ÇED gerekli değildir yasası geliyor

ÇED gerekli değildir yasası geliyor
ÇED gerekli değildir yasası geliyor
Üçüncü köprü, havalimanı gibi projelere ÇED muafiyeti getiren yönetmelikler Danıştay tarafından iptal edilince Çevre Bakanlığı çareyi yasa çıkarmakta buldu.
Haber: ENİS TAYMAN - enis.tayman@radikal.com.tr / Arşivi

Üçüncü Boğaz Köprüsü, Ilısu Barajı, nükleer santrallar gibi önemli projeler için Çevre Etki Değerlendirme Raporu’nun gerekli olmadığı yönünde çıkarılan yönetmelikler Danıştay tarafından üç kez iptal edilip, dördüncü değişiklik için yine iptal davaları açılınca Çevre ve Şehircilik Bakanlığı çareyi yasa çıkarmakta buldu. Geçen hafta TBMM’ye Başbakan Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla gönderilen Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’na eklenen geçici madde yasalaşırsa büyük projeler için ÇED şartı yasal olarak aranmayacak.
Ekoloji örgütleri ile bürokrasi arasında yıllardır süren ÇED Yönetmeliği’nin geçici 3. maddesi savaşında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yasa kozuna sığındı. Hükümet, 2008’de ÇED Yönetmeliği’nde değişikliğe gitti ve geçici üçüncü madde ile 1993’ten önce yatırım kararı alınmış projelere ÇED muafiyeti getirdi. Çevrecilerin açtığı davada Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, yürütmeyi durdurma kararı verdi. Dönemin Çevre ve Orman Bakanlığı ise 2011 yılında Resmi Gazete ’de yayımladığı yeni yönetmelik değişikliği ile yürütmesi durdurulan geçici üçüncü maddenin hükümlerini değiştirdi. Termik santrallarında arasında bulunduğu bazı yatırımlar için 2013 ve 2015’e kadar başlarsa ÇED’den muaftır hükmü getirildi.

Projeler ÇED’den kaçırıldı
Ekoloji Kolektifi Derneği bunun üzerine yine Danıştay’a gitti. Danıştay 14. Dairesi, genelge ve yönetmeliklerle ÇED raporu almadan inşa edilmesi mümkün kılınan önemli projeler için ÇED sürecinin gerekli olduğuna karar verdi. Ancak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 13 Nisan 2013’te Resmi Gazete’de yayımlanan yeni geçici 3. madde ile bu projeler için yeniden ÇED muafiyeti getirdi. Bakanlık, nükleer santrallar, havaalanları, demiryolları, otoyol ve otobanlar gibi pek çok projenin ÇED raporu olmadan yapılmasının önünü açtı. Çevreciler yönetmelik değişikliğine aynı gün iki iptal davası açtı. Çevre Mühendisleri Odası ve Ekoloji Kolektifi adına açılan davalarda yönetmeliğin iptali istendi.

Yasal kılıf getiriliyor
Bu davalar sürerken hükümet, ‘geçici 3. madde’nin yasalaşması için harekete geçti. 24 Nisan’da TBMM’ye Başbakan Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla gönderilen Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’na, Çevre Kanunu’nda yer almak üzere bir madde ekledi. Madde yasa taslağında şu şekilde yer aldı: “23/6/1997 tarihinden önce yatırım programına alınmış olup, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih itibariyle planlama aşaması geçmiş olan veya ihalesi yapılmış olan veya üretim veya işletmeye başlamış olan projeler ile bunların gerçekleştirilmesi için zorunlu olan yapı ve tesisler ÇED kapsamı dışındadır.”

Danıştay kararları yok sayılıyor

Çevre Mühendisleri Odası ve Ekoloji Kolektifi Derneği avukatı Emre Baturay Altınok, Radikal’e yaptığı açıklamada “Torba Kanun’a eklenen hükümle Danıştay’ın 1998, 2010 ve 2013 tarihli iptal kararları yok sayılıyor. TBMM’nin bu ayıba alet edilmek istenmesini şiddetle kınıyoruz. Bu girişim, hukuku tanımamanın, reddi reddederiz mantığının tüm idare teşkilatına bulaştığını gösteriyor. Bu ayıbı hiçbir söz temizleyemez” dedi.


  http://www.radikal.com.tr/113182411318247

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  hani kusecekti - keryil

  kusme yasasi mi olacakmis bu? artik ced raporu yerine basbakan ahbapligiyla insaat ruhsati verilecek demek ki. siz de haklisiniz, cevreyi korumanin en iyi yolu, insaatlarin cevreye olan etkisini HIC hesaba katmamak, insaat yapildiktan sonra "tuh, ama artik yaptik bir kere" deyip kusmektir.

