-Der üyesi uzmanlar veriyor.
Malzeme standardı arttı ama...
Çatı-Der, çatı sektöründen çeşitli firmaların bir araya gelerek oluşturdukları dernek. Türkiye'de malzeme standartları her geçen gün artarken uygulama standartlarının olmayışı sektördeki en büyük rahatsızlıklardan biri. Yani Çatı-Der'e göre hem estetik hem de fonksiyonel bir 'çatı sorunu'muz var. Bu nedenle 'Nitelikli eleman yetiştirmek şart' diyen dernek yetkilileri, 2004 yılında Avrupa Birliği'nin İşKur'a destek kapsamında başlattığı 'Yeni Fırsatlar Programı Hibe Planı'na müracaat etmiş. Teklif kabul edilince projenin hazırlık aşaması, müfredatın oluşturulması ve tanıtımlar tamamlanmış. Derslerse geçen hafta içerisinde başladı.
183 bin avroluk proje
Çatısem'in proje lideri mimar Mehmet Öztürk, AB ile yaptıkları sözleşmeye göre Marmara Bölgesi'nde, 12 ay içinde, 50 tanesi engelli olmak üzere 600 çatı ustası adayını yetiştirmeyi taahhüt ettiklerini söylüyor. AB'nin tahsis ettiği 105 bin avroya Çatı-Der 18 bin avro daha eklemiş. Çeşitli sponsorluk çalışmalarıyla 60 bin avro daha toplamışlar. Projenin iki ana sponsoru, ayrıca aktivite sponsorları var.
Eğitimler toplam 18 dönem sürecek. Her dönem için 30 kişilik bir katılım hedeflediklerini söyleyen Öztürk "Marmara Bölgesi'nde yaklaşık 9 bin çatı ustası olduğu tahmin ediliyor. Bunların çoğu usta-çırak ilişkisiyle eğitilmiş ve yanlış öğrendiği uygulamaları yanlış olarak devam ettiren insanlar. Bu proje hem bu sorunu çözümlemek hem de işsiz insanlara bir meslek edindirmek üzere tasarlandı. Hiç çatı işi yapmamış biri, elbette 10 günde usta olup çıkamaz ama bir yerde çırak olarak işe başlayabilir" diyor. Eğitmenler de mümkün olduğunca basit, herkesin anlayabileceği bir dille ve teknik terimlerin anlamlarını açıklayarak ders veriyor.
'Dersler keyifli... Çay molası veriyor, yemeğimizi yiyoruz'
Refik Kutlu: Şu an boştayım
Ben aslında ısıtma-soğutma-termik cihazlar işiyle uğraşıyorum. Şu anda boştayım. Bu konuya fazla yabancı değilim. Çelik çatılarla filan ilgileniyordum zaten. Üsküdar iskelesinden karşıya geçerken tabelada gördüm, ilginç geldi bana. Yeni bir şeyler görmek için katıldım. Sertifika filan verileceğini söylediler. İşte 10 günümüzü burada değerlendiriyoruz. Hocalar bizim anlayacağımız şekilde anlatıyorlar. Dersler keyifli. Çay molaları veriyoruz, yemeğimizi yiyoruz. Uygulamalı derslerde daha çok şey göreceğiz, malzemeyi tanımak önemli.
Fikret Çay: Tartışıyoruz
1986'dan beri çatı işleriyle meşgulüm. Ustayım. Müstakil olarak çalışıyorum. İlanları görünce elimde bir sertifikam olsun diye müracaat ettim. Yeni şeyler öğrenmekten ziyade daha çok tartışıyoruz aslında, 'Şöyle mi olsun böyle mi olsun?' diye. Mesela bugünkü derste hoca plastikleri anlattığında, 'Hocam bakın ben bu plastikleri kullanmıyorum artık' dedim. Zaten hocalar da 'Biz de sizlerden bir şeyler öğrenmek istiyoruz' dediler. Çünkü onlarda da teori var pratik yok.
Ali Rıza Danışman: Görmek lazım
Ben kahvehaneciydim. Şimdi işsizim. İş arıyordum, İş-Kur vasıtasıyla öğrendim bunu. Geldik, eğitimimizi alıyoruz. Şu an teorik olarak bir şey anlamadım desem yalan olmaz. Hocalarımız güzel anlatıyor da belki benim aldığım altyapı eğitiminden. İlkokul mezunuyum, kendimi fazla veremiyorum derslere. Ben olsam önce malzeme gösteririm. Görmeden anlamıyor insan.
İş kulübü üyeliği
10 günlük eğitim sonunda sertifikanın yanı sıra katılımı teşvik için her bir usta başına 40 avro veriliyor. Öğle yemekleri, çay- kahve servisleri var. Yine eğitim sonunda çatı ustasının olmazsa olmaz malzemelerinin yer aldığı bir çanta hediye ediliyor. Üstelik ustalar yalnızca eğitilmiyor, iş imkânları da sağlanıyor. Çünkü eğitim sonunda yapılacak sınavda belli bir seviyenin üzerinde not alanlar, 'iş kulübü' adı verilen veri tabanına kaydedilecek. Sektördeki eleman arayan firmalar da eğitimli olduğunu bildikleri bu ustalar arasından eleman seçecekler.
'Önümüzdeki döneme bakalım'
Ancak bunlara rağmen talip şimdilik az. Şu ana kadar yaklaşık 160 başvuru olmuş. Bunlardan 'Kesin geleceğim' diyen 70 kişi. Sonraki dönemlerin kayıtları da bir yandan sürüyor. Talebin daha fazla olmasını beklediklerini belirten Çatısem proje lideri Mehmet Öztürk, neden bu kadar az olabileceğini şöyle açıklıyor, "Bir kere şu sıralar tam çatı inşaatı mevsimi. Dolayısıyla ustalar 10 gün kaybetmek istemiyor olabilir. Sonraki dönemlere katılabilirler. Bir de insanlar 'eğitim'den korkuyor olabilirler. 'Ben bunu beceremem' diye düşünenler vardır."


    http://www.radikal.com.tr/7475517475510

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.