Çeber'in çığlığı: İşkenceyi de kaydedin

Çeber'in çığlığı: İşkenceyi de kaydedin
Çeber'in çığlığı: İşkenceyi de kaydedin

Çeber ve arkadaşları kamera karşısında farklı davranan polislere ?İşkenceyi de çeksenize? diyor.

İSTANBUL-  Karakolda ve cezaevinde gördüğü işkence sonucu hayatını kaybeden Engin Çeber’in, gö-zaltındayken çekilen görüntüleri de ortaya çıktı. İstinye Polis Merkezi’nde elleri kelepçeli şekilde yerde oturtulan Çeber ve arkadaşları ‘İnsanlık onuru işkenceyi yenecek’, ‘İşkence yapmak şerefsizliktir’ diye slogan atıyor.
Görüntülerde Engin Çeber gözaltına alındığı arkadaşları ile İstinye Polis Merkezi’nde bir odada elleri arkadan kelepçeli olarak yerde otuyor. Polis Çeber’in arkadaşlarından birinin fotoğrafını çekmeye çalışıyor. Ancak Çeber’in arkadaşı yırtık montunu göstererek, “İşkence yapıyorsunuz” diyerek direniyor. Polis merkezinin diğer odasında da Çeber ve iki arkadaşı elleri kelepçeli şekilde bekliyor. Polis, parmak izi almak ve fotoğraf çekmek için Çeber ve arakadaşlarını kaldırmak istiyor. ‘İnsanlık onuru işkenceyi yenecek’, ‘İşkence yapmak şerefsizliktir’  diye slogan atan Çeber ve arkadaşları, gördükleri kötü muameleyi protesto ediyor. Polislerden biri “Parmak izi alıp gideceğiz. Niye bu kadar zorluk çıkarıyorsunuz” diyor. Engin Çeber ’in bir arkadaşı “Eğer kamera kayıtta ise iyi konuştun” diye karşılık veriyor. Çeber ve arakadaşları kamera karşısında farklı davranan polislere “Oradaki işkenceyi de çeksene. Küfürlerinizi de çeksene” diye tepki gösteriyor.
Bu görüntüler Çeber’in ölüm davasının dosyasına da konuldu.
Bakırköy 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın son duruşması 5 Ekim Pazartesi yapılacak. Metris Cezaevi’ndeki kamera kayıtları daha önce dava dosyasına girmişti. Kayıtlarda, Çeber’in 29 Eylül’de cezaevine gelişi, 7 Ekim’de komaya girdikten sonra hastaneye nakli sırasında yaşananlar yer alıyordu. Çeber hastaneye sevk işlemleri sırasında yerde bekletiliyordu. (Radikal)