Çekilme 2013 sonuna kadar tamamlanmalı

Çekilme 2013 sonuna kadar tamamlanmalı
Çekilme 2013 sonuna kadar tamamlanmalı

Bakan Ergin, çözüm sürecinin işlediğini ve bir problemin gözükmediğini söyledi.

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, 2013 sonuna kadar PKK ’nın silahlı unsurlarının sınır dışına çekilmesinin tamamlanmasını beklediklerini söyledi. Çözüm sürecinin sağlıklı yürümesi için ihtiyaç duyulması halinde Meclis’ten yasal düzenleme çıkarılabileceğini de belirten Ergin, “Mesela silahlı unsurların yurtdışına çıkmasıyla ilgili bir düzenlemeye ihtiyaç duyulursa elbette ki buna ilişkin parlamentoya gelinir” dedi.
Kanaltürk’te yayımlanan ‘ Ankara ’nın Nabzı’ programına katılan Bakan Ergin, çözüm süreciyle ilgili öngörüldüğü şekilde adımların takip edildiğini söyledi. Bakan Ergin, “Önemli olan şudur; silahın susması, bir; iki, silahlı unsurların Türkiye ’yi terk etmesi; üç, bu coğrafyada şiddetin yeniden yeşermemesi için tedbirler alınması” diye konuştu. Şu an sürecin işlediğini, bir problemin gözükmediğini kaydeden Ergin,

Nevruz’un özel bir önemi yok

PKK’nın silahlı unsurlarının 2013 yılı sonuna kadar Türkiye sınırları dışına çekilmesinin tamamlanmasını beklediklerini söyleyen Bakan Ergün şöyle devam etti: “Nevruz’un bu süreçte özel bir önemi yok. Ama ilk giden mesajda Kandil’e ve Avrupa’ya çatışmasızlık sürecinin, silahların susmasına ilişkin sürecin başlamasına yönelik zikredilmesi önemi var. İlk mesajda bu tarihe kadar bu işi bitirmeliyiz deniliyordu. Öcalan’la bu temas yapılmadan önce bunlar tartışılmıyordu. 1,5 yıl kimse Öcalan’la temas etmedi. Ne oldu o süreçte? 10 yıldır olmadığı ölçüde öngörülmeyen eylemler, terörde tırmanış görüldü. Sağlıklı analiz etmek zorundayız.”

Tarihlere tebessüm ediyorum

Ergin, süreçle ilgili dile getirilen tarihler konusunda ise, “16 Haziran gibi tarihlere tebessüm ediyorum. Su mecrasında akar. İmkanlar ölçüsünde bu süreçtir. Bir çekilme başlar, mecrasında sürer gider. Süreç için belli zaman dilimlerine atıflar yapılır. Bu zaman dilimleri esneyebilir. Çıkacaklar ama birkaç sene sürer diye bir şey olmaz. Belli periyotlar vardır. 2013 sonuna kadar söylenen doğrudur. Eylemsizlik ve çekilme birlikte olur. Dağ kadrosu ise sonraki aşamalardır” diye konuştu.

Çekilme için Meclis’e gelinebilir

Genel affın gündemlerinde olmadığını vurgulayan Bakan Sadullah Ergin, bu sürecin sağlıklı yürümesi için ihtiyaç duyulan yasal düzenlemeler olursa parlamento gündemine gelebileceğini söyledi. Bakan Ergin, “Mesela silahlı unsurların yurtdışına çıkışıyla ilgili bir düzenlemeye ihtiyaç var mıdır yok mudur, bu tartışılır. Bunu sağlıklı yapabilmek için bir şeye ihtiyaç varsa ya da söylediğim gibi, burada silahların susması veya bu silahlı unsurların Türkiye’yi terk etmesi, bütün bu aşamalarla ilgili yasal düzenlemeye ihtiyaç olursa elbette ki buna ilişkin parlamentoya gelinir. Ama böyle bir ihtiyaç oluşmazsa gelinmez. Önümüzdeki süreç onu gösterecek” açıklamasını yaptı. Adalet Bakanı Sadullah Ergin, yasal değişiklik dışında muhalefete bilgi vermek amacıyla gizli oturumun da yapılabileceğine dikkat çekti.

Demirtaş 3’üncü heyete girdi

Bu arada İmralı’ya gidecek 3. heyette bu kez BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’ın da olduğu ifade edildi. Heyetteki diğer isimlerin ise Sırrı Süreyya Önder ve Pervin Buldan olduğu öğrenildi. Önceki heyette yer alan BDP’li Altan Tan’ın bu kez heyetten çıktığı kaydedilirken, BDP heyetinin hava muhalefeti olmaması halinde bugün İmralı’ya gitmesi bekleniyor.