Çay içme sırası Enerji Bakanı Yıldız'da...

Çay içme sırası Enerji Bakanı Yıldız'da...
Çay içme sırası Enerji Bakanı Yıldız'da...

Greenpeace?den jet yanıt geldi: Tarihi Kopenhag anlaşması öncesinde sayın Yıldız?ı ağırlamaktan mutluluk duyarız! FOTOĞRAF: FEVZİ KIZILKOYUN / DHA

TRABLUS - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Grenpeace’e bayramlaşmaya gitmek istiyor. Başbakan Erdoğan ile Libya’nın Trablus’ta kentinde bulunan Enerji Bakanı, dün bir grup gazeteciyle sohbet etti. Sohbette Greenpeace’in son eylemi gündeme geldi.
Greenpeace  önceki gün  Türkiye’nin nükleer enerji sevdasından vazgeçmesi için Enerji Bakanlığı’nın bahçesinde eylem yaparken bakanlık görevlileri eylemcilere çay ikram etti. Eylem sırasında Libya’da olduğunu hatırlatan Enerji Bakan Yıldız, “Bakanlıktaysam Greenpeace üyeleriyle her zaman görüşüyoruz. Bayramdan sonra bir bayramlaşmaya gitmeyi, kendileriyle karşılıklı fikir alışverişinde bulunmayı düşünüyorum. Bu konuda ikna etme ihtiyacı ne onlar ne biz hissetmiyor olsak bile karşılıklı fikirlerimizi paylaşmanın doğru olacağı kanaatindeyim” dedi.   
 Nükleer enerji, 2009’da Türkiye’yi ‘teğet geçti’. Rus Atomstroyexport ile Türk Ciner ortaklığının aldığı ihale, geçen hafta iptal edildi. Böylece Türkiye’nin ilk nükleer santralı projesi yine rafa kalktı. Ancak bakanlığın 2010’da özel sermaye-kamu ortaklığıyla iki yeni nükleer santral için birden ihale açacağı konuşulmaya başlandı. Yıldız ise dün “Mersin Akkuyu ve Sinop nükleer santral ihaleleri birlikte mi yapılacak” sorusunu “İhale olarak demiyorum, bu  işin sağlıklı ama hızlı olmasını sağlamak lazım. Nükleer santral yapımıyla alakalı kararlılığımız ihale sürecinden bağımsız şekilde sürüyor” diye yanıtladı. (aa, Radikal)