@ismailsaymaz

Çavuş 'terörü' er Nihat'ı intihara sürükledi

Çavuş 'terörü' er Nihat'ı intihara sürükledi
Çavuş 'terörü' er Nihat'ı intihara sürükledi
Terhisine 25 gün kala intihar eden erin ölümüyle ilgili dosya 'kapatıldı' ancak tanık askerlerden çarpıcı ifadeler geldi: "Uzman çavuş tekme tokat dövdü, üsteğmen hakaret etti, Nihat hep içine attı."
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Çorlu İlçe Jandarma Komutanlığı’nda askerlik görevini yapan Nihat Bakır 25 Temmuz 2012’de terhis olmasına 25 gün kala tüfekle kendisini başından vurup intihar etti. Askeri Savcılık, ‘ölümde bir dış etkinin olmadığı, ruh halinin etkisiyle yaşamına son verdiği’ sonucuna varıp dosyayı kapattı. Fakat soruşturmada ifadeleri alınan tanık erler Bakır’ın bölükteki ‘uzman çavuş ve üsteğmen zulmü’ nedeniyle intihara sürüklendiğini, intihardan üç gün önce uzman çavuş tarafından dövüldüğünü, ceza almakla tehdit edildiğini, olay günü nöbet yerini terk ettiği için bölük önünde hakarete uğradığını söyledi.
Çorlu Jandarma Komutanlığı’nda, 25 gün sonra terhis olmayı bekleyen Nihat Bakır, 25 Temmuz 2012’de, kullanılmayan nöbet kulübesinde kendisini başından vurup intihar etmiş halde bulundu. Bakır’ın tüfeği kapısı bozuk olan mühimmat odasından, şarjörü arkadaşının kullandığı araçtan aldığı anlaşıldı. Ancak dosyası açıldığında er Bakır’ın adeta ölüme sürüklendiği ortaya çıktı.

Dayak, küfür, hakaret...

Bakır’a ilk ceza, 21 Ocak 2012’de üzerinde cep telefonu bulunmasıyla verildi. Bakır ifadesinde, “Maddi ve ailevi problemlerimden dolayı cep telefonu kullanıyordum” dedi. Bakır yedi gün oda hapsi cezası aldı. Temmuz 2012’de de Uzman Çavuş Ozan Yongacı’nın hışmına uğradı. Askeri Savcılık’ça ifadesi alınan er Fatih Güneş’e göre, intihardan üç gün önce koğuştayken “Yatağını düzelt, Ozan uzmana söylerim” sözlerine Bakır küfürle karşılık verdi. Yongacı bu sözü işitince Bakır’ı tokatladı ve “İfadeni hazırla, seni cezaya göndereceğim” dedi. Bakır’ın ölümünden sonra eşyaları arasında, Yongacı’dan özür dilemek üzere hazırlanmış savunma bulundu.
Son vaka Bakır’ın intihardan bir gün önce nöbet yerine bir arkadaşını bırakması oldu. Olay günü Üsteğmen Salim Altıntepe, sabah içtimasında Bakır’ı bölüğün önüne çıkartarak defalarca küfretti ve ceza alması için işlem yapacağını söyledi. Yongacı’ya emir vererek, Bakır’ın savunmasının alınmasını istedi. Yongacı, Bakırı’yı arayıp savunmasını vermesini istedi.
Askeri Savcılık’ça ifadesi alınan erler bu iki vakanın, “Neşeli, arkadaş canlısıydı ve hiçbir sorunu yoktu” diye anlattıkları Bakır’ın intiharına yol açtığını söyledi. İntihardan bir gün sonra alınan ifadeler şöyle:

‘Boğazında çizikler vardı’

Onbaşı Fatih Güneş: “Ozan uzman içeri geldi ve Nihat’ı dövdü. Tekme ile ayaklarına vurdu. Bir de tokat attı ve ‘İfadeni hazırla seni cezaya göndereceğim’ dedi. Ozan uzman, Nihat nöbet tutarken kulübeyi 4-5 defa aramış, ifadeye gelmesini söylemiş. Ozan uzman, askerlerin en ufak hatasında cezaya göndermek tehdidiyle askerler üzerinde baskı kuruyordu. Birçok asker Ozan uzmandan şikâyetçiydi.”
Onbaşı Osman Öztürk: “Nihat’ın boğazında çizikler, bot hizasında morluk vardı.”
Onbaşı Özkan Göksu: “Ozan uzman, Nihat’a vurmuş. Nihat’ın boğazında çizikler vardı. Botun bitim hizasında morluk vardı.”
Onbaşı Umut Demirbaş: “Üç gün arka arkaya Nihat’ı ifaye çağıran Ozan uzman olay günü koğuşta Nihat’ı tekme tokat dövdü.”
Onbaşı Ali Tenbel: “Nihat, mahkemeye vereceği korkusuyla kimseye demedi, içine attı. Nihat’ın üzerine çok gidiyordu. ‘Askerliğin bitmeyecek, ceza alacaksın’ diyordu.”
Onbaşı Erdi Kolakoğlu: “Salim üsteğmen bölük önünde Nihat’a hakaretler etti.”
Onbaşı İhsan Yılmaz: “Nihat askerliğinin uzayacağını, cezaya gideceğini söylüyordu.”
Onbaşı Gökhan Yüksel: “Olay günü Ozan uzman iki kez nöbet kulübesini arayarak, Nihat’ın ifadeye gitmesini istedi. Sabah içtimasında Salim üsteğmen bölüğün önünde Nihat’ı rencide etti.”

