Çeber davasında bakanlık sürprizi

Çeber davasında bakanlık sürprizi
Çeber davasında bakanlık sürprizi

Davanın dokuzuncu duruşmasında bir görgü tanığı ?Çeber mazgalla dövüldü, üstüne bulaşık suyu döküldü? dedi. Duruşma sonrası kapıda eylem yapıldı.

Adalet Bakanlığı, Engin Çeber'in işkenceyle ölümüyle ilgili davada müebbet hapis cezası istemiyle yargılanan cezaevi müdürü için 'kınama' cezasıyle yetindi. Avukatlar şaşkın

İSTANBUL - Adalet Bakanlığı müfettişleri, karakolda ve Metris Cezaevi’nde gördüğü işkence nedeniyle ölen Engin Çeber’le ilgili hazırladığı raporda, sekiz infaz koruma memurunun devlet memurluğundan çıkarılmasını, dört yönetici ile 41 infaz koruma memuru hakkında ise kınama cezası verilmesini istedi. Müebbet hapis istemiyle yargılanan cezaevi müdürü Fuat Karaosmanoğlu hakkındaysa sadece ‘kınama’ istendi.
Engin Çeber’in işkenceyle ölümüyle ilgili davanın dokuzuncu duruşması dün yapıldı.  Bakırköy Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyonu Başkanlığı, davanın görüldüğü Bakırköy 14. Ağır Ceza Mahkemesi’ne Adalet Başmüfettişi Mustafa Güntin ve Adalet Müfettişi İsmail Tandoğan’ın hazırladığı inceleme ve soruşturma raporu ile disiplin kararı yazısını gönderdi. 

SORUŞTURMAYA GEREK YOK: Raporda, ‘Bakırköy Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Adagül, Cumhuriyet Başsavcı Vekili Mehmet Salih Sol, Cumhuriyet Başsavcıları Ali Savari, Cevdet Doğan, Remsi Başkaya hakkında soruşturma yapılmasına yer olmadığı’ belirtildi.

MESLEKTEN MEN: Raporda, davanın sanıkları olan infaz ve koruma başmemurları Yavuz Uzun, Nevzat Kayım, Selahattin Apaydın, Nihat Kızılkaya, Sami Ergazi., Murat Çise ile Mehmet Polat ve  Öncay Bozo’nun ‘devlet memurluğundan çıkarılması’ istendi. 

KINAMA: Metris 1 ve 2 No’lu T Tipi Ceza İnfaz Kurumu Müdürü Halil İbrahim Demir ile 2. müdürler Yusuf Gayır, Fuat Karaosmanoğlu ve Nuri Atalay hakkında ise kınama cezalarının uygun görüldüğü anlatıldı. Raporda, altı infaz ve koruma başmemuru ile 35 infaz ve koruma memuru hakkındada aynı ceza istendi.
Metris 1 ve 2 Nolu Ceza İnfaz Kurumu 2. Müdürü Eba Müslim Basan ile infaz ve koruma başmemuru 3, infaz ve koruma memuru 11 kişi hakkında da disiplin cezası verilmesine yer olmadığı görüşü aktarıldı. 

KADEME DURDURMA: Kurum doktoru Yemliha Söylemez hakkında da kademe ilerlemesinin durdurulması cezası istendi. Raporda, Metris 1 ve 2 Nolu Ceza İnfaz Kurumu 2. müdürlerinden Yusuf Gayır, Fuat Karaosmanoğlu, kurum doktoru Yemliha Söylemez, infaz ve koruma başmemurlarından Turan Günaydın, Nevzat Kayım, Selahattin Apaydın, Nuri Keleş, Nihat Kızılkaya ile 11 infaz ve koruma memurunun, idari bir tasarrufla yerlerinin değiştirilmesi gerektiği de belirtildi. 
Çeber’in avukatı Taylan Tanay, raporda  cezaevi müdürüne sadece kınama cezası istenmesini yadırgadını söyledi: “Şaşırtıcı bir durum. Tanık ifadelerine göre bir numaralı sanık olan Fuat Karaosmanoğlu’nun kınama cezası alması kafamızda soru işaretleri oluşturuyor” dedi. 

İŞKENCEYİ ANLATTILAR: Duruşmada ise bir önceki celsede ‘teknik bir arızadan dolayı ses kaydının alınamaması nedeniyle’ bazı tanıklar yeniden olmak üzere, toplam 11 tanık dinlendi.
Çeber’in kaldığı B-8 Koğuşu’ndan Murat Gevrek: “Başgardiyan Selahattin Apaydın, Çeber dövülmeden bir önceki gün koğuşa gelerek ‘yarın görüşürüz’ diye bir işaret yaptı. Sonra ertesi gün Çeber sayım için kalkmayınca 15 gardiyan bizi dışarı çıkartarak onu dövdüler. Çeber karantinada kaldığı sırada kapı mazgallarıyla dövüldü, üzerine bulaşık suyu döküldü.  (Hâkimin ilk ifadesinin çelişkili olduğunu söylemesi üzerine) Olayın ardından koğuşa gelen müdürlerden biri ‘Ben burada yoktum, olsaydım böyle bir olayın yaşanmasına izin vermezdim. Gelin olayı polisin ve jandarmanın üzerine atacak şekilde anlatın’ dedi. Can güvenliğimiz olmadığı için böyle ifade vermek zorunda kaldık. Ama arkadaşlarla bir araya geldiğimizde gerçekleri anlatmaya karar verdik.”
Koğuş arkadaşı Gıyasettin Şakiroğlu: “Gardiyanlar dövdükten sonra koğuşun kapısına gelen bir müdür ‘Ayağa kalkmayanın sonu bu olur’ diye bağırdı. Dayak yaklaşık beş dakika sürdü. Dayak sırasında kafasını duvara ve yatak demirlerine çarptı. Sonuçta gözlerimizin önünde bir insanı döverek öldürdüler, psikolojimiz bozuldu.”
Karantinadan arkadaşı Cem Çelebi: “İçerde gardiyanların kapı demiriyle ayaklarına vurduklarını gördüm. Vuranları kalabalık olduğu için teşhis edemedim. Çeber bana polis ve jandarmadan da işkence ve şiddet gördüğünü söylemişti.” (Radikal)