Çekilmede kritik tarih 15 Ağustos

Çekilmede kritik tarih 15 Ağustos
Çekilmede kritik tarih 15 Ağustos
Abdullah Öcalan, PKK'nın kasım ayından önce Türkiye sınırı dışına çekilmesini istiyor. Hükümet kaynakları da "Ne Karayılan ne de BDP, Öcalan'ı anlayabilmiş değil" diyor.
Haber: ÖMER ŞAHİN - omer.sahin@radikal.com.tr / Arşivi

PKK ’nın sınır dışına çekilmesi konusunda farklı tarihler ortaya atılıyor. Hükümetten bazı kaynaklar çekilmenin eylüle kadar tamamlanacağını belirtirken dün bir başka kaynak, çekilmenin en geç 15 Ağustos’a kadar biteceğini söyledi. Yaz aylarında ‘çekilme’ işleminin tamamlanacağını düşünen hükümet, silahlı unsurların PKK’nın ilk silahlı eyleme başladığı 15 Ağustos tarihi öncesi Türkiye ’yi terk etmesini istiyor. Abdullah Öcalan’ın da ‘çekilme’nin yaz aylarında tamamlanmasında ısrarcı olduğu söyleniyor. Hükümete yakın bir kaynak, “Kandil ve BDP , Öcalan’ı tam olarak anlayabilmiş değil. Sürekli mırın-kırın yapıyorlar. Böyle devam ederlerse Öcalan’dan hiç de hoşnut olmayacakları bir açıklama gelebilir” dedi.
Kürt sorununa siyasi çözüm arayışında PKK’nın sınır dışına çıkışı ve silah bırakmanın nasıl olacağı tartışılıyor. Bu konuda özellikle Kandil’in 1 numarası Murat Karayılan ile BDP’den gelen açıklamalar hükümeti rahatsız etmiş görünüyor.
Türkiye’nin geri dönüşü olmayan bir yola girdiğine inanan hükümet çevrelerinde şu değerlendirmeler yapılıyor: “Çekilme sözünü doğru bulmuyoruz. PKK, Türkiye’yi terk edecek. Sayıları 1000 civarında olan PKK’lıların Türkiye dışına çıkması ile silah bırakma iki ayrı süreç. PKK’nın Türkiye dışına çıkması yaz aylarında tamamlanacak. Kasım ayı çok geç. Öcalan da bunu istiyor. Silah bırakma kasım ayına yetişmez. PKK’lıların sınır dışına çıkışı için Meclis’ten yasa çıkmayacak. Buna gerek yok. Türkiye’den çıkışlar medyanın gözü önünde de olmaz. Murat Karayılan ve BDP ‘mırın-kırın’ ediyor. Kandil ve BDP, Öcalan’ı tam olarak anlayabilmiş değil. Öcalan’ın “silahlar sussun” dediği ortamda eli silahlı Karayılan konuşuyor. BDP’li siyasetçileri fırçalıyor. İmralı’ya yeni bir heyet gündemde değil ama böyle devam ederlerse Öcalan’dan hiç de hoşnut olmayacakları bir açıklama gelebilir. Örgüt üzerinde en büyük güç Abdullah Öcalan. Karayılan ve diğerlerinin konumu Öcalan’ın yapacağı açıklamaya bağlı. İmralı’ya Öcalan’la görüşmeye yeniden bir heyetin gitmesi şu aşamada gündemde değil. ‘Âkil İnsanlar Komisyonu’ muhtemelen kurulur. Havuzda bazı isimler var. Medyada yer alan toplumsal karşılığı olmayan isimler komisyonda yer almaz. Bu komisyonun modelitesi, takvimi, yapısı hatta sayısı bile net değil. Sayı 30’un altında olur.”