'Çektiği vicdan azabı yeter'

'Çektiği vicdan azabı yeter'
'Çektiği vicdan azabı yeter'

Hatice Yetiş ve Bayram Kebapçı.

Mahkeme, kızının ölümünde kusurlu olan anneye ceza vermedi. Çocuğu tokatla öldüren sevgilisiyse 10 yıl hapis cezası aldı

 

Özgür SARI

KONYA - Birlikte yaşadığı sevgilisi Hatice Yetiş'in ilk eşinden olan kızı 2 yaşındaki Kader Kebapçı'ya tokat atarak ölümüne neden olan İsmail Kara, 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme heyeti, öz çocuğunu doktora götürmediği için ‘Ölüme sebebiyet vermek' suçundan tutuksuz yargılanan 28 yaşındaki Hatice Yetiş'e ise çektiği vicdan azabının yeterli olduğu ve ceza verilmesine gerek olmadığına hükmetti.
Olay, 16 Haziran 2008 tarihinde Karatay İlçesi Büyüksinan Mahallesi Kalemkar İlyas Sokak'ta meydana geldi. İlk eşinden ayrılan Hatice Yetiş’in bu evlilikten bir kızı oldu. ‘Kader' adı verilen çocuk Hatice Yetiş'in dayısı 34 yaşındaki Bayram Kebapçı'nın nüfusuna kaydedildi. Kızı ile kalan Hatice Yetiş, bir süre sonra 32 yaşındaki İsmail Kara ile birlikte yaşamaya başladı.
İsmail Kara, evde boşandığı eşinden gelen telefonla konuşan Hatice Yetiş'e tokat atmak istedi. Bu sırada Kara'nın savurduğu tokat, Hatice Yetiş'in yanında bulunan kızı Kader'e geldi. Küçük kız, tokatın etkisiyle merdivenlerden yuvarlandı. Hastaneye götürülmeyen Kader Kebapçı, birkaç gün sonra yatağında ölü bulundu.
Savcılık, çocuğu doktora götürmediği için ölüme sebebiyet veren anne Hatice Yetiş, tokat atan İsmail Kara ile minik Kader'i kendi çocuğuymuş gibi nüfusuna kaydettirip soyadını veren dayısı Bayram Kebapçı hakkında dava açtı.
Konya 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın karar duruşmasına tutuklu İsmail Kara ile tutuksuz sanıklar katıldı. ‘Son sözü' sorulan İsmail Kara, Hatice Yetiş ile resmi nikah kıymadıklarını belirterek, “Eşim Hatice'yi severek aldım ve çocuğunuda severek kabul ettim. Tokat vurduğum için pişmanım. Böyle olacağını bilmiyordum” dedi.
Mahkeme heyeti, İsmail Kara'ya ‘Yaralama sonucu ölüme sebebiyet vermek' suçundan 12 yıl hapis cezası verdi. Mahkeme, sanığın duruşmadaki iyi halini göz ölüne alarak, cezasını 10 yıla indirdi. Mahkeme heyeti dikkatsizlik, tedbirsizlik sonucu ölüme sebebiyet vermek suçundan yargıladığı anne Hatice Yetiş'e ceza verilmesine gerek olmadığını açıkladı. Mahkeme başkanı Celal Karakurt, Hatice Yetiş'in, Kader Kebapçı'nın öz annesi olduğu için bu ölüm olayında çektiği vicdan azabının kendisine yeteceğini belirterek, annenin tamamen cehalet ve bilinçsizlik neticesinde kızını hastaneye götürmediği kanaatine varıldığını açıkladı. Bayram Kebapçı ise, ceza almadı.
Kararın okunması ardından anne Hatice Yetiş, mahkeme salonunda baygınlık geçirdi. (dha)