Caz festivalinde Kürtçe şarkı söyleyen Aynur yuhalandı

Caz festivalinde Kürtçe şarkı söyleyen Aynur yuhalandı
Caz festivalinde Kürtçe şarkı söyleyen Aynur yuhalandı

Konsar sonrası sanatçılar seyircileri beraber selamladı.

18. İstanbul Caz Festivali kapsamında Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Tiyatrosu'nda sahne alan Aynur Doğan, Kürtçe şarkılarını seslendirdiği sırada bir grubun protestosuyla karşılaştı. Grubun kendisini yuhalaması ve sahneye yabancı cisimler atması üzerine Doğan, konserini yarıda kesti. Konserde olanlara tanıklık edenler bizimle info@radikal.com.tr adresinden temasa geçebilirler

radikal.com.tr -  İstanbul Caz Festivali kapsamında düzenlenen ve Buika, Aynur Doğan, La Shica ve Sandra Carrasco'nun yer aldığı "Suyun Kadınları-Mujeres de Agua" adlı konserde, Kürt sanatçı Aynur Doğan, Kürtçe şarkılarını söylediği sırada dinleyiciler arasındaki bir grup, slogan atarak olay çıkardı. Grubun Diyarbakır'da şehit olan askerleri gerekçe göstererek protestonun dozunu artırması ve sahneye pet şişe atılması üzerine ikinci şarkısının ardından sahneden inmek zorunda kalan Aynur Doğan'a konseri dinleyen diğer müzikseverler sloganlarla destek verince, Harbiye Cemil Topuzlu'da ortam bir anda gerildi. Bazı gruplar İstiklal Marşı okumaya başlarken açık hava tiyatrosunda yer yer kavgaların yaşandığı belirtildi. Konserin finalinde diğer sanatçılar Aynur'a sarılarak sahneye çıktı.  Cemil Topuzlu'da bir çok insan Aynur lehine tempo tuttu.

Olayın duyulmasının ardından konu bir anda sosyal medyanın gündemine düşerken özellikle Twitter'da yer alan yorumlarda Aynur Doğan'a yönelik saldırının, 12 Şubat 1999'da Magazin Gazetecileri Derneği'nin ödül töreninde Kürtçe klip çekmek istediğini söylediği için saldırıya uğrayan Ahmet Kaya'nın durumu ile benzerliğine dikkat çekildi.

'BENİ YUHALAYANLARI AFFEDİYORUM'

Hürriyet.com.tr'ya ıçaklama yapah Aynur konserin çok güzel başladığını belirterek, "Sahneye çıktım. 2 şarkı seslendirdim. Üçüncü parçaya başlarken bir gürültü duymaya başladım.Bir kaç kişiden sesler yükseldi, ben ne söylediklerini önce anlayamadım. Sonra karşılıklı yuhlanma sesleri yükseldi ve pet şişeler, minderler atıldı. Durum ciddi bir hal alınca sahneden indim" dedi. Daha önce konserlerinde de bazı olayların yaşandığı ancak bunun kendisiyle ilgili olmadığı vurgulayan Aynur Doğan "Aslında ne diyeceğimi bilemiyorum. Hala olayın şokunu atmaya çalışıyorum" diye konuştu. En çok böyle bir zamanda böyle birr şiddete maruz kalmasndan dolayı üzüldüğünü belirten sanatçı şöyle devam etti: "Beni yuhlamaları belki o kadar önemli değil. Ama sahneye çıkan bir sanatçıya her ne gerekçe olursa olsun pet şişe, minder atılmasını kabul edemiyorum. Ama burada üzerinde düşünülmesi gereken en önemli konu 'yan yana oturup bir konser izleyememek'. Bu Türkiye adına çok hüzün verici... Ortamı gerdiği iddia edilen "Türkçe türkü söyle. 13 şehidin daha kanı kurumadı' sözlerine duymadım. Bu konserin yapılacağı ve bir çok dilde şarkılar söyleneceği aylar öncesinden belliydi. Yapılanları bir provakasyon olarak algıladım. Konsere gelen diğer insanların da tadı kaçtı. Her ne yaşamış olursak olalım biz sanatın kardeşlik olduğu göstermeye devam edeceğiz. Ben beni yuhalayanları affediyorum..." 

İKSV'DEN AÇIKLAMA

İstanbul Kültür Sanat Vakfı konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Açıklama şöyle: "18. Istanbul Caz Festivali kapsaminda gerçeklestirilen "Mujeres de Agua" (Suyun Kadınlari) konserinde yapilan protestoların son derece üzücü olduğunu düşünüyoruz. Sanat ve kültürün birleştirici rolünün unutulmaması gerektiğini, sanatın dilinin evrensel oldugunu hatırlatmak isteriz." (radikal.com.tr)