'Çatışma kuşkulu'

CHP'li Güler: Biz çatışma bulgusu elde edemedik. Bu kişilerin terörist olup olmadıklarını değil, sağ yakalanıp yakalanamayacaklarını tartışmamız gerekiyordu.

ANKARA - İnsan Hakları Komisyonu'nun Kızıltepe'de inceleme yapan üyeleri CHP'li Hüseyin Güler, Ahmet Ersin ve AKP'li Nezir Nasıroğlu, olay yerinde çatışma olmadığı sonucuna vardıklarını açıkladı.
Hüseyin Güler: İddianame savunma refleksiyle hazırlanmış. Bu kişilerin terörist olup olmadığı değil, sağ yakalanıp yakalanamayacağı tartışılmalı. Sağ yakalanabilirlerdi.
Öte yandan olay yerinde çatışma yaşandığına dair bir emare yok. Ben delillerin toplanmasından, balistik muayene ve otopsi raporlarına kadar ciddi kuşkular duymaktayım.
Ahmet Ersin: İddianame, bizim tespitlerimizle örtüşmüyor. Özellikle çocuktaki mermi izlerine baktığınız zaman, 4. kaburga ile 8. kaburga arasındaki 10-12 santimlik bölgede, yukarıdan aşağıya doğru ip gibi, dümdüz altı mermi girişleri vardı. Çatışma halinde iki taraf da hareketli olacağı için, böyle sıralı vaziyette, düzgün, intizamlı bir şekilde altı mermi girişi olmaz. O kadar ki, bazı mermiler birbirine temas ediyor. Ben çatışma olduğu kanaatinde değilim. Ahmet Kaymaz'ın, 'Kabat' kod adlı Nusret Bali'yi evin arka tarafından kaçırmak için oğlu Uğur'u dışarı çıkardığı iddia ediliyor. İncelememiz sırasında böyle bir iddia yoktu. Evin her tarafı sarılmış, nasıl kaçacak. Bunlar senaryo.
Nezir Nasıroğlu: Komisyon olarak inceleme sonucunda olay yerinde çatışma olmadığı yönünde tespit yaptık. Raporlar da bunu doğruluyor.