Celalettin Cerrah hakkında soruşturma başlatıldı

Celalettin Cerrah hakkında soruşturma başlatıldı
Celalettin Cerrah hakkında soruşturma başlatıldı
Hrant Dink cinayeti davasında aralarında eski İstanbul Emniyet Müdürü Calalettin Cerrah'ın da bulunduğu 30 kişi hakkında soruşturma başlatıldı.

Agos gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesinin ardından başlatılan davanın 16. duruşmasının görüldüğü sıralarda önemli bir gelişme yaşandı. Hrant Dink'in ailesinin avukatı Fethiye Çetin, AİHM kararının gereği olarak cinayette ihmali olduğu öne sürülen dönemin İstanbul Valisi Muammer Güler, Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah ve Trabzon Emniyet Müdürü Razaman Akyürek'in de aralarında bulunduğu yaklaşık 30 kişi hakkında soruşturma açıldığını bildirdi. 

Basın mensuplarının sorularını cevaplandıran avukat Çetin, Dink cinayetine ilişkin AİHM kararı gereği cinayette ihmali olan İstanbul Valisi Muammer Güler, Cerrah ve Akyürek, Ali Öz yaklaşık 30 kamu görevlisi hakkında soruşturma açılması talep ettiklerini belirterek, bu taleplerinin savcılıkça kabul edildiğini ve yeni bir esas numarası verilerek dosya açıldığını kaydetti. 

'UMARIM SONUCU GELECEK'
Hrant Dink'in ailesinin avukatı Fethiye Çetin, cinayette ihmali olduğu öne sürülen kişiler hakkında başlatılan soruşturmayı olumlu bir gelişme olarak değerlendirip, “Umarım bunun sonucu gelecek” dedi.
Duruşma sonrası gazetecilere açıklamada bulunan Çetin, AİHM kararının kesinleşmesinden sonra Beşiktaş 'taki İstanbul Adliyesinde bulunan ve Hrant Dink cinayeti soruşturmasını gerçekleştiren özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına bir dilekçe verdiklerini hatırlattı. 

Çetin şunları söyledi:
“O dilekçede dedik ki, 'AİHM kararı gereğince dilekçemizde yazılı kamu görevlileri hakkında yeni soruşturma açılması lazım. Ve görevsizlik kararı vermeyin. Bu soruşturmaları 4483 sayılı yasaya göre yapmayın. Çünkü AİHM bu konudaki engeli ortadan kaldırmıştır ve bu kişilerin suçları esasen sizin görevinize girmektedir. Yani özel yetkili ağır ceza mahkemesinin görevine girmektedir, bu dosyayla ilişkilidir. O nedenle bu soruşturmayı siz yürütün.' Savcılık bu aşamada her zaman yaptığının aksine görevsizlik kararı verip dosyayı göndermeyip, burada ayrı bir soruşturma dosyasıyla, bu soruşturmayı yürütüyor. Şu andaki yeni gelişme budur. Yani aralarında Celalettin Cerrah'ın da, Ali Öz'ün de, Ramazan Akyürek'in de bulunduğu toplam 30 civarında kamu görevlisi hakkında soruşturma savcılıkça yürütülüyor. Bunun için de Muammer Güler de var, Ergun Güngör de var.” 

Bir gazetecinin, “Siz bekliyor muydunuz bu soruşturmayı?” sorusu üzerine Çetin, “Biz bekliyorduk. O yüzden de dilekçemizi savcılığa sunmuştuk. Ve sadece 'AİHM kararı uygulansın' dediğimiz için bu konuda umutluyduk ve gerçekten savcılık bu soruşturmayı başlatmış” dedi. 

Çetin, “ Bugün duruşmada mı öğrendiniz soruşturmayı?” şeklindeki sorusuna da, “Evet şu anda ayrı bir soruşturma dosyasıyla bu soruşturma yürütülüyor. Bugünkü taleplerimiz arasında yine kamu görevlilerini ilgilendiren taleplerimiz vardı. Savcı bey bu taleplerimizi de, kamu görevlilerini ilgilendiren talepleri de o dosyaya iletilmesi gerektiği konusundaki görüşünü bildirdi. Bu son derece iyi, olumlu bir gelişmedir. Umarım bunun sonucu gelecek” diye cevap verdi. (AA)