Çekilen PKK'lılar bir haftalık yürüyüşü anlattı

Çekilen PKK'lılar bir haftalık yürüyüşü anlattı
Çekilen PKK'lılar bir haftalık yürüyüşü anlattı
Türkiye'den çekilen PKK'lılar, Kuzey Irak'a doğru yürüyüşlerinde yaşadıklarını anlattılar.

Abdullah Öcalan’ın çağrısı ve Murat Karayılan’ın talimatıyla 8 Mayıs’ta Türkiye topraklarından hareket edip, 15 Mayıs’ta Kuzey Irak’a geçen PKK ’lılar, çekilme yürüyüşü sırasında yaşadıklarını anlattı.

Basında haberleri çıkmasa da halen devam eden çekilmede sembol olan, Kuzey Irak’a geçen 6 kadın ve 9 erkekten oluşan ilk grup, ANF’ye emri aldıklarında büyük bir şaşkınlık yaşadıklarını söyledi.

Van bölgesinden gelen grubun lideri Cigerxwin Fırat kod adlı PKK’lı çekilme haberini ilk alışlarını şöyle anlattı:

Biz ilk haberi TRT radyosundan aldık. Açıkçası böyle bir karara hazırlıklı değildik ve şaşırdık. Önce bunu bir psikolojik savaş propagandası olarak değerlendirdik. Bunun üzerine yoğun tartışmalar oldu. Çünkü biz 2012’de başlattığımız alan savunmasına hazırlanıyorduk. Kış boyunca geçen yılın pratiğini değerlendirmiş ve 2013 yılında bu savaşı daha da geliştirme üzerine yoğun eğitimler almıştık. Kimse böyle bir şeyi tahmin dahi etmiyordu.

PKK’nın bölgedeki bir başka sorumlusu ise çekilme emrinin yarattığı şaşkınlığı şöyle dile getirdi:

Biz böyle bir sürece hazır değildik. İlk duyduğumuzda tam anlayamadık. Gelmek istemeyen birçok arkadaşımız vardı. Açıkçası kolay bir şey değildi. 2013 yılında savaşı geliştirmeyi düşünürken böyle bir kararın verilmesi bizde şok etkisi yarattı. Ancak hareketin daha sonra bize kararı bildirmesiyle artık geri çekilmenin gerçekten yaşanacağına ikna olduk.

“ANLADIK Kİ ORTADA BİR ANLAŞMA YOK”
Çekilme emrinin Kandil’deki PKK’lılar tarafından sık sık Türkiye’deki PKK’lılara anlatıldığını söyleyen bir başka örgüt üyesi ise durumu şöyle özetledi:

Tabi biz ilk bu haberi alınca kesinlikle bir şeyler üzerine anlaşma var dedik. Ancak sonradan anladık ki bir anlaşma söz konusu değil. O zaman ne üzerinden geri çekiliyoruz diye sorduk. Yani daha önce de 99’da geri çekilme olmuştu ve Türk devleti hiçbir adım atmamıştı. O zaman 'Bu süreçte ne üzerinden geri çekiliyoruz' diye sorduk. Uzak olunca, bir de kış ve savaş koşullarından gelişmeleri yakından takip etme imkanımız fazla yoktu. Örgütten doğru bu konuda sorularımıza cevap istedik. Sürecin detaylarına çok hakim olmazsak da bizde örgüt kararlarını, Öcalan’ın talimatlarını uygulamak esastır. Bizde bu çerçevede hareket ettik.

HERKES ÇEKİLMEDE SONA KALMAK İSTEMİŞ
Çekilme kararının ardından ilk grubun hemen hazırlıklarına başlaması talimatı verilmesine rağmen örgüt mensuplarının çoğu Türkiye topraklarında kalmak istemiş. Bunun için de ilk grubu oluşturma da zorluklar çıktığını belirten bir PKK’lı “Biz grupta gelmek istemiyorduk. Kuzeyden kopmak zor geliyordu. Süreç gelişmez ve yeni bir durum ortaya çıkarsa kuzeyde olmak istiyorduk" dedi.

Buna rağmen alınan karar gereği 15 kişilik ilk grup Van’dan Kuzey Irak’a doğru yola çıkmış. Bahar ayları olmasına rağmen bölgenin karlı ve yağışlı olması yürüyüşü oldukça zorlaştırmış.

Gündüz saklanıp gece yürüdüklerini söyleyen PKK’lılar bazı yerlerde koruculara rast geldiklerini, hareket halindeki korucularla karşılaşma ve bir çatışma yaşanmasın diye yollarını uzatmak durumunda kaldıklarını söyledi. Bu nedenle 4 günlük yürüyüş ancak 7 günde alınabilmiş.
Bu ilk grubun ardından gelen ikinci grup da aynı sorunları yaşadıklarını belirterek "Biz 5 günde yürüyeceğimiz yolu ancak 9 günde bitirebildik. Çünkü bizden kaynaklı bir aksiliğin yaşanmasını istemiyorduk. Bazı yerlerde korucular ve asker hareketliliği vardı. Karşılaşmamak için yolumuzu uzattık. Bu da güneye geç gelmemize neden oldu” dedi.


  http://www.radikal.com.tr/113453311345333

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Kandırılanlar - eab43

  Üstteki yoruma cevaben. Hayatı ucuz olanlar evlerinin bir kaç saat uzağındaki yerlerde aylarca ölüm yürüşü yaparlar. diğeri neden kandil de tüm gün oturup kandil i bekliyor. çünkü onun hayatı diğerlerinden daha değerli.

  "Onderlik" dedigin APO olursa basiniz halizi boyle olur. - ERIL

  Bir parti,ya da orgut ozgur bireylerden olusmuyorsa orasi kisladir.Kurdistan ulusal hareketi denen PKK da ikinci adam yoktur diyorlar,her seyi APO belirler ve o karar veririr ozcesi Apo nun kafasi tum miltanlarin omuzlari uzerindedir.Boyle olunca da gerilanin soyledigi gibi "biz haberlede ogrendigimizde geri çekilmeyi psikolojik savasin bir taktigi sandik" saka sandigi haberlerin bir Apo talimati oldugunu ogrendiginde çaresiz boyun egeiyor.Ah inançli,yurtsever,buyuk bir sevdayla bagli oldugun ulken (kurdistan) için olumlere giderken,nasil surece kafa yormuyorsun?en azindan yrattigin degerlerini dile getir?tarihe not dus,gelecek belge olsun...

  Neden kandirildik? - karaman2001

  Cocuklugumdan beri devletten dinledigim.. "Kandirilarak ve zorla kacirilarak daga cikan genclerimiz" Bu kandirilan ve zorla daga cikarilan gencler, nasil oluyorda 3 bes saatlik mesafedeki sehir yada kasabalara, belkide ailelerinin yanina gitmiyorlarda, 7 gun 7 gece her an catisma riski altinda o kadar yolu gidiyorlar. Simdi soruyorum, Bunca yil dagdakilermi kandirildi bizlermi?