Çatışma bölgesinden öğrenci manzaraları!

Çatışma bölgesinden öğrenci manzaraları!
Çatışma bölgesinden öğrenci manzaraları!
Şırnak ve Cizre'de köy okullarına misafir öğrenciler gidince sınıflar 50'li mevcutlara ulaştı. Bir sırada 3-4 öğrenci oturmak zorunda kalırken çatışma bölgelerinden gelen öğrenciler psikolojik travma yaşıyor
Haber: HACI BİŞKİN - Haci.biskinnn@gmail.com / Arşivi

RADİKAL -  Sokağa çıkma yasaklarından dolayı Şırnak ve Cizre ’de eğitim ve öğretim hayatları olumsuz etkilenen ilkokul öğrencileri  göç ettikleri köylerdeki okullarda misafir öğrenci olarak derslere giriyorlar. Köylerdeki mevcut öğrenci sayısının artmasıyla birlikte öğrenciler kırtasiye malzemeleri gibi birçok konuda zorluk yaşıyor.

 “36 KİŞİLİK SINIF MEVCUDU 54 OLDU”

Cizre’nin Akçay Köyü’nde sınıf öğretmeni olan Y.V. çatışmalı bölgelerden köylere göç etmek zorunda kalan öğrencilerle ilgili şöyle konuştu: “Cizre’deki sokağa çıkma yasağından ve bölgedeki çatışmalı süreçten dolayı birçok aile köye göç etmek zorunda kaldı. Köye göç etmek zorunda kalan ailelerin yanında ilkokulda ve ortaokulda eğitim gören küçük çocukları da var. Cizre’den ve Şırnak’tan köye gelen çocukların eğitim ve öğretim hayatlarına devam edebilmeleri ve derslerden geri kalmamaları için ailelere çocuklarını okula göndermelerini istedik. Aileler de çocuklarını okula gönderdi. Benim ders verdiğim sınıfın mevcudu yasaklardan önce 36 kişiydi, ama köye göç eden öğrencilerle birlikte sınıf mevcudu 54 oldu. Böyle olduğu zaman bizim de bütün öğrencilerle ilgilenmemiz bazen zaman alıyor. Cizre’ den ve Şırnak’tan gelen öğrencilerin geneli başarılı. Hepsi okuyup avukat, doktor, öğretmen olmak istiyoruz diyor. Misafir olarak derslere giren öğrencilerimizin okuldaki kayıtlarını yapamıyoruz, çünkü öğrencilerin kayıtlarını yapabilmemiz için eğitim gördükleri okullarından nakil belgelerini de istemek zorundayız. Cizre’de hala sokağa çıkma yasağının devam etmesinden dolayı öğrencilerin belgelerini de alamıyoruz. Bazı öğrenciler de Cizre’deki psikolojik travmayı daha atlatamamış. Bazen ders saatlerinde derse giren Cizreli ve Şırnaklı öğrencilerimizin dersleri dinleyemediklerini, derslere adapte olamadıklarını görüyorum. Onlara bunun sebebini sorduğumda, Cizre’de kalan sınıf arkadaşlarını özlediklerini, Cizre’deki okullarına tekrar gitmek istediklerini söylüyor.”

“BİR SIRADA BAZEN 3 BAZEN DE 4 KİŞİ OTURMAK ZORUNDA KALIYOR” 

Cizre’den sonra Şırnak merkezde de sokağa çıkma yasağının uygulanacağı söylentisinden dolayı Şırnak’tan da köye göç eden aile sayısının fazla olduğunu anlatan Y.V. ,” Cizre’den göç eden ailelerden sonra Şırnak’ta da aileler sokağa çıkma yasağının başlayacağı endişesiyle öğretmenlik yaptığım köye geldiler. Bu sefer hem Cizreli hem de Şırnaklı öğrencileri okula aldık. Bir sıraya bazen 3 bazen de 4 kişiyi oturtmak zorunda kalıyoruz. Bütün sınıflarda mevcut öğrenci sayısı arttı aynı zamanda okuldaki öğrenci sayısı 2 katına çıktı" dedi.

Okula misafir olarak gelen öğrencilerin yanlarında kalem ve defterleri bile olmadığını belirten Y.V. konuşmasına şöyle devam etti: "Bazen okuldaki öğretmenler kendi aralarında öğrencilere defter kalem alıyor. Bazen de köyün öğrencileri yeni gelen öğrencilerle defter ve kalemlerini paylaşıyor. Bu durumda yardımseverlerden kırtasiye yardımı bekliyoruz. Sokağa çıkma yasaklarından dolayı öğrenciler aileleriyle birlikte evlerini bırakıp Cizre’nin çevre köylerine göç ettiler. Bu durum öğrencilerin ve ailelerin hayata hazırlanma koşullarını olumsuz etkiliyor. Misafir öğrencilerimiz bizlere hep Cizre’de Şırnak’ta neler yaşadıklarını anlatıyor. Bazıları evlerinin yıkıldığını bazıları da arkadaşlarının nerede olduklarını bilmediklerini, Cizre’deki okullarına geri dönmek istediklerini anlatıyor. Hepsinin psikolojisi bozulmuş durumda. Bundan dolayı öğrencilerin derslere adaptasyon sağlamaları uzun zaman alacaktır. Köyde imkanlar kısıtlı olduğu için sıkıntılar yaşayabiliyoruz. Cizre’den Şırnak’tan gelen 6. 7. ve 8. sınıf öğrencilerimiz de var. Bu öğrencilerimiz ilkokul öğrencilerine göre biraz daha durumun farkındalar. İlkokul öğrencilerine göre onlar daha fazla üzülüyor. Özellikle ortaokul öğrencileri sokağa çıkma yasaklarından dolayı istedikleri başarıyı elde edemeyeceklerini düşünüyor. Öğrenciler için çatışmalı süreç ve sokağa çıkma yasakları kendileri için bir ön yargı havası oluşturmuş durumda. Bu olumsuzlukları ortadan kaldırabilmek için herkese ihtiyacımız var. Her bir öğrenci bizim için çok değerlidir, biz de elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz.” 


  ETİKETLER:

  ŞIRNAK

  ,

  Cizre

  ,

  Öğrenci

  ,

  Okul