@ismailsaymaz

Çeber'e işkence yapan bulundu: Bir el

Çeber'e işkence yapan bulundu: Bir el
Çeber'e işkence yapan bulundu: Bir el

Engin Çeber?in işkenceyle öldürülmesinin davası ilk duruşmasında Bakırköy Adliyesi önünde ?işkence? tiyatro gösterileriyle anlatılmıştı. fotoğraf: ozan güzelce

Engin Çeber ile ilgili dava sanıkların 'trajikomik' ifadeleriyle sürdü. Elinde sopayla görülen bir sanık sopanın neden orada olduğunu anlamadığını ve çöpe atmak için eline aldığını söyledi
Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

İSTANBUL  -  Devletin, devlet çatısı altında işkence altında öldüğü için ‘resmen’ özür dilediği ilk mağdur Engin Çeber ile ilgili dava, dün ‘trajikomik’ ifadelerle sürdü.  Sanık cezaevi görevlisi, cezaevi kameralarına takılan sopanın neden orada olduğunu anlayamamış, alıp çöpe atmıştı. Evet, ‘bir el’ Çeber ve arkadaşlarını maşrapayla su dökerek ıslatmış, sandalyeyi çekerek yere düşürmüştü. Ama el kime aitti? Hatırlanamadı.
İstinye Şehit Muhsin Bodur Polis Merkezi ve Metris Cezaevi’nde gördüğü işkenceler sonucu ölen Çeber’e ilişkin davanın üçüncü duruşması, dün Bakırköy 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmada Metris Cezaevi’nin üç sanık infaz koruma memuru konuştu.  Cezaevi kamerasında, 1 Ekim 2008’de elinde sopayla görüntülenen sanık Öncay Bozo, o gün sayım için tutuklu sanık Yavuz Uzun ve Murat Çise’yle koğuşa girdiklerini, içerideki dokuz tutuklunun ayakta beklediğini, Çeber ve iki arkadaşınınsa oturduklarını söyledi. Bozo “Uzun ve Çise, sandalyede oturan üç tutukluyu zorla kaldırmaya çalıştı. Çekip yere düşürmek şeklinde fiziksel temas vardı” dedi, ama kim olduğunu hatırlayamadı.
Sanık Öncay Bozo, cezaevi kamerasına elinde sopayla yakalanışınıysa “Murat Çise’nin elinde 65 santim uzunluğunda ve 4-5 santim genişliğinde sopa vardı. Çise, sopayı sigortaları kaldırmak için getirdiğini söyledi. Ama elektrik kesintisi yoktu. Cezaevi kurallarına göre, sopanın orada olmaması gerekiyordu. Alıp çöpe attım” diye anlattı.
Bozo, Çeberlerin ıslatıldığı iddiasını, “Birkaç el maşrapa su döküldü” diye kabul etti. Fakat, ‘o elin kime ait olduğunu’ görmediğini söyledi. Sadece, ‘çıkarken yerlerin ıslak olduğunu’ görmüştü. İddiasına göre çıkarken, arkadaşlarına “Bayramdır, bırakalım” demişti.
Cezaevi 2. Müdürü Nuri Atalay’a ise ağırlıklı ‘sayımda ayağa kalkmamanın’ yasadaki yeri ve cezai karşılığı soruldu. Atalay’a göre, “Sayımda ayağa kalkmamak bir suçu bağlanmış mıdır?” sorusuna, “Muhakkak” dedi. “Kalkmayana zorla mı kaldırılır” sorusunaysa şöyle yanıt verdi: “İkna edilir.”  

Gardiyanlar göreve döndü 
Bu arada, 14 Ekim’de üç ay süreyle açığa alınan sanık cezaevi personelinin dört gün önce görevine döndükleri, işkenceye ilişkin sahte rapor verdiği saptanan cezaevi doktoru Yemliha Sönmez’in Sivas Cezaevi’ne, işkenceleri itiraf eden başgardiyan Yılmaz Aydoğdu’nun da Silivri Cezaevi’ne tayin edildiği öğrenildi.

Polisler zorla getirilecek
Mahkemede heyeti; bu duruşmaya da katılmayan 13 polisin zorla getirilmesine, tüm sanıkların ifadeleri alındıktan sonra da cezaevi kamera görüntülerinin duruşma salonunda LCD ekranda izlenmesine karar verdi. Engin Çeber davasının duruşma, 4 Mart 2009 tarihine ertelendi.