Çekirdekten insan hakkı

Çekirdekten insan hakkı
Çekirdekten insan hakkı
İnsan Hakları Kampı'na katılan çocuklar harıl harıl kısa film çekiyor. Gözde konulardan biri sınıfta insan hakkı ihlali

SEBEN AYŞE DAYI - UMAY AKTAŞ SALMAN


İSTANBUL - 25 çocuk bir kampta toplanmış, hummalı bir çalışma içinde... Ne SBS ne de ÖSS kampındalar. Onlarınki ‘İnsan Hakları Kampı’. 12-15 yaş arasındaki çocuklar insan haklarını öğreniyor, tartışıyor, sonra seçtikleri bir hak ihlali üzerine senaryo yazıyorlar.
Her hafta Maltepe çevresindeki okullardan gelen 20-25 öğrenci bir hafta süreyle Marmara Eğitim Köyü’nde konaklıyor. Bir hafta boyunca gönüllülerle birlikte insan haklarının ne olduğunu öğrenirken, Maltepe Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencilerinin yardımlarıyla da insan hakları konulu kısa filmler çekiyor.
Küçükyalı Merkez İlköğretim Okulu 7. sınıf öğrencisi Salih Onur Kazcağız, sokakta yaşayan bir çocuğun filmini yaptıklarını anlatarak, “Çok zor, temel bir sorun. Haberlerde çok duyuyoruz. Bu sorunun çözülmesi lazım. Artık haklarımı savunurum. İnsan haklarına dikkat ediliyor zannediyordum. Ama burada gördük ki ihlaller var” diyor.
Gündem Çocuk Derneği, İstanbul Bilgi Üniversitesi Çocuk Çalışmaları Birimi, Marmara Eğitim Vakfı, Maltepe Üniversitesi İletişim Fakültesi, Maltepe Üniverstesi İnsan Hakları Araştırma ve Uygulama Merkezi ve Uluslararası Af Örgütü’nün düzenlediği dört haftalık insan hakları kampı geçtiğimiz günlerde üçüncü haftasını tamamladı.
Kamp mekânı olan kampüsün içi bir hayli renkli, her köşeden ‘kamera-kayıt’ sesleri yükseliyor. Üstelik ışıkçıdan kameramana, oyuncudan yönetmene setin tüm elemanları çocuk.
Beş gruptan biri, sınıfa gelen yabancı uyruklu öğrencinin yaşadığı dışlanmışlığı göstererek ayrımcılığı anlatan bir film çekiyor. Öğretmen rolündeki öğrenci sınıfa giriyor, yeni arkadaşları Sofia’nın kendisini tanıtmasını istiyor. Sınıfın tepkisi hiç de iyi değil. Ne yemekhanede Sofia’yı yanlarına kabul ediyor ne de oyun oynarken... Sofia’nın mutsuzluğu kameralara yansıyor. Filmin sonunda öğretmen resim çizmelerini istediğinde Sofia kendini renkli sınıf arkadaşlarını renksiz çizerek mesaj veriyor. Çocuklar işin içinde olunca film malzemeleri de renkleniyor.
Bir başka köşede çocuk işçilerin koşulları oyun hamurlarından oluşturulan platformla anlatılıyor. Oyun hamurlarından yapılan bir çocuk demir dövüyor, çalıştığı mekân çöplerle dolu. Her ayrıntı düşünülmüş. Minicik poşetlere kâğıtlar doldurularak çöp yapılmış, yerler kalemle pis olarak çizilmiş. Filmde oyun hamurundan çocuğun elindeki çekiç bilgisayara, çöpler kitaplığa, çalıştığı mekân oyun odasına dönüşüyor. Oyun odası ise yine hamurlarla yapılmış.

‘Eğitim hakkı engellenemez’
Çocuklar kızların eğitim hakkını da unutmuyor. Bir senaryoda da babasının baskısı yüzünden eğitime katılamayan bir kız çocuğu anlatılıyor. Filmin sonunda çocuklar hep bir ağızdan ‘Eğitime erişim hakkı engellenemez’ diye bağırıyor.
İnsan hakları kampı 29 Ağustos’ta sona erecek. Dört haftanın sonunda çekilen 20 kısa filmin gösterimi yapılacak. Ayrıca çocukların gözünden insan hakları ihlalleri TRT Çocuk kanalı aracılığıyla da herkesle paylaşılacak.