ÇED kimlere emanet?

ÇED kimlere emanet?
ÇED kimlere emanet?
Sahte ÇED belgesiyle Dubaili şirket dolandıran mühendisin bakanlıktan yetki alarak yine çalıştığı ortaya çıktı.
Haber: SERKAN OCAK / Arşivi

Eski İstanbul İl Çevre ve Orman Müdürü’nün imzasını taklit ederek sahte ‘ÇED (Çevresel Etki Değerlendirme) gerekli değildir’ belgesi hazırlayan çevre mühendisi D.U.T., Dubaili Emaar şirketini dolandırdı. 2011’de meydana gelen bu olayı Radikal dün ‘Kredi borcu için sahte ÇED‘ başlığıyla haberleştirdi. Çevre mühendisi D.U.T. bir süre cezaevinde yattıktan sonra tutuksuz yargılanmak üzere bırakıldı. Bu arada bakanlıkça lisansı iptal edildi.
Ancak çevre mühendisi D.U.T.’nin, olayın ardından ÇED sürecinde iki şirkette daha yine yetkili mühendis olarak çalıştığı ortaya çıktı. Gelişmeler, ÇED raporu hazırlayan şirketler ve ÇED süreciyle ilgili soru işaretlerini arttırdı.
Emaar’ı kendi firması olan Çevre Sistem Mühendislik adlı firmada çalıştığı sırada sahte belge hazırlayarak dolandıran D.U.T, daha sonra Adanalı AYEN Madencilik adlı firmada çalışmaya başladı. ÇED İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü’nün internet sitesinde de yetkili çevre mühendisi olarak yer aldı. Ardından buradan da ayrıldı ve Nisan 2012’de kurulan Akdeniz ÇED Çevre ve Mühendislik adlı firmada yetkili çevre mühendisi olarak çalışmaya başladı. Projelere imza attı. Tüm bunlar yaşanırken bakanlıktan D.U.T.’yi çalıştıran firmalara bir uyarı gelmedi.
‘Sadece telefonla konuştuk’
Akdeniz ÇED Çevre ve Mühendis-lik’in sahibi Züleyha Dağlı “D.U.T. bizde 5-6 ay çalıştı. Firmaların belli sayıda mühendis bulundurma şartı var. Bartın’da yaşayan D.U.T.’yi arkadaş tavsiyesi ile işe aldık. Ancak bazı projelerde eksik evraklar hazırladığı ortaya çıktı ve puan cezası aldık. Biz de işten çıkardık. Kendisiyle sadece telefonda konuşuyorduk. Yüz yüze hiç gelmedik” dedi. 

Diplomasını kiralayanlar olabiliyor Çevre Mühendisleri Odası Ankara Şubesi Sekreteri Can Cihan Yılmaz: Sahte imza örneklerine bazen rastlıyoruz. Çevre mühendisi, koordinatörse tam zamanlı çalışmasına gerek yok. Değilse ve dışarıdan çalışıyorsa usulsüzlük. (ÇED) Yetki belgesine sahip 200 firma var. En az 4 personel bulunması gerekiyor. Toplam 800 personelden en fazla 100’ü diploma kiralama yöntemiyle çalışıyordur. Sürece çok büyük bir zararı yok ancak kanunsuz bir durum.”