Çavuşoğlu: Özre gerek yok ama üzgünüz

Çavuşoğlu: Özre gerek yok ama üzgünüz
Çavuşoğlu: Özre gerek yok ama üzgünüz
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Haklı olduğumuz bir konuda özür gerekmez. Üzüntülerimizi çok defa ilettik ve iletmeye devam ediyoruz. Rusya ile krizi tırmandırmak istemiyoruz" dedi.

LEFKOŞA - Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, göreve gelmesinin ardından ilk yurtdışı ziyaretini gerçekleştirdiği KKTC’de Rusya lideri Vladimir Putin’in “Özür bile dilemediler” açıklamasıyla ilgili, “Haklı olduğumuz bir konuda özür gerekmez. Üzüntülerimizi çok defa ilettik ve iletmeye devam ediyoruz. Rusya ile krizi tırmandırmak istemiyoruz” dedi. Çavuşoğlu Rus Dışişleri Bakanı Lavrov ile 3-4 Aralık’ta Belgrad’da düzenlenecek AGİT zirvesinde görüşme konusunda ilke olarak anlaştıklarını da belirtti.

Hürriyet'ten Ömer Bilge'nin haberine göre, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Lefkoşa’da görüşmesinin ardından basının karşısına çıkan Çavuşoğlu, Suriye sınırında Rus savaş uçağının düşürülmesinin ardından yaşananları değerlendirdi.

Çavuşoğlu, “Rusya ile krizi tırmandırmak istemiyoruz. Rusya’ya bugüne kadar herhangi bir komşu ülke olarak bakmadık. Kırım hassasiyetimiz olmasına rağmen AB’nin ve Batı’nın uyguladığı ambargoyu Türkiye uygulamadı. Bu ambargoya katılmadık” dedi.

Rus savaş uçaklarının Suriye sınırında Türk hava sahasını 3-4 Ekim tarihlerinde de ihlal ettiğini vurgulayan Çavuşoğlu şöyle konuştu:

“Angajman kurallarımızı Rus dostlarımızla da paylaştık. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Sayın Putin ile telefon görüşmesinde bu kurallarımızı iletti. Adından Rus Dışişleri Bakanı Lavrov’la New York’ta görüşen bir önceki Dışişleri Bakanımız Feridun Sinirlioğlu da aynı hassasiyetimizi dile getirdi. Antalya’daki G-20 zirvesinde Cumhurbaşkanımız Erdoğan, Putin ile görüşmesinde bir kez daha konuyu anlattı. Olay günü aidiyeti milliyeti olmayan uçaklar Türkiye’ye doğru geldi. Suriye rejiminin elinde de bu uçaklardan var. Bizimkiler tehdit olarak gördü.”

'BİLGİLERİ RUSLARA VERDİK'

Türkiye ile Rusya ilişkilerinin bozulmasını istemediğini ifade eden Çavuşoğlu, Türkiye’nin elindeki tüm bilgileri askeri makamlar aracılığıyla Rusya’ya verdiğini kaydetti ve Türkiye ile Rusya’nın geçmişte de bir çok zorlu sınavdan geçtiğini söyledi.

Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Putin’in mutlaka görüşeceğini ve kendisinin de Rus Dışişleri Bakanı ile Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da 3-4 Aralık’ta düzenlenecek AGİT toplantısında görüşmek üzere ilke anlaşmasına vardıklarını belirtti.

ÇİPRAS’A GARANTÖRLÜK ÇAĞRISI

Kıbrıs sorununda gelinen son aşama hakkında KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’dan bilgi aldığını anlatan Çavuşoğlu, Türkiye’nin garantörlük konusundaki yaklaşımıyla ilgili bir soruya ise, şu cevabı verdi:

“Bölgedeki ülkelerde kanlı olaylar yaşanıyor. Kıbrıs’ta bir olay yaşanmıyorsa bu Türkiye’nin garantörlüğü sayesinde oluyor. Yunanistan Dışişleri Bakanı Kocas’a ben, Başbakanı Çipras’a ise, Başbakanımız Davutoğlu, garantörlük konusunun en son görüşülecek bir konu olduğunu ve şimdi gündeme getirmenin müzakerelere olumlu etki yapmayacağını bizzat söyledik. Kıbrıs’ta devam eden müzakerelerde ilgili Mustafa Akıncı’nın yanı sıra Rum lider Anastasiadis de büyük gayret gösteriyor. Rum ana muhalefet AKEL partisi genel sekreteri Kipriyanu’yu Ankara’ya davet edeceğim. Ankara’da kendisiyle görüşeceğim.”