Cehalete karşı promosyon

Kentte, okuma-yazma bilmeyenlerin açılacak kurslara katılımlarını artırmak için promosyona başlanacak. Antalya Valisi Alaaddin Yüksel, kentte açılan okuma-yazma kurslarına katılacaklara ilk etapta yeşil kart verilip her ay gıda ve kömür yardımı yapılacağını, otobüslerden ücretsiz yararlandırılacağını açıkladı.
Haber: İBRAHİM OKUMAMIŞ / Arşivi

ANTALYA - Kentte, okuma-yazma bilmeyenlerin açılacak kurslara katılımlarını artırmak için promosyona başlanacak. Antalya Valisi Alaaddin Yüksel, kentte açılan okuma-yazma kurslarına katılacaklara ilk etapta yeşil kart verilip her ay gıda ve kömür yardımı yapılacağını, otobüslerden ücretsiz yararlandırılacağını açıkladı.
Bu yıl katılım az
'Ulusal Eğitime Destek Kampanyası' çerçevesinde Antalya'da başlatılan okuma-yazma seferberliği sürüyor. Kentte 98 bin okuma-yazma bilmeyen vatandaş olduğunu belirten vali Yüksel, 8 Eylül 2003 tarihinde başlayan 'Okuma Yazma Bilmeyen Kalmasın Projesi' kapsamında il genelindeki 445 kursta, 6 bin 436 kişinin okuma yazma öğrenmesinin sağlandığını söyledi. Bu yılki kurslara 10 bin dolayında katılım beklediklerini, fakat istedikleri rakama ulaşamadıklarını vurgulayan Yüksel, bunun için eğitimde promosyona karar verdiklerini açıkladı.
2006'da 'sıfır' hedef
Okuma-yazma bilmeyenlerin sayısını 8 Eylül 2006'ya kadar sıfıra indirilmesini planladıklarını dile getiren Yüksel, promosyon yaparak okuma-yazma kurslarına olan ilgiyi artırmayı hedeflediklerini kaydetti. Vali Yüksel, okuma-yazma kurslarına katılanlar için neler yapacaklarını şöyle anlattı: "Kursiyerlere önce yeşil kart vereceğiz. Her ay evlerine gıda paketi teslim edeceğiz. Anneler kursa giderken çocuklarını da biz kreşe göndereceğiz.
İlaçlarını ücretsiz alacağız. İş-Kur'la ortak proje geliştirip iş edindirme kursları açacağız. İş bulmaları için İş-Kur'la bağlantılı bir büro açacağız.
Kurslarımız özellikle turizmde istihdamı sağlayan kurslar olacak. Kursiyerlere kış ayları için kömür dağıtacağız. Bunun yanında büyükşehir belediyesiyle yapılacak bir protokolle kursiyerler halk otobüslerinden kurs süresince ücretsiz yararlanacak."
'Okuma Yazma Bilmeyen Kalmasın Projesi'nin daha geniş kitlelerden destek bulması için kentte çeşitli etkinlikler de düzenlenecek.