Çavuşoğlu: Vandalların arkasında ABD Büyükelçisi var

Çavuşoğlu: Vandalların arkasında ABD Büyükelçisi var
Çavuşoğlu: Vandalların arkasında ABD Büyükelçisi var
ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone'nin, ABD'nin Milli Günü için Büyükelçilik bahçesinde verdiği davette, Türkiye'ye 'fikir özgürlüğü' mesajı vermesi, konuşmasında da Ankara'daki eylemcileri desteklediğini ima etmesi kriz yarattı.

Radikal.com.tr - ABD’nin Ankara Büyükelçisi Ricciardone’nin, ABD Milli Günü nedeniyle Büyükelçilik bahçesinde verdiği davette ‘fikir özgürlüğü’ mesajları vermesi ve konuşmasında da Gezi eylemcilerini desteklediğini ima etmesi krize neden oldu. AK Parti ’nin Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Çavuşoğlu, Büyükelçi’nin Kenedi Caddesi’nde eylem yapan ‘vandallara’ açık destek verdiğini belirterek, “Amerika'yı bilmem ama arkalarında Büyükelçi’nin olduğunu bu akşamki konuşmasından da gördük” dedi. 

ABD Büyükelçiliği'nden Atatürklü davetiye


ABD’nin resepsiyonunda yaşanan ‘alıntı krizi’ siyasette tepki bulmayı sürdürüyor. Büyükelçi’nin Atatürk’ün “Fikirlere fikirle mukabele edilmelidir” sözlerini resepsiyon programının olduğu karta bastırması, konuşmasında tekrarlaması ve ardından Ankara’da evine ve Büyükelçiliğe yakın göstericilere destek verdiğini belirtmesine ilk tepki konuşmasının hemen ardından gelmişti. Resepsiyona katılan AK Parti Milletvekilleri Volkan Bozkır, Çağatay Kılıç ve Mevlüt Çavuşoğlu durumdan rahatsız olup resepsiyonu terketti. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve aynı zamanda Türkiye -ABD Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı olan Mevlüt Çavuşoğlu, dün Büyükelçi’nin sözlerini değerlendirirken şöyle konuştu: 
Mevlüt Çavuşoğlu
“Bu programa giren sözleri hepimiz destekleriz. Demokrasiye inanan herkes destekler. Umarım Atatürk’ün o sözünden Amerikalılar da ders almıştır. Bunu Türkiye-ABD Dostluk grubu başkanı olarak söylüyorum. Büyükelçinin o sözlerden alıntı yapmasında, amacı ne olursa olsun hiçbir sorun yok. Ancak burada esas sorun, Büyükelçi’nin Kuğulupark ve Kenedi Caddesi’ndeki insanları desteklemesi. Ben Kuğulu Park’takileri desteklemesinde de sorun görmüyorum. Oradaki insanların geneli demokratik haklarını kullandı. Ancak Kenedi Caddesi'ndekiler ortalığı yakıp yıkan, devlet malına, bankamatiklere, özel araçlara zarar veren, polise molotof ve kurşun bilyeler atan vandallardır. ABD Büyükelçisi'nin o grubu desteklemesi kabul edilemez. Bunların arkasında kim var? Amerika’yı bilmem ama ABD’nin Ankara Büyükelçisinin olduğunu akşamki konuşmasından da gördük. Kabul edilemeyen de budur. Çünkü kendi sözleri ile söyledi onları desteklediklerini, ben söylemedim. Rahatsızlığımı açıkça söyledim. Kenedi Caddesi’ndeki vandalları desteklemesi kabul edilemez...”  


  http://www.radikal.com.tr/1140407114040716

  YORUMLAR
  (16 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Çavuşoğlu:vandalların arkasında hk. - fgemak

  bugüne kadar AKP nin arkasında olan ABD bugün neden AKP karşıtlarına destek vermektedir,ABD yönetimi artık başbakanı ve AKP nin miadını doldurduğunu ima etmektedir,bunda kızılacak bir şey olmaması lazım,AKP yi ve başbakanı bu makama getiren BOP projesi eş başkanlığını verecek kadar destekleyen ABD ye karşı AKP li çavuşoğlunun sözleri büyük bir saygısızlık olarak görüyoruz.Başbakan da dik durmak var ancak dikleşmek olmadığından bu işin geri vitese takılarak halledileceğini düşünüyoruz.

  Nasrettin Hocanın kazan fıkrası - Ahab

  Bugünlerde AKP tayfasının (buna Mursi yandaşları da dahil) ABD, AB ve dış dünyaya karşı tavırları bana hep Nasrettin Hocanın fıkrasını hatırlatıyor: kardeşim "Kazanın doğurduğuna inanıyordunuz da, öldüğüne niye inanmıyorsunuz?"

  ..... - Al Capone

  Ben Gezi parkinda olaylarinda Polisten baska Vandal Görmedim ya siz ?

  //// - Al Capone

  ben AKP lileri dinlersem şaşırip gidiyorum - sanki Turkiye de turk vatandasi yok - sanki Turkiye deki oturanlar hepsi yabanci

  Diplomasi??? Ciddiyet??? - thinkerbell

  Öyle mi, bu işin arkasında Amerikan Büyükelçisi mi varmış? Fışkiyeyi Ameriga mı gırmış? Türkiye bir muz cumhuriyeti değilse ve bu iddiasında ciddiyse, derhal diplomatik yollar kullanılmalı, ABD Büyükelçimiz yurda geri çağrılmalı, Ricciardone istenmeyen adam ilan edilmeli, bu durum için özür dilenene kadar ABD ile ticari ve diğer ilişkiler askıya alınmalı, vs. vs. Yok bunları yapmak yemeyecekse, terörist ilan ettiğiniz grupların yabancı bir devlet büyükelçisi tarafından desteklendiğinin iddia edilmesi ciddi bir şeydir. Maazallah kulağınızı çekerler. Bu açıklamayı yapan kişinin hükümetiniz görüşünü yansıtmadığını açıklamak da yetmez kendisini görevden almanız gerekir. Bu nasıl bir tiyatro ortamı, kim kimle ne yapıyor uluslararası camiada artık bunu anlamak mümkün değil.

  başvandal - aharasa

  vandalizmi başlatan polis ve ona emir veren kişidir. yoksa vandalizm hiç ortaya çıkmayacaktı. bir takmışsınız vandalizme oradan çıkış arıyorsunuz. yok oradan çıkış çünkü yalan. hele başvandal kendi yandaşlarını sokağa döküp barışçıllara saldırtırsa oradan kendisine made in mısır bir cunta tepmesi olabilir aman dikkat!

  Vayyy - yeniansiklopedi

  Kim yokki Gezi olaylarin arkasinda. Faiz lobisi, jahudi diasporasi, yabanci basin komplosu, alkol lobisi, sigara lobisi, kemalistler, komunistler, teröristler, fasistler, chp, mhp, Facebook, twitter, ahmet, Mehmet... yarin kim gösterilecek merak ediyorum dogrusu.