Çekilmede bir sıkıntı yok

Çekilmede bir sıkıntı yok
Çekilmede bir sıkıntı yok
BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, çekilmede bir sorunla karşılaşılmadığını söyledi. Demirtaş, "Şimdi adım atma sırası hükümete geldi" dedi.
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

Abdullah Öcalan’ın çağrısının ardından 8 Mayıs’tan bu yana süren çekilme süreci ile ilgili bilgi veren BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, şu ana kadar yansıyan bir sıkıntı olmadığını belirterek, “Kırsal bölgelerin hiçbirinden sorun ihbarı almadık” dedi. Demirtaş, bu noktadan sonra hükümetin de üzerine düşeni yapması gerektiğini belirterek, “Şimdi özgürlükleri konuşma vaktidir. Hükümet ne yapacak? Hükümet beklenen ortamı yaratma olanağına kavuştu, görev sırası kendilerinde” dedi. TBMM’de bir grup gazeteci ile sohbet eden Demirtaş, Öcalan ile görüşmek için İmralı’ya yeni bir ziyaretin olabileceğini de kaydederek şu mesajları verdi:
BİR SIKINTI OLMADI: Çekilme konusunda bir sıkıntı, engelleme yok. Çatışma, provokasyona mahal vermemek için taraflar birbirine karşı dikkatli. Bütün bölgelerde gözlem gruplarımız var. Kırsal bölgelerin hiçbirinden sorun ihbarı almadık.
SIRA HÜKÜMETTE: Çekilme meselesinin yerli yerine oturması, karşılıklı güvenin oluşması için süreçte çok dikkatli konuştuk, dikkatli davrandık. Güven oluşmazsa başlaması da imkânsızdı. Şimdi özgürlükleri konuşma vaktidir. Bu pazarlık değil, karşılıklı dayatma değil ama biz üzerimize düşeni yaptık, dikkatli davrandık. Hükümet ne yapacak? Hükümet beklenen ortamı yaratma olanağına kavuştu, görev sırası kendilerinde.
15 MADDELİK REFORM: Bizim yol temizliği talebimiz uzun süredir var. Acil olan odur. Parlamento yazın çalışacaksa özel yetkili mahkemeler, TMK, seçim barajı, Hazine yardımı masaya yatırılmalı. 10-15 maddelik demokratikleşme reform paketi acil ihtiyacı karşılar. Onun üzerine anayasa reform paketi. Bu yılın sonuna kadar tartışmalar yapılabilir. 2014 başına yeni bir anayasa paketi ile çıkılırsa seçimlerden önce referandum yapılabilir.
YETER Kİ ÖLÜM OLMASIN: Süreç 3-5 yıl sürer. Yol temizliği yapılırsa Türkiye nefes alır. Beş yıl olsun, yeter ki ölümler olmasın. Demokratik sürecin önü açık kalsın. Siyasi mücadele 30 yıl sürse ne olur? Demokratik siyasetin önü açık kalsın. Bu bir tıkanmadır, sonucu riskli olabilir diye ısrarla açmaya çalışıyoruz.
SURİYE ÇIKMAZI: Hükümet bir çıkmaza girdi, Suriye politikasını değiştirmeli. Bu yanlışın arkasından gitmek daha büyük yanlış. Politika revizyonuna ihtiyaç var. Bunu Selahattin Demirtaş deyince yapmaz ama Obama deyince yapar. ABD gezisi politika revizyonu fırsatı sundu. Manevra yaptı hükümet. Suriye politikasında değişiklik olacak. Şimdi ABD politikasını uygulamaya başlayacak. Ama biz ikisini de doğru bulmuyoruz.
BİRLEŞİK KÜRDİSTAN YOK: Kürt Ulusal Konferansı’na muhtemelen PKK kendi kimliği ile katılacak. Kürtler yaşadığı coğrafyada nasıl yaşayacak, diğerleri ile hukuku nasıl olacak? Kürt örgütleri birbirini nasıl destekleyecek? Birleşik Kürdistan çalışması beklenmiyor. Her Kürt’ün yaşadığı ülkeyle hukuku nasıl olacak? Kalıcı konferans olma ihtimali var. Bir yürütme çıkarsa bir komite aracılığıyla çalışmalar yürütülecek. Bundan sonra Kürtler ne istiyor? Merak edenler konferans sorusuna bakacak.
YENİ HEYET OLABİLİR: İmralı ziyareti olabilir. İsimleri tartışmıyoruz. İki-üç kişi gidebilir. Çözüm komisyonunun gitmesini istiyoruz. Süreç rahatlarsa bir grup gidebilir.