Çay tepsisiyle hayata bağlanıyorlar!

Çay tepsisiyle hayata bağlanıyorlar!
Çay tepsisiyle hayata bağlanıyorlar!
Van'ın Çatak ilçesinin Uzuntekne köylüleri dünya ile iletişimlerini metal tencere kapağı ve çay tepsilerinden elde ettikleri cep telefonu sinyalleriyle sağlıyor.

ÇATAK - Çatak ilçesine 35 kilometre uzaklıktaki 300 haneli Uzuntekne köyü halkının kar yağışıyla birlikte dünya ile iletişimleri kesiliyor. Yakın bölgelerinde baz istasyonu olmadığı için cep telefonları çekmeyen ve normal kablolu telefonları da bulunmayan köyde, vatandaşlar sinyal yakalamak için büyük çaba gösteriyor. Zaman zaman damların üzerinde zaman zaman da köy çıkışında cep telefonu sinyali yakalayabilen köylüler, kendilerince geliştirdikleri tekniklerle cep telefonlarını kullanabiliyor.

İKİ KAPAKLA ALO
Köylüler, tesadüfen geliştirdikleri bir sistemle belirli zamanlarda cep telefonu sinyali yakalayabiliyor. Cep telefonlarının bulunduğu noktaya tencere kapağı ve tepsiler yerleştiren köylüler, bunun sinyal gücünü artırdığını belirterek, yetkililerden yardım istedi. Köy Muhtarı Necdet Şimşek, "Hayatımız iki kapağa bağlı. Biz bu çanak tabakla hayata bağlanıyoruz. Özellikle kışın çok büyük bir sıkıntı yaşıyoruz. Çünkü burada kar çok fazla yağıyor ve günlerce yolumuz kapalı kalıyor. Hiçbir yere ulaşamıyoruz. Hastamızı, cenazemizi omuzlarımızda ya da kızaklarla taşımak zorunda kalıyoruz" dedi.

Köylüler de Muhtar Yıldız'ın tesadüfen geliştirdiği sistemi evlerinde uygulayarak dünya ile bağlantı kurmaya çalıştıklarını belirterek, köylerinde 300 hane bulunduğunu ve abone sayısının fazla olduğunu ifade ederek baz istasyonu kurulmasını istediler. (Murat ÇAĞLAR-Hüdai GÜMÜŞ/DHA)


  ETİKETLER:

  Dünya

  ,

  Köy

  ,

  zaman

  ,

  kar

  ,

  gümüş

  http://www.radikal.com.tr/116498511649851

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Telekomünikasyon firmaları nerede? - turq_82

  Saat başı televizyonlarda reklamlarını gördüğümüz, Türkiye'nin %99 küsürü kapsama alanımızda diyen telekomünikasyon firmaları neredeler? Aleyhlerinde haber çıkmasın diye medyaya reklam yağdırmakla olmuyor demek ki...