'Çektim, sıktım 3 tane'

'Çektim, sıktım 3 tane'
'Çektim, sıktım 3 tane'
Ankara'daki Gezi Parkı olayları sırasında çekilen bir görüntü ortaya çıktı. Görüntünün 35'inci saniyesinde konuşan bir çevik kuvvet polisi, "Çektim, sıktım 3 tane" ifadesini kullandı

Ankara 'daki Gezi Parkı olaylarıyla ilgili görüntülerde eylemcilere müdahale eden kalabalık bir çevik kuvvet ekibi görüntülere yansıyor. Güvenpark'taki görüntülerin 35'inci saniyesinde kanuşan bir çevik kuvvet polisinin "Çektim, sıktım 3 tane" ifadeleri dikkat çekiyor.

Ankara'da 12 Haziran 2013'te Ethem Sarısülük polis kurşunu ile ölmüştü. Gezi Parkı eylemleri sırasında polis kurşunu ile ölen Ethem Sarısülük'ün ailesi videoyu çeken kişinin kendileriyle temas kurmasını istedi.  Sarısülük'ün ölümüyle ilgili ailesinin açtığı davada polis memuru Ahmet Şahbaz'ın yargılanmasına devam ediliyor.ANKARA'DAKİ OLAYLARDA ÇEKİLEN BİR GÖRÜNTÜ ORTAYA ÇIKTI

Video ile ilgili olarak Ethem Sarısülük'ün abisi Mustafa Sarısülük, sosyal paylaşım sitesi twitter'dan ''Dostlar videoyu çeken şahsı bulduk. Görüntülerin orijinal halini bize iletecek. Her şeyle avukatlarımız ilgileniyor. Herkese çok teşekkürler.'' mesajını paylaştı.

İNCELEME BAŞLATILDI
İnternette düşen görüntüler üzerine Emniyet Genel Müdürlüğü inceleme başlattı. Emniyet, görüntülerin montaj olup olmadığı, konuşan polisin neyi kastettiği, o polisin Ethem Sarısülük’ün vurulduğu olayda ateş eden polis olup olmadığını araştıracak. Yapılacak incelemenin ardından gerek görülmesi durumunda müfettiş görevlendirilecek.

"NEFSİ MÜDAFAA SAVUNMASI ÇÜRÜMÜŞ OLUR"

Sarısülük Ailesi'nin avukatı Kazım Bayraktar ise görüntülerin davanın seyrini değiştirebileceğini belirterek, “Bununla ilgili hukuki çalışmalarımızı başlattık. Gerekli hukuki hazırlığımızı yapıyoruz. 6. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti davadan çekildiği için davaya hangi mahkemenin bakacağı belli değil. Mahkeme belirlendiğinde bu görüntülerle başvurumuzu yapacağız. Görüntüleri bizde inceleteceğiz, eğer görüntüler montajsız ve gerçekse savcılığın hazırladığı nefsi müdafaaya dayalı iddianamesi tümden çürür. Görüntülerdeki ‘çektim, sıktım 3 tane’ diyen polis, Sarısülük’ü vuran polis Ahmet Şahbaz ise davanın tümden seyri değişir. Sanık polisin, savcının savunduğu nefsi müdafaa savunması çürümüş olur” dedi.