Çelik: Bardağın dolu tarafına bakın!

Eğitim sendikalarından sonra CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da ÖSS ve OKS'de toplam 122 bin öğrencinin sıfır alması nedeniyle Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ve AKP hükümetine yüklendi.

ANKARA - Eğitim sendikalarından sonra CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da ÖSS ve OKS'de toplam 122 bin öğrencinin sıfır alması nedeniyle Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ve AKP hükümetine yüklendi.
"AKP eğitimi sıfırladı" diyen Baykal, dün yazılı bir açıklama yaparak Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'ten 'eğitimi dinsel temele oturtmak için gösterdiği çabayı, öğrencileri sıfır almaktan kurtarmak, eğitimin seviyesini yükseltmek, eşit olanaklar sunmak için harcamasını istedi.
'MEB ve YÖK'e mesaj'
Türk Eğitim-Sen Genel Sekreteri İsmail Koncuk da, "Bu sonuçlar, ortaöğretimin içinde bulunduğu içler acısı durumu çok net ortaya koymaktadır. Sonuçlar, MEB ve YÖK'e ciddi bir mesajdır. Kavgayı bırakın, ortaöğretim gençliğinin perişanlığını görün" dedi.
Çelik ise bu eleştirilere, OKS'de dereceye giren öğrenciler için düzenlenen ödül töreninde yanıt verdi. Her sınavda başarılı öğrenciler olduğu kadar başarısızlar da bulunabileceğine dikkat çeken Çelik, "İki yıldır reform çalışmalarımız sürüyor. Kendi kendimizi küçültmenin, aşağılamanın bir anlamı yok. Bugün dünyanın en gelişmiş ülkelerinde yapılan sınavlarda bile bu sayılardan çok daha ötede, özellikle 'çok başarısız' dediğimiz kategoride öğrenci çıkması her zaman mümkündür. Bardağın dolu tarafını görmeye alışalım" dedi. Çelik, OKS'de 65 bin öğrencinin doğru yanıt sayılarının 2 ve altında olduğu için değerlendirmeye alınmadığını, bu öğrencilerin hiçbir soruyu doğru yanıtlayamadıkları anlamı çıkarılmaması gerektiğini, sınavdaki başarının geçen yıla göre arttığını ama yeterli olmadığını savundu.


    http://www.radikal.com.tr/7526477526470

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.