@ismailsaymaz

Çeber kararı: Memurunun işkencesine göz yuman müdüre müebbet

Çeber kararı: Memurunun işkencesine göz yuman müdüre müebbet
Çeber kararı: Memurunun işkencesine göz yuman müdüre müebbet
Yargıtay 8. Ceza Dairesi, ikinci kez önüne gelen Engin Çeber Davası ile nihai kararını verdi. Mahkeme, Çeber'in ölümüne yol açan işkenceye doğrudan katılmasa da 'ihmal suretiyle' buna göz yumduğu nedeniyle Cezaevi 2. Müdürü Fuat Karaosmanoğlu'nu da 'işkence' suçundan müebbet hapis cezasına çarptırılması yönündeki kararı onadı.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi Çeber Ailesi avukatlarından Evrim Deniz Karatana, Karaosmanoğlu’na ‘ihmal suretiyle işkence’ suçundan ceza verilmesini önemsediklerini belirterek, “Bu kararla birlikte, bizzat yer almasalar bile emri altındaki memuru işkence yapan amir de sorumlu tutulacak” dedi. Yargıtay 8. Ceza Dairesi, Engin Çeber’in 2008 yılında Bayrampaşa Cezaevi ’nde dövülerek öldürülmesine ilişkin, ikinci kez önüne gelen davada nihai kararını açıkladı.

İLK KEZ VERİLDİ

Daire , tutuklu yargılanan infaz koruma memurları Selahattin Apaydın, Sami Ergazi ve Cezaevi 2. Müdürü Fuat Karaosmanoğlu hakkındaki, “neticesi sebebiyle ağırlaşmış işkence” suçundan verilen “müebbet hapis ” cezasını onadı. Müdür Karaosmanoğlu “ihmal suretiyle işkence” suçundan verilen ceza da kesinleşti. Sanık infaz koruma memurlarından Nihat Kızılkaya hakkındaki “işkence” suçundan 2 yıl 6 aylık; polislerden Mehmet Pek ve Abdülmüttalip Bozyel hakkında, işkence suçunu üçer kez işledikleri için verilen ayrı ayrı 2 yıl 6 aylık ceza da kesinlik kazandı. Buna karşın, polis Aliye Uçak hakkındaki karar “kasten yaralama” kapsamına girdiği gerekçesiyle bozuldu. Bu karar, işkence ve kötü muamele karşısında verilmiş ilk karar olarak tarihe geçti.


  ETİKETLER:

  Engin Çeber

  ,

  Daire

  ,

  Ceza

  ,

  hapis

  ,

  cezaevi

  ,

  koruma