Celal Doğan'a ikinci dava

Yargıtay Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Celal Doğan'a görevi kötüye kullanmak suçlamasıyla dava açtı.

ANKARA - Yargıtay Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Celal Doğan'a görevi kötüye kullanmak suçlamasıyla dava açtı.
Kanadoğlu, Doğan'la ilgili iddianamesini dün Yargıtay 4. Ceza Dairesi'ne gönderdi. İddianamede, Doğan'ın belediyeye ait 26 bin 164 metrekarelik bir taşınmazı kapalı teklif usulüyle satışa çıkardığı, ilk ihalede taşınmazın 500 milyar liraya Ahmet Tatar'a kaldığı, ancak daha sonra bu ihalenin iptal edildiğine yer verildi. ASKO adlı şirkete 430 milyara satılması için zemin hazırlayan Celal Doğan'ın böylelikle belediyeyi 70 milyar lira zarara uğrattığını belirten Kanadoğlu, TCK'nın görevi kötüyü kullanma fiilini düzenleyen 240. maddesine göre bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanmasını istedi.
Doğan ise iddiaları reddetti ve ihalenin şeffaf olarak gerçekleştiğini belirtti.
Başsavcı Kanadoğlu, Celal Doğan hakkında geçen ay da belediyeye ait bir arsayı, düşük bedelle Altınbaş Holding'e satarak, görevini kötüye kullandığı gerekçesiyle bir yıldan üç yıla kadar hapis istemiyle dava açmıştı.


    ETİKETLER:

    Ankara

    ,

    Gaziantep