Yongacı: Ayağımla dürttüm!

Suçlanan Uzman Çavuş Ozan Yongacı, Bakır’ı dövmediğini, ‘kalk diye botuyla ayağını dürttüğünü, işlediği suçun cezasını çekeceğini söylediğini’ kaydetti. Bakır’ın ‘defalarca’ özür dilemesinden sonra ‘sorunu hallettiklerini’ anlattı. Üsteğmen Altıntepe de Bakır’ı bölük önünde ikaz ettiğini söyledi.
Kara Kuvvetleri 5. Kolordu Komutanlığı Askeri Savcılığı, yaptığı soruşturmayı 18 Ekim 2012’de bitirdi. ‘Bakır’ın ölüm olayında herhangi bir dış etkinin olmadığı, ruh halinin etkisiyle yaşamına son verdiği’ sonucuna varan savcılık, dosyayı kapattı. 3. Kolordu Komutanlığı Askeri Mahkemesi itirazı 6 Aralık 2012’de reddetti. Buna karşılık Uzman Çavuş Yongacı hakkında ‘asta müessir fiil’ suçundan soruşturma açıldı.

Radikal yazdı, MSB paradan vazgeçti


İstanbul ’da yaşayan Aydoğan ailesinin oğlu Turgut askerlik için çağrıldığında babası “Oğlum uyuşturucu madde bağımlısıdır” dedi. Biri polisle gidilen iki kontrolden, “Askere elverişlidir” raporu çıkınca teslim oldu. 12 gün sonra intihara kalkışsa da terhis edilmedi. Askerlikteki 45. gününde, 15 Temmuz 2010’da, sabah mıntıka temizliğine çıkan askerler Turgut’u ağacın dalında asılı halde buldu. Ceza soruşturması takipsizlikle biterken, idare mahkemesi Milli Savunma Bakanlığı’nı (MSB) kusurlu buldu. Babaya 11 bin 300 liralık tazminatı hak gören mahkeme, MSB’nin 7 bin 772 TL tutan avukatlık harcamasını aileden kesti. Radikal’in 15 Ocak 2013’te “Bu intihar göz göre göre geldi” başlığıyla haberi duyurması üzerine MSB aileye yazı göndererek ‘vekâlet ücretinden vazgeçtiklerini’ bildirdi.


  http://www.radikal.com.tr/112537411253748

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Yeniçeriler - fonksiyonel

  Askeriye'nin en naif iki kurumu. Askerlik Şubelerinden tutun, Askeriye Hastanelerine bakın (GATA deneyimi olanlar bunu daha iyi bilir!) oralardaki yoklama erlerine, normal erlere ve erbaşlara layık görülen muameleye bakın. Ezilmesi gereken bir haşere gibi davranırlar. En üsturuplu söylemleri, "l.n" idir. Gerisini siz tasavvur edin. Bu şefkat timsali gerektiren alt askeri (iki) kurum böylesi iken, salt askerliğin yaşandığı karargahları bi düşünün. Akla, mantığa, vicdana yakışmayan neler vardır neler! TSK, Osmanlı'daki yeniçeri ocağı olmaya hızla ilerliyor. Eğer reformize edilmez, vesayeti kırılmazsa bu ordunun yapısının, zihniyetinin. Çok daha canlar yanar! Yakarlar!

  askeri savcılık ... - lostmountain

  işte tam burada düğümleniyor bu intiharların çözümsüzlüğü : siz on yıllarca askeri savcılıktan sistemin kusurlu, kabahatli olduğuna dair bir karar çıktığını gördünüz mü ?.neden sivil yargının konusu olacak ve taraf olmadığı için aslında belki burada çözülebilecek bu tip davaları askeri yargıdan alamıyorsunuz ?.askeri yargı taraftır, olmadığını nasıl söyleyebilirsiniz?.şunu herkes bilir : bir er eğitim alayına gidip, hayvanlar gibi dayak yemeyen adam neredeyse yoktur !.ayıptır, günahtır, analara babalar, çocuklara bu yapılamaz !.asker eğitmek adına bu kabalığı mübah görüp türk askeri eğitiminin bir parçası olarak bunun sistemde işler hale getirildiğine yemin edebilirim !.çünkü rütbeliler nezaretinde, ve şiddeti onların gözetiminde yapılır ...çünkü bedensel şiddet süre kazandırır !.itaat için harcanak zaman ve donanım, eğitim seviyesi, seciye ve gereklilik bu sistemde yoktur, sırf bu yoksunluk yüzünden reva görülen ezaya bakın : 10 yılda 1000 intihar ...

  vatan sağolsun mu diyelim? - A.D

  çocuklarını askere davul zurna ile ve arabalarla en büyük asker bizim asker diye naralar atan ve askerde bir şekilde çocuğu öldüğünde vatan sağolsun diyen bir halkız.o yüzden bu ölümler türkiyede son dereçe normal.t.c nin bütçesinin yarısında çoğu tsk ya ayrılıyor.oysa gidin hastaneleri gezin son dereçe insanlık dışı fiziki sartlar ve insan onuruna yakışmıyaçak uygulamalar yaşanmaktadır.bütün bunları sorgulamayan bir toplum malesef hep bu acıları yaşayaçaktır.

  Tespitler yetersiz - serversev

  Yüksek disiplin ve itaat gerektiren bir ortama hazırlıksız ve sorunlu çok genç var bu ülkede. Askerliğim boyunca çok sayıda sorunlu asker gördüm. Jiletcisinden tutun da uyuşturucu bağımlısı, balicisine kadar. Bu insanların bu koşullar altına girmesi başlı başına ihthara davetiyedir. Askerlik öncesi ciddi psikolojik testler yapılmalı ve birlik seçimleri ona göre olmalıdır. Ama önce birliklere dağıtılıyor insanlar sonra yarım yamalak bir sağlık kontrolü ve anket yapılıyor. Ağır sorunlu olanlar zaten kendini ilk günden belli ettiğinden yapılan tek şey silah vermemek ve askerliğini bitirtmeye çalışmak ama diğer insanların durumu belirsiz. Ayrıca psikolojik problemleri olan üstlerde işe iyice tuz biber ekiyor. Bu konu kapsamlı şekilde ele alınıp kanun değişiklikleri ile halledilmelidir. Yoksa intaharlar kesilmez.

  uzman er ? erlik yapmadın mı... - istanbulia

  demek ki zamanında bu uzman çavusu epey hırpalamışlar onlarda hıncını erlerden çıkarmış.normalde böyle şeyleri subay astsubay yapsa normaldir çünkü hep emir veren isteği yerine getirilen kişi konumunda olmuş,ama uzman çavuş birader hiç mi askerlik yapmadın.sen er'in halinden anlamassan astsubay subaymı anlasın.bizde de vardı uzman çavuşlar adam gibi adamlardı.

  Halkı Askerlikten Soğutmak - RadikalGokhan

  Milliyetçi, ülkesini ve ordusunu seven bir yurttaş olarak yazıyorum bunu; uzun yıllar askere gitmeyi beklemiş, daha sonra heyecanla yedek subay olarak göreve başlamış bir arkadaşımn söyledikleri geldi aklıma "Bu memlekette halkı askerlikten soğutma davası açılacaksa önce orduya açılmalı!" Bu ülkede halkı askerlikten ordu kadar soğutan başka bir kurum daha yoktur. Neden örtbas ediyorsunuz bu davaları? Millet çoluğunu çocuğunu davulla zurnayla gönderiyor elinize. Yazık!

  askerde intiharlar neden bu kadar çok oluyor. - okkes cavus

  gençler 20 yaşına gelince vatan borcu namus borcu deyip hiç yüksünmeden askere gidiyorlar. aileler güle oynaya yolluyorlar. bu gençler devletin subay ast subaylarına, ve en alttaki çavuşlara emanet ediliyorlar.bu çavuşlar yeni gelen erlere kendilerini çok saymasını ve korkmasını ezber ettiriyorlar. acımasızlık yapıyorlar. bunu bölük subayının ve ast subayının bilmemesi mümkün deyil. sanki bu baskı hireraşik bir düzen içerisinde oluyor. sonuçdada bu tür intihar olayları vukuu buluyor. bu olaylar gözardı edilip üstünün kapanması gereken olaylar deyil, neredeyse çatışmada ölen askerden çok intihar oluyor. ilgili komutanlar bu olayları dikkatle takip edip olaya sebebiyet vereni adam öldürmekten cezalandırmaları gerekir. bu günlerde duyulur oldu bu olaylar halbuki daha öncaleride yaşanıyordu. ama kimse soramıyordu .gençlerimize sevgiyle ve insani eyitimle vatani görevini yaptırmalı kimsenin burnu kanamamlı. herkesin askerlik anısında mutlaka bir çavuş dayağı vardır........ bardır.........