'Çatışma olmadı infaz edildiler'

'Çatışma olmadı infaz edildiler'
'Çatışma olmadı infaz edildiler'
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

Van’ın Çaldıran ilçesine bağlı Buğulu Kaynak Köyü yakınlarında, 2009 yılında düzenlenen operasyonda iki PKK ’lı ile lise öğrencisi Cerciş İbrahim Atabay’ın öldürülmesine ilişkin davanın duruşması dün Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmada mahkeme, 9 gizli tanık dinledi. Gizli tanıklar, sanık askerlerin iddiasının aksine 3 kişinin silahsız teslim alındığını, çatışma yaşanmadığını kaydetti.

3-4 seneye kadar çıkarlardı
Dönemin Van İl Jandarma Alay Komutanı emekli Albay Vecihi Halil İyigün’ün de aralarında bulunduğu 17 askerin yargılandığı davada ifade veren ‘Tarık Bilir’ isimli gizli tanık, ifadesinde olay yerine intikal ettiklerinde dağa doğru kaçan 3 kişi bulunduğunu belirterek, şunları anlattı: “Dere yatağında onları kıstırdık. Daha sonra öğrenci olduğunu öğrendiğimiz kişinin ayağında beyaz terlik olduğunu farkettim. Rütbelilerin ‘Teslim olun’ çağrısı üzerine bu kişiler silahlarını yere bıraktılar. Yere yattılar ve beklemeye başladılar. Daha sonra bize ‘Çekilin’ emri verildi. Biz geri çekildik. Bulunduğumuz yere Jandarma Özel Harekât (JÖH) geldi. Yoğun ateş oldu. Daha sonra bulunduğumuz yere Alay Komutanı Vecihi İyigün geldi. ‘Soran olursa arkadaşlar üstlerini ararken arkadaki terörist ateş açmış, sonra JÖH vurmuş dersiniz’ dedi.” Aynı gizli tanık olaydan sonra alay komutanının bulundukları tepeye gelerek, kendilerine “Zaten vurulmasalardı 3-4 sene yatıp çıkarlardı. Sonra tekrar dağa çıkarlardı. Askerlerimizi şehit etmeye devam ederlerdi” dediğini anlattı.
‘Kadir Abbi’ kod adlı gizli tanık da benzer bir ifade vererek şunları anlattı: “3 PKK’lı dağa doğru kaçıyordu. 2 terörist, bir çocuğun kolundan tutuyor gibilerdi. Dere yatağında onları kıstırdık. ‘Teslim olun’ çağrısı yapıldı. Silahlarını bırakarak teslim oldular. Birisi ellerini başının arkasına koyarak bulunduğu kayadan çıktı. Bizim bulunduğumuz yöne doğru geldi. Murat Yüzbaşı ‘Yat’ dedi. Sonra diğer kişi de aynı şekilde geldi. Daha sonra üçüncü kişi de kayaların arkasından çıktıktan sonra o da yere yattı. Yaklaşık yarım saat onlar yerdeyken bekledik. Daha sonra bize ‘Çekilin’ talimatı verildi. Biz çekilirken boşalan yerlere JÖH birlikleri geldi. Biz olay yerinden uzaklaştırıldıktan sonra üstümüz arandı. 5-10 dakika sonra da ‘Teslim olun’ diye bir ses duyduk. Sonra da yoğun bir ateş açıldı.”

‘Ateş açmak zorunda kaldık’

‘Serhat’ isimli gizli tanık da ifadesinde alay komutanının olaydan sonra söylediklerini şöyle anlattı: “alay komutanı bize bu teröristlerden bir tanesinin bölge sorumlusu ve tehlikeli biri olduğunu, çok askerimizi şehit ettiğini söyledi. Ayrıca İran’a geçip, patlayıcı madde getirerek Türkiye ’de eylem yapma hazırlığında olduğunu belirtti. Komutanı bizden ‘Ateş açtılar, biz de onlara ateş açmak zorunda kaldık’ dememizi istedi. Karşılıklı ateş olmadı.”


  http://www.radikal.com.tr/116288111628811

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ZEVKLE İNSAN ÖLDÜRMEK - m.rozbilen

  Güneydoğu'da benzer o kadar çok olay var ki hangisinin çatışma ile olduğu bile meçhul.Zevk alarak büyük bir hazla adeta insan öldürürken orgazm olanların yoğun saldırısı altında kaldık yıllarca.PKK bahane,kürt olması yeterli.Zira devlet 100 yıl'a yakın Türkleri kürtlere karşı böyle bileledi. İçinde sağır dilsiz dahil insanla birlikte köy ve dam yakmalar, helikopterlerden atmalar, köy bombalamaları, gözaltındakileri fütursuzca infaz etmeler, çocuk yaştakileri çatıştı diye yaşı kadar kurşunla bedenini eleğe çevirmeler,dağdaki çobanı PKK'lıların yerini bilimiyor diye önce M6'larla tarayıp bedenini mayınla paramparça etmeler,Roboski katliamını memnuniyetle yerine getirenleri v.s. nasıl izah edebilir ya da vasıflandırabiliriz? Bütün bunları yapan kendi zehrimizle yetiştirdiğimiz insanlarımız.Bu olayların soruşturmalarını bile yapmayan, otopsi yapılmadan giysileriyle gömdüren,göz yuman,yargılamayan savcı ve hakimlerimiz de cabası.Şimdi sembolik yargılamalar yapılıyor.Acaba diye ince ince ve bitmeyen yargılamalar.Fikrini açıklayanlara ise TMK'ya göre aklın ve vicdanın kabul etmediği cezalar reva görüp yıllarca tutuklu bırakanlar yaralı vicdanları paramparça ediyor.Bu ne kindir, bu ne nefrettir,bu ne düşmanlıktır anlayamıyorum.Allah için biri bu olanların sebebini açıklasın.