Çeber davasında bilirkişi skandalı

Çeber davasında bilirkişi skandalı
Çeber davasında bilirkişi skandalı

Çeber işkence sonucu öldü.

İSTANBUL - Engin Çeber’in İstinye Şehit Muhsin Polis Merkezi ve Metris Cezaevi’nde gördüğü işkence sonucu ölümüyle ilgili davada, bilirkişi skandalı yaşandı. Tutuklu cezaevi müdürü Fuat Karaosmanoğlu’nun talebi üzerine, Çeber’in öldüğü gün koğuş kapısında “Ayağa kalkıp sayım vermeyenler bu şekilde cezalandırılacak” deyip demediğini kamera görüntüleri üzerinden saptaması için atanan dudak okuma uzmanının, hazırladığı raporu mahkemeden önce basına sızdırdığı öne sürüldü. Mahkeme, bilirkişi hakkında ‘adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs’ten soruşturma açtı.  

Dudak okudu
Çeber’in işkence sonucu ölümüne dair davanın görüldüğü Bakırköy 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dünkü duruşmaya, dudak okuma uzmanı Özgür Tekol’un hazırladığı rapor damgasını vurdu. Tekol’un katılmadığı duruşmada, Çeber ailesinin avukatı Taylan Tanay, bilirkişinin raporu mahkemeye sunmadan önce basına sızdırdığını, 5 Haziran’da raporu sunduktan iki saat sonra bir TV kanalına açıklamalar yaptığını söyledi. Bunun üzerine mahkeme, raporun dosyaya girmeden önce basına sızmasıyla ilgili ‘adil yargılamayı etkilemeyi teşebbüs’ten bilirkişi ve basın hakkında soruşturma başlattı.
Mahkeme; tutuklu yargılanan cezaevi müdürü Fuat Karaosmanoğlu’nun, Çeber dövülürken koğuş kapısına gelip mahkûm Şükrü Zeren’e hitaben, “Bundan sonra ayağa kalkıp sayım vermeyen herkes bu şekilde cezalandırılacak” dediği iddiası ve Karaosmanoğlu’nun talebiyle bilirkişi atamıştı.

Rapor: Öyle demiyor
Tekol’dan cezaevi kamera görüntülerinden Karaosmanloğlu’nun böyle deyip demediğini saptaması istenmişti. Tekol’un 5 Haziran’da mahkemeye sunduğu raporda, müdürün böyle bir ifade kullanmadığı belirtildi.

Tanık: Öyle dedi
Dünkü duruşmada Karaosmanoğlu’nun tutuklanmasına sebep ifadeyi veren tanık Şükrü Zeren dinlendi. O dönem Çeber’le aynı koğuşta kalıp  sonra tahliye olan Zeren’in tanıklığı, bilirkişi raporunu yalanladı:
“Çeber, ‘Siyasi görüşüm gereği  onursuzluk saydığım için ayağa kalkmayacağım’ dedi. Dövülme olayını görmedim. Seslerden 12 dakika sürdüğünü sanıyorum. Olaydan sonra koğuşta ikinci müdür ‘Bu şekilde davrananlara bu şekilde davranılacaktır’ dedi. O geldiğinde dayak bitmişti. Kimin dövdüğünü görmedim. Çeber’in kafasında morartılar vardı, yediğini çıkarıyordu.” (Radikal)

Çeber’e işkencenin sürpriz tanığı: Adil Serdar Saçan  
‘İşkence’ iddiasıyla polislikten men edilen ‘Ergenekon’ sanığı Adil Serdar Saçan ile koğuş arkadaşı Tuncay Özkan, Çeber’in işkence gördüğüne tanık oldu.    
Ergenekon kapsamında tutuklanan eski polis şefi Adil Serdar Saçan ve televizyoncu Tuncay Özkan’ın, Silivri Cezaevi incelemesi sırasında TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’na Çeber’le ilgili verdikleri ifadeler de dosyaya girdi. Komisyondan gönderilen rapora göre aynı günlerde Metris’te kalan Saçan, heyete, “Gencecik çocuğu yan tarafımızda öldürdüler. Keşke savcılar bilgimize başvursaydı”, Özkan da “Sürekli işkence seslerini duyduk” dedi. Mahkeme, bu iki kişinin Çeber’le aynı tarihlere Metris’te kalıp kalmadıklarını sordu. Saçan ve Özkan yanıta göre tanık olabilecek.