  Sultanımız ÇED raporunu takıyor mu? - by-bucur

  Sultanımız ÇED raporunu takıyor mu? Güldürmeyin ya :) Eğer öyle olsaydı ecdatı Fatih Sultan Mehmet in ferman ile koruduğu Kuzey Batı İstanbul ormanlarını yok edecek olan 3. köprüde ısrar edermiydi! Fırtına vadisine barajlar kurup orayı haçerlermiydi! Güldürmeyin Allah aşkına. İstediklerinde kanun onlar için alalade karalanmış bir yazıdır!

  Ne farki var simdi bunun? - atc

  "Bu Zeytinburnu'ndaki kuleler gibi silet bozan insaatlara izin veren emsalleri boyle yukseltirseniz tarih sizi affetmez" diyerek kucuk capli bir vicdan rahatlatma, sorumluluktan baskasina yikarak siyrilma ve halka sirin gozukme manevrasindan sonra bu yaptigini kim affedecek? Tarih Istanbul'un sadece tarihi yarimadasina bakip da sehrin kalanini ve Anadolu'yu gozardi mi edecek o gun?

  Başbakanlık - gokkurt

  resmi konvoyu yakında şöyle olacak sanırım: polis koruma arabaları, üç tane aynı renk,aynı görünümlü zırhlı Mersedes (RTE birinde, ikisi kandırmak için), yan tarafta koruma motorları, üç tane dolu beton mikseri, iki kamyon çeşitli inşaat demiri,kepçe ve kozer taşıyan iki tane uzun ve geniş araç, bir otobüs dolusu inşaat işçisi, iki ustabaşı, bir mimar, bir inşaat mühendisi...Böylece hiç zaman kaybetmeden İstanbul'un içinde ve dışında ne kadar boş alan varsa;boş alan deyince üzerinde bina olmayan her yer, orman, göl, gölet, Marmara Deniz,hemencecik bir temel atıverirecekler. Ve tabii bir de demagog, o da RTE: "onlaaar Türkiye'nin gelişmesini istemeyen; Helga'da,Hans'ta olanı millete çok gören, CHP zihniyetli, Ergenekoncu, elitist, jakoben, Zerdüşt, Alevi, Ezidi, terörist, sünnetsizler...Burda ben sunni, İmam hatip mezunu, ileri demokrat,mağdur olan bana inanın" falan, filan...işte böyle 12 yıldır.

  BÜTÜN HİZMET - pispor

  kapitalistlere onlar işlerini görmek için ülkeleri sömürmek için işbirlikçileri ile ülkelerin doğasınıda talan ediyorlar.Bana göre devletin çıkarttığı bu yasalara vatandaşın karşı durması gerekir.çünkü bir asgari ücret için geleceğini soyunun devamına ihanet ediyor olacak.

  ... - r11

  Maalesef,rant,para,gösteriş,kısa yoldan köşe dönme sevdasıyla gözleri dönmüş,doğadan, tarihten, sanattan,bilimden zerre kadar anlamayan,dini-imanı para olan ,karanlık zihinli kör cahiller tarafından yönetiliyoruz!!!Ve yine maalesef bu kişileri destekleyen aynı özellikleri taşıyan çok fazla sayıda kişi var!

  ... - pierre woodman

  ÇED raporu yapılması zorunluluğu getirilse ne yazar ki? Siz hiç bir ÇED raporu gördünüz mü? Kopyala-yapıştır raporlardır hep. O nedenle Batman'da yapılan baraj ÇED'iyle Muğla'da yapılan termik santral ÇED'inde aynı kelimeleri, flora ve faunayı, habitatları falan görürsünüz. Önemli olan ÇED'i yapıldı mı? Yapıldı. Bunların altına sırf ünvanları Prof. diye hocalar imza atar, iş başına 15-20.000 lirayı alırlar. Bakanlık da der ki koskoca proftan iyi mi bilceniz? ÇED muafiyeti gelmezse olacak şeyi söyleyeyim. Müteahhitler kolpadan ÇED raporu hazırlatmak için biraz daha fazla para harcayacaklar, onun dışında yine bilinen neyse o okunacak.