Cehennemin kapısında kangal köpeği varmış!

Cehennemin kapısında kangal köpeği varmış!
Cehennemin kapısında kangal köpeği varmış!
Yunan mitolojisinde Hades'in yönettiği ölüler diyarının bekçisi üç başlı Kerberos heykelinin, Sivas'ın meşhur kangal köpeği olduğu belirlendi

Denizli'deki Hierapolis antik kentinde, "Cehennem Kapısı" olarak adlandırılan alanda geçen ay kazı çalışmalarında ortaya çıkarılan üç başlı köpek heykelinin kangal olduğu ortaya çıktı. Kazı heyeti başkanı olan İtalya Lecce Salento Üniversitesi'nden Prof. Dr. Francesco D'Andria, bazı küçük heykellerle 1,5 metre yüksekliğindeki Kerberos heykelinin dünyada eşsiz olduğunu ve şimdiye kadar benzeri bulunamadığını söylüyor. D'Andria, mitolojiye göre dev zincirlerle bağlı, vazifesi yer altına giren ölülerin yeryüzüne geri dönmesini önlemek olan köpeğin kangal olmasının, arkeolojik açıdan çok önemli olduğunu ifade ediyor. Hierapolis'de geçen yıl Pagan inanışına göre cehennem girişini bulduklarını ifade eden Prof. Dr. D'Andria, ancak buradaki taşların Bizans döneminde sütunlar ve mermer bloklarıyla kapatıldığını, bu blokları alınca termal suyu bulduklarını anlatıyor:

'EŞSİZ BİR ÖRNEK' 

"Termal suya ulaşmak için kullanılan mermer bloklarda bir yılan, bir de köpek heykeli çıktı. Özellikle 1.5 metrelik, üç başlı köpek heykeli eşsiz bir örnek. Bu üç başlı Kerberos, cehennem girişini koruyordu. Yunan mitolojisine göre Herakles Kerberos'u , ilaçlı pastayla yakalamıştı. Türk arkadaşlar Sivas'ın kangal köpeği diyor ve bu çok önemli. Çünkü kangallar bu bölgede çoban köpeği olarak kullanılıyordu. Heykeltıraş da model olarak bir kangal köpeği kullandı, bundan eminim" diye konuşuyor. (CİHAN)


  ETİKETLER:

  İtalya

  ,

  arkeolojik

  ,

  çoban

  ,

  termal