Çayırovalılardan kentsel dönüşüm protestosu

Çayırovalılardan kentsel dönüşüm protestosu
Çayırovalılardan kentsel dönüşüm protestosu
Kocaeli'nin Çayırova İlçesi'nde 'Kentsel Dönüşüm Projesi' kapsamına alınan evleri yıkılan vatandaşlar Kocaeli Büyükşehir Belediye binası önüne gelerek tencereli protesto gösterisi yaptı

İZMİT - Kocaeli'nin Çayırova İlçesi'nde 'Kentsel Dönüşüm Projesi' kapsamına alınan evleri yıkılıp yerine TOKİ tarafından konut yapılacağını öğrenenler, Çayırova Belediyesi'nden yeterli cevap alamayınca Kocaeli Büyükşehir Belediye binası önüne gelerek tencereli protesto gösterisi yaptı. Evlerine 50 bin TL değer biçildiğini belirten Çayırovalılar bu kararın yeniden gözden geçirilmesini istedi.

Çayırova İlçesi'nde İnönü ile Emek Mahallesi'nde oturanlar, fikir ve rızaları alınmadan evlerinin yıkılıp yerine TOKİ tarafından konut yapılacağını öğrendiklerini, İnönü ve Emek Mahalleleri Güzelleştirme Yaşatma Derneği aracılığıyla 660 imzalı itiraz dilekçesiyle Çayırova Belediyesi'ne başvurmalarına rağmen cevap alamadıklarını söyledi. Bu gelişmeler üzerine bugün otobüslere binen Çayırovalılar, yaklaşık 150 kişilik grupla Kocaeli Büyükşehir Belediyesi önüne geldi.

'MAHALLEMİZİ, HAYATIMIZI RANTA TESLİM ETMEYECEĞİZ'

Protesto gösterisinde kadınların tencere ve tava çaldı, ayrıca 'Seçtik hizmet için, gaspediyor rant için', 'Bizi yok sayanı biz de yok sayacağız', 'Mahallemizi, hayatımızı ranta teslim etmeyeceğiz' yazılı pankartlar taşıdı. Mahalle sakinlerinden Perihan Kavrazlı şöyle dedi:

"Belediye Başkanına özellikle soruyorum; Bize ne yapmışlar? Daha düne kadar çamurlu yollardan geziyorduk. Neden alıyorlar şimdi elimizden. Biz 700 liraya çalışıp ev yapıyoruz. Bizim yuvamızı yıkanların yuvası olmaz. Onlar şu an bizim yuvamızı yıkıyorlar. Rant için yapıyorlar."

‘BİZLERİN NE DÜŞÜNDÜĞÜNÜN HİÇ Mİ ÖNEMİ YOK?’

Çayırova İnönü ve Emek Mahalleleri Güzelleştirme Yaşatma Derneği Başkanı Murat Koca da kendilerine yeterli açıklama yapılmadığını söyledi. Koca, şöyle konuştu:

"Doğrudan hayatı etkilenecek olan bizlerken, 2 yılı aşkın bir zamandır hakkımızda çeşit çeşit projeler geliştirilirken bizlerin ne düşündüğünün hiç mi önemi yok? Bizlere sorulmadan ve rızamız olmadan, gıyabımızda konuşulanları ve yapılan projeleri kabul etmeyeceğiz."

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meclisi Grup Başkan Vekili CHP 'li Fahri Örengül, CHP Büyükşehir ve Derince Belediye Meclis üyesi Ali Haymanalı da belediye önüne gelerek Çayırovalılara destek verdi. Protesto gösterisi sona erdi.(dha/Elif Yeriğ-Armağan Bilgin)