Çekirdek kadrodan darbe yedi

Çekirdek kadrodan darbe yedi
Çekirdek kadrodan darbe yedi
Erdoğan, iktidara yürürken hep yanında olan Bayraktar ve Şahin'in istifalarından büyük darbe aldı. Kabineye yeni isimler gündemde.

Türkiye, 17 Aralık operasyonunu konuşurken, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan dün peş peşe iki şok birden yaşadı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, istifasını açıkladığı canlı yayında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın da istifa etmesi gerektiğini söyleyerek herkesi şaşırttı. İkinci şok ise partiden geldi. Başbakan Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’ndan bugüne en yakınındaki isimlerden olan eski İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin AK Parti’den istifa etti.

Peş peşe istifa

Türkiye güne istifalarla uyanmıştı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Pakistan ziyareti sonrası bakanları evine çağırdı. O toplantıda istifa kararı alındı ve benzer ifadeler içeren bir metin hazırlandı.Sabah kararı ilk uygulayan isim Zafer Çağlayan oldu. Çağlayan’ın ardından Muammer Güler istifasını açıkladı.
Gözler AB Bakanı Egemen Bağış ve Erdoğan Bayraktar’da idi. Bayraktar hazır istifa metnini okumak yerine NTV’de kendisini savunan sözlerle hem bakanlığı, hem milletvekilliğini bıraktığını açıkladı. Bunları söylerken Başbakan Erdoğan’ın da istifa etmesi gerektiğini söyledi. Bayraktar’ın sözlerine kimse inanmak istemedi. Önce “gaf” olabileceği düşünüldü. Kendisine ulaşan kişilere Bayraktar’ın “Evet söyledim. Gaf değildi” demesi üzerine olayın ciddiyeti ortaya çıktı. Yakın çevresi şeker hastası da olan Bayraktar’ın haksızlığa uğradığını düşündüğü için çok kızgın olduğunu söylüyor.
Başbakan ile Erdoğan Bayraktar arasında bir önceki gece yapılan görüşmenin gergin geçmiş olabileceği de söyleniyor.
Akşam saatlerinde ise partiden istifa kararı geldi. Başbakan Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir’de ve 9 yıl AK Parti’de genel sekreterlik görevini teslim ettiği, bir önceki kabinede İçişleri Bakanı yaptığı İdris Naim Şahin partiden istifa etti. Şahin’in bir süredir rahatsız olduğu biliniyor. Ordu Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için de tercih edilmeyen Şahin’in MHP ’den aday olabileceği söyleniyor.

Yeni isimler

Öte yandan dün akşam saatlerinde Yeni Şafak gazetesinin internet sitesinden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni kabineye alacağı isimler yayımlandı. Gazetenin iddiasına göre kabineye girecek isimler şöyle:
Efkan Ala (İçişleri Bakanı), Numan Kurtulmuş ( Ekonomi Bakanı), Mustafa Şentop (Adalet Bakanı), İsmet Yılmaz (Ulaştırma Bakanı), Ömer Çelik (AB Bakanı ve Başmüzakereci), Mahir Ünal (Kültür ve Turizm Bakanı), Alpaslan Kavaklıoğlu (Milli Savunma Bakanı).