Çatışma bölgesinden ölüm haberi geliyor

Çatışma bölgesinden ölüm haberi geliyor
Çatışma bölgesinden ölüm haberi geliyor
Ağrı'nın Diyadin ilçesi kırsalında PKK ile askerler arasında çıkan çatışmayı durdurmak için canlı kalkan olarak bölgeye giren gruba ateş açıldığı iddia edildi. Olayda bir kişinin öldüğü bir kişinin ise yaralandığı öne sürülüyor.

RADİKAL-Ağrı kırsalında jandarma birlikleriyle PKK arasında silahlı çatışma çıktı. Valilikten yapılan açıklamada, bugün Yukarıtütek Köyü'nde yapılacak ağaç dikme etkinliği için bölgede güvenlik önlemi alan askerlere, PKK'lılar tarafından uzun namlulu silahlarla ateş açıldığı  ve bir üsteğmen ile üç uzman çavuşun yaralandığı belirtildi. Çatışmanın ardından bölgeye çok sayıda takviye kuvvet gönderilip operasyon başlatıldı. Milliyet'in haberine göre Tendürek Dağı eteklerinde operasyon başlatan askerlerle PKK'liler arasında yaşanan çatışma devam ederken, operasyonu durdurmak için canlı kalkan olarak operasyon bölgesine giren gruba ateş açıldığı öne sürüldü.

HDP AĞRI İL BAŞKANI: BİR KİŞİ ÖLDÜ, BİR YARALI VAR

 HDP Ağrı İl Başkanı Sabri Tayfur'un Millitey'e verdiği bilgiye göre operasyon bölgesine canlı kalkan olarak giren gruptan HDP Diyadin İlçe Eski Başkanı Cezmi Budak'ın öldüğü MEYA-DER temsilcisi Cenap İlboğa'nın ise yaralandığı iddia ediliyor.  HDP Ağrı İl Başkanı Sabri Tayfur  olayla ilgili olarak, "Çatışma bölgesine girdik. Canımız zor kurtardık köyde bir eve sığındık" dedi. 

Gelen ölüm haberi üzerine operasyon bölgesine girmek isteyen köylülere de askerlerce müdahalede bulunulduğu iddia ediliyor. Ağrı Belediye Başkanvekili ve meclis üyesi Melik Arpaç'ın da başına gaz kapsülü isabet ettiği için yaralı olduğu ve Diyadin Devlet Hastenesi'nde tedavi altına alındığı belirtiliyor. Öte landan olayda hayatını kaybeden eski HDP Diyadin İlçe Eşbaşkanı Cezmi Budak'ın cenazesinin morga kaldırıldığı, MEYA-DER temsilcisi Cenap İlboğa'nın Ağrı'dan Erzurum'a sevk edildiği belirtiliyor.

DEMİRTAŞ'TAN AÇIKLAMA 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin Ankara İl Başkanlığı tarafından düzenlenen dayanışma yemeğine katıldı. Burada partililere seslenen Demirtaş, Ağrı Diyadin'de yaşanan çatışmayla ilgili eline geçen son bilgileri paylaştı. Bölgeden aldıkları haberleri 'vahim' olarak nitelendiren Demirtaş, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Ağrı Diyadin eski ilçe Başkanı Cezmi Budak'ın kafasına isabet eden gaz fişeğiyle, bir PKK'lının ise çatışmada hayatını kaybettiğini, bir vatandaşın da yaralandığını söyledi.Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Sakarya'daki toplu açılış törenlerinde yaşanan çatışmayla ilgili konuşmasını eleştiren Demirtaş, çatışmanın, mitinge malzeme olsun diye provokasyon amacıyla yapıldığını ileri sürdü. Demirtaş, “Sakarya'da miting yaparken o mitinge malzeme olsun diye provokasyon yaptırmışlardır. Çok net açık söylüyorum. Bugün ne hikmetse dağın ta tepesine operasyon yapıp, pusu atıp, 'PKK'lılar HDP'nin barış ve bahar şenliğine geleceklermiş orada, HDP'ye oy verin diye propaganda yapacaklarmış' diye operasyon yapıyorlar. Bahar şenliğini düzenleyen HDP Diyadin ilçe örgütümüz. Valiliğin, bakanlığın açıklamasına göre PKK'lılar gelip silah zoruyla 'HDP'ye oy verin' diyecekmiş. Açıklamada bu var. Böyle rezil bir açıklama. Ve bunun için askerler gidip operasyon yapıp engellemişler” şeklinde konuştu. 

CİHAN

 


  http://www.radikal.com.tr/133391213339123

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  SAVAŞ İSTİYORLAR - Ali Karatay

  Sivil halka ateş açmalarının tek amacı PKK'lileri tahrik etmek, karşılılık vermelerini istiyorlar. Kürt halkımızın başı sağ olsun. Bu provokasyonlara gelmemek gerekiyor.

  bu nasıl habercilik! - user1021743

  adam katledilmiş siz hala iddia diyorsunuz. statüko dili radikale yakışmıyor.

  Canlı kalkan olacaklarmış ki operasyon yapılamasın. - brandywine06

  Siz bu kafayla giderseniz barajı geçemedik diye ağlamayın boşuna. Askere ateş açan PKK'lilara operasyon yapılmayacak da ne yapılacak? O durumda aman operasyon yapılmasın diye canlı kalkan olmaya kalkarsanız ve bunun için çatışma bölgesine girerseniz vurulursunuz da öldürülürsünüz de. Kimse ağlamasın. Üstelik bunu seçimde barajı geçmesi için HDP'ye oy verecek biri olarak söylüyorum. Becerebiliyorsanız PKK saldırılarını önleyin. Çünkü asker artık kendisine saldırı olmadan arama-tarama yapmıyor, operasyona kalkışmıyor. Beceremiyorsanız boş yere gürültü yapmayın.