Çatlı'nın boş çantası Ergenekonu eğlendirdi

Ergenekon davasının önceki duruşmalarında Abdullah Çatlı'nın 13 yıldır kayıp olduğu söylenen esrarengiz çanta dün Hoştan tarafından mahkemeye sunuldu. Mahkeme Başkanı kahverengi evrak çantasına baktı ve 'boş' olduğuna karar verdi. Çanta tekrar Hoştan'a verildi. Bunlar yaşanırken salonda herkes eğleniyor ve 'boş çantanın' esprisini yapıyordu.



SERKAN OCAK

Hoştan, 2 Şubat'taki duruşmada söz alarak önemli bir açıklama yapmış ve Çatlı'nın 1996'daki Susurluk kazasından sonra esrarengiz biçimde kaybolduğu öne sürülen çantasının kendisinde olduğunu söylemişti. Hoştan duruşmada "Çanta bende. Herkes yok Veli Küçük’te, yok Dreş Ali’de diyor. Bunlar doğru değil. Çanta bende. Çanta’nın içinde kızı Sevcan’ın kolyesi, 26 bin mark ve ufak tefek eşyalar vardı. Kaza anında olay yerine ilk ben gitmiştim. Arabadaki eşyaları ben aldım. Davanın bittiği gün bu çantayı getirip size teslim edeceğim" demişti.
Ancak Hoştan davanın bittiği güne kadar beklemedi ve çantayı dün Silivri Cezaevi'ndeki duruşmada davaya bakan 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne sundu.
Duruşmada söz alan Hoştan, çantayı getirdiğini söyledi ve izleyici sırasında oturan kardeşi Sedat Hoştan'ı gösterip, "Çanta kardeşimdedir, isterseniz buraya getirebilir" dedi. Bunun üzerine yargıç Köksal Şengün "Boş mu" diye sordu. Hoştan da "Boş" yanıtı verdi. Mahkeme başkanı da "Madem içi boş, boş çanta bizim işimize yaramaz" deyince Hoştan da "İşte Ali Yasak'ın Veli Küçük'e veridiği çanta bu çantadır" dedi. Yargıç Şengün "Ali Yasak'ın Veli Küçük'e verdiği iddia edilen" diye Hoştan'ın sözlerini düzeltti. Daha sonra çanta mübaşir aracılığıyla Sedat Hoştan'dan alınıp mahkeme başkanına verildi. Başkan Şengün, kahverengi evrak çantasını eline aldı ve içine bir süre baktı. Şengün şunları söyledi: "Çantayı inceledik, boş olan bir çanta. Biz inceledik. buradakiler de gördü."
Hoştan da "Zaten boştu" dedi. Başkan Şengün'se gözlüğünün altından bakarak "Onu bilmiyoruz ama" karşılığını verdi. Çanta yeniden mübaşir aracılığıyla Serat Hoştan'a verildi. Tüm bunlar yaşanırken duruşma salonunda Ergenekon sanıkları çantanın boş olması nedeniyle espriler yaparak, gülüştü.