Çekirdek yiyip kaza seyrettiler

Ekranlara yansıyan görüntüler, dört patlamanın yaşandığı Londra'dan kaos aktarmıyordu. Sadece polis, itfaiye ve sağlık ekiplerinin bulunduğu sokaklarda, hiçbir kalabalık görüntüsü yoktu.
Haber: TİMUR SOYKAN / Arşivi
UMAY AKTAŞ SALMAN / Arşivi

İSTANBUL - Ekranlara yansıyan görüntüler, dört patlamanın yaşandığı Londra'dan kaos aktarmıyordu. Sadece polis, itfaiye ve sağlık ekiplerinin bulunduğu sokaklarda, hiçbir kalabalık görüntüsü yoktu. Aynı günün akşamı Pendik'te üç kişinin can verdiği kaza yerinde yaşanan izdiham ise tamamen buna tersti. Kazanın hemen ardından binlerce insan olay yerini kuşattı. Üstgeçidi dolduran yüzlerce insan, 'Geçit yıkılabilir' uyarısına aldırmadı. Polis kalabalığı uzaklaştırmak için cop kullandı. Kimi sürücüler araçlarını emniyet şeridinde bırakıp olayı seyretmeye daldı, ambulanslar geçemedi.
Önceki akşam saat 21.30 sıralarında Pendik Üst Kaynarca'da zincirleme trafik kazası yaşandı. Bir TIR'ın sıkıştırması sonucu sac yüklü başka bir TIR, kontrolden çıkıp özel halk otobüsüne çarptı. Halk otobüsü Karadeniz Esen Turizm'in yazıhanesine girerken, duramayan TIR, yolcu alan Metro Turizm'e ait iki yolcu otobüsüne çarptı. Bu sırada yazıhanelerin önünde bulunan onlarca insan panik içinde kaçıştı. Kazada Fadime Kaya, Üstün Kanar ve İmdat Cebi öldü, yedisi ağır 61 kişi yaralandı.
Kaza sırasında çıkan büyük gürültünün ardından çevrede oturanlar ile Pendik Festivali'ndeki konserden çıkan binlerce insan olay yerine akın etti. Dehşet manzarasını görmek isteyenler izdiham yaratırken, polis, güçlükle emniyet kordonu çekerek olay yerini ayırmaya çalıştı. Giderek artan kalabalık, D-100 karayolunu ve üstgeçidi doldurdu. Çökme tehlikesine karşı polis anons yaparak üstgeçidi boşaltmaya çalıştı. Ancak meraklılar uzun süre polise direndi. Ayrıca yoldaki trafiği aksatan vatandaşlar ile polis arasında gerginlikler yaşandı. Kalabalık karşısında çaresiz kalan polisin yardımına, çevik kuvvet geldi. Polis trafiği aksatan kalabalık gruba, bazen copla müdahale etti. İnsanların kazada hasar gören binalardan uzak durması için anonslar yapıldı. Buna karşın pek çok vatandaş, emniyet kordonunu geçerek olay yerine yaklaşmaya çalıştı.
Ambulans ve itfaiye de yolun kapalı olması ve sürücülerin emniyet şeritlerini kapatması nedeniyle büyük zorluk yaşadı. Bazı sürücüler arabalarını emniyet şeridinde bırakıp olayı seyretmeye dalmıştı. İl Sağlık Müdürlüğü 112 Acil Servisi Başhekim Türkay Esin'in anlattıkları 'kaos'un nedenini ortaya koydu:
"Halk uzaklaştırılamadı. Ambulans olay yerine ulaşamadığı için sağlık görevlileri ellerinde çantayla 3 kilometre koştu. Emniyet şeritleri doluydu. Meraklılar olay yerindeydi. Mesela, ambulansla giderken önünüzde bir araç vardı. Sahibi ya izlemek ya da kendince yardım için olay yerine gitmişti.."
'Polis salmadı ama atlatıp geçtim'
Radikal, kazadaki meraklı kalabalığın içinde yer alanları bulup konuştu. Yakındaki bir hurdacıda çalışan 28 yaşındaki İsa Öner, "Polis, ambulans geçemiyordu. Polis insanları copladı. Kalabalığı yine de dağıtamadı. Ben kazadan hemen sonra geldim. Gece 02.00'ye kadar izledim. Her yerden olay yerine girmeye çalıştım. Salmadılar. En son 'Yakınım yazıhanede çalışıyordu' diyerek polisi atlattım" dedi. 'Neden' sorusuna ise kısa yanıt verdi: "Merak ettim."
Mobilyacıda çalışan 23 yaşındaki İbrahim Gezgör de olay yerindeymiş: "Ben üstgeçitteydim. Köprü sallanmaya başladı. Tıka basa doluydu. Polis insanlara dağılması için bağırıyordu. Ama kimse inmedi. Sonra zorla indirdiler. Doktorlar, kalabalıktan yaralıların yanına gidemiyordu." Yazıhanede çalışan ve ezilmekten kurtulan Uğur Merkoç ise o anları şöyle anlattı: "Biz şok olmuşken insanlar çekirdek yiyerek izliyor, cep telefonlarıyla fotoğraf çekiyordu. 'Ayıp, dağılın' dedik. Kimse dinlemedi."
Olay 'kara nokta'da
Pendik'te kazanın yaşandığı yer, E-5 karayolunun, kara noktalarından biri. Sürekli kaza oluyor. Çünkü burada halk otobüsleri, belediye otobüsleri ve çok sayıda minibüs yolcu alıp, indiriyor. Saat 20.00'de şehirlerarası otobüsler de bu trafiğe ekleniyor. Yolun kenarında 15 yazıhane, küçük bir otogar oluşturuyor. Karayolunun iki şeridini bu otobüs ve minibüsler tamamıyla kapatıyor. "En sol şeritte yolcu alan otobüsler bile oluyor" diyen çevre sakinleri kazanın göz göre göre geldiğini anlatıyor.
Kazadan bir gün sonra kaza yerinde yine birbirleriyle yarışan minibüs ve otobüsler, yolun iki şeridini kapatıyor. Ambulanslar, yol açılması için siren çalıyor. Değişen tek uygulama arada bir olay yerine gelip minibüslere ceza kesen trafik polisleri.
Burada büfe işleten Seyman Aygül'ün dükkânına beş ay önce bir taksi girmiş: "Kızım dükkândaydı. Kıl payı kurtuldu. Hep tedirginiz. Minibüsler, otobüsler, şehirlerarası otobüsler yolu kapatıyor. Hızla gelen araçlar ya kaza yapıyor, ya yoldan çıkıyor."


    http://www.radikal.com.tr/7515407515400

